Po letih razvoja je "mariborski" satelit Trisat, ki so ga razvili študentje Fakultete za elektrotehniko, računalništvo in informatiko v sodelovanju s slovenskim podjetjem Skylabs, še en korak bližje izstrelitvi v vesolje. Ekipa Trisat, ki jo sestavljajo člani Laboratorija za elektronske in informacijske sisteme z omenjene fakultete Univerze v Mariboru (UM) in podjetja, je v minulem tednu v tako imenovani čisti sobi podjetja SAB Aerospace s.r.o. v Brnu opravila zadnje tehnične priprave za polet v vesolje.
Preizkušali baterije
Satelit Trisat se je od integracije v izmetni nosilec nahajal v čisti sobi nizozemskega podjetja Innovative Solutions In Space na Nizozemskem, sedaj pa je bil pripeljan v Brno na Češkem z namenom nadaljnje integracije s preostalim tovorom skupine satelitov SSMS, ki ga bo 23. marca 2020 v vesolje ponesla nosilna raketa Vega iz Francoske Gvajane.
Prva slovenska satelita
Okoli pet kilogramov težki Trisat nameravajo utiriti v orbito na višini 530 kilometrov nad Zemljo. Tam bo satelit kakšnih šest let, kolikor je njegova predvidena življenjska doba, zbiral podatke, čeprav to ne bo njegova primarna naloga. Misija je namreč namenjena tehnološki demonstraciji, torej prikazu in testiranju uspešnosti v nanosatelit vgrajenih tehnologij, ki so bile z izjemo sončnih panelov v celoti razvite v Sloveniji, to tehnologijo pa Skylabs že prodaja po vsem svetu.
Evropska lahka nosilna raketa Vega bo v vesolje sicer poleg "mariborskega" satelita popeljala okoli 40 satelitov, na njenem krovu bo tudi ljubljanski mikrosatelit Nemom-HD. Trisat in Nemo-HD bosta prva slovenska satelita v vesolju.
Trisat požel pozornost in pohvale
Po uspešno zaključenih tehničnih pripravah satelita Trisat, je bil ta skupaj s svojim izmetnim nosilcem nameščen na strukturo SSMS, ki bo z letalom prepeljana v Francosko Gvajano za končno integracijo na nosilno raketo Vega. "Ekipa je bila pohvaljena za izjemno profesionalno opravljeno delo s strani integratorjev, hkrati pa je satelit Trisat požel veliko pozornosti glede stopnje miniaturizacije sistemov in tehnične dovršenosti," še dodajao na mariborski univerzi.