
Humanitarno društvo Up-ornik, ki ima že od leta 2019 svoj sedež v brezplačnem najemu v prostorih podjetja Mikro+Polo na Zagrebški cesti 22, se je preselilo tri nadstropja nižje. Razlog za to je bil, ker je podjetje potrebovalo prostore, v katerih so imeli uporniki prej pisarno, hkrati pa so jim omogočili nekoliko več prostora, prenovljeno opremo in lažji dostop, saj je zdaj njihova pisarna v pritličju.
V društvu so nad novimi prostori navdušeni, sploh ob spominu na prve prostore, ki jim jih je nudila mariborska občina v nekdanji Tkalki v Tkalskem prehodu, kjer so puščale kanalizacijske cevi na stropu, kot je spomnil vodja Up-ornika Boris Krabonja.

Ob tem je Krabonja priznal, da društvo finančno trenutno dobesedno hira. "Včasih me pograbi obup, ker ne vem, če bo naša filozofija individualnih donacij še zdržala," je priznal. Društvo ima trenutno denarja le za prihodnjih šest tednov delovanja. Prostovoljci društva, 16 jih je, vsak četrtek od 16. do 19. ure delijo pomoč socialno ogroženim upokojencem. Vsake štiri tedne jim razdelijo bone za Lidl v višini 80 evrov (ta trgovec društvu vsako leto donira okoli 10.000 evrov). Po nakupu preverjajo, da ne kupujejo alkoholnih in nikotinskih izdelkov, sicer pa zagovarjajo idejo, da si ljudje lahko sami kupijo, kar najbolj potrebujejo, je še razložil Krabonja. Poleg tega jim enkrat mesečno plačajo tudi položnico v višini do 50 evrov. Uporabnikom delijo še bone za prehrano v menzi podjetja Mikro+Polo in podarjene pekovske izdelke pekarne Hlebček.

Skrbijo za 254 uporabnikov, lani so jim izdali za skoraj 331 tisoč evrov pomoči. Več kot 90 odstotkov denarja zagotovijo ljudje in podjetja z donacijami. Krabonja je povedal, da so od države lani prejeli 25.000 evrov, kar ne zadostuje niti za en mesec njihovih izdatkov. Tudi mestna občina Maribor prispeva, a višino pomoči vsako leto niža, tako so lani v celem letu prejeli le 8500 evrov, kar jim pokrije približno enotedensko delovanje. "Jezi me, ker v devetih letih delovanja nismo prepričali mestnih in državnih institucij, da smo resnično vestna, skrbna, transparentna in predvsem delavna organizacija, ki si zasluži večjo pozornost in podporo, kot smo je dejansko deležni," je ob tem povedal Krabonja.

Poudaril je še, da bi mnogi uporabniki brez njih preživeli, a jim tako pomagajo "dihati par milimetrov nad gladino vode". Občasno priredijo tudi posebne zbiralne akcije - za nova očala, zobe, prenove streh ali druge prepotrebne, a nepričakovane visoke izdatke, ki si jih njihovi upokojenci sicer ne morejo privoščiti.