(AVDIO) Grema na kafe z Andrejem Knehtlom: Predvsem zdravniki in pravniki imamo to 'čast', da nas na pikniku prosijo za nasvete

Miha Dajčman
20.01.2021 02:00
Andrej Knehtl je član mariborskega benda Leonart, avtor glasbe in besedil, pa tudi odvetnik v Odvetniški pisarni Gorjup.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Če bi vse bilo normalno, bi se z Andrejem Knehtlom najverjetneje srečali na kavi v Rooster coffeeju, kjer se ustavi pred službo vsako jutro. Foto: Miha DAJČMAN
Miha Dajčman

V rubriki Grema na kafe smo prvič gostili osebo, ki je v trenutku našega pogovora na daljavo preko spletne aplikacije Zoom prebolevala covid-19. "Sem doma, v samoizolaciji, ker sem bil pozitiven na novi koronavirus. Prejšnjo soboto sem si pred kosilom odprl kokakolo in ni imela okusa. Malo sem se še čudil, preveril sem, ali je kaj narobe s pijačo, potem sem poskusil še hrano, tudi ta ni imela okusa, vonjal prav tako nisem ničesar in od takrat smo z družino zaprti v stanovanju," nam je izkušnjo s koronavirusom predstavil Andrej Knehtl. Še vsaj danes bo v samoizolaciji, potem se bo lahko kolegom iz skupine Leonart pridružil na vajah za koncert v oddaji Izštekani na Valu 202, ki bo 25. januarja ob 20. uri. Če bi vse bilo normalno, bi se z glasbenikom in odvetnikom najverjetneje srečali na kavi v Rooster coffeeju, kjer se Knehtl ustavi vsako jutro pred službo.

Vabljeni k poslušanju pogovora na povezavi TUKAJ.

Kako se z Leonarti pripravljate na koncert, vadite na daljavo?

"Preostali člani benda vadijo brez mene. Ne moremo si privoščiti, da bi izpuščali vaje pred Izštekanimi. Na razdaljo sem jim 'kontrolfrikovsko' naložil, kaj vse morajo narediti. Malo sem jim gnjavil, ali so naredili to in ono, in potem mi pošiljajo kljukice v pogovorih na družbenih omrežjih, posneli so tudi fotografijo, jo dali na instagram in očitno so vadili. Smo pa k sreči že decembra in v začetku januarja veliko vadili in tik pred zdajci se bomo še srečali na vajah."

Andrej Knehtl v skupini Leonart igra kitaro in je spremljevalni vokal.
Andrej Petelinšek

Velika čast za slovenske glasbenike je biti del Izštekanih. So se tudi vam, rokerjem, zatresla kolena, ko je poklical Jure Longyka?

"Da, zelo smo počaščeni. Mislim, da je bilo oktobra ali novembra, otrokom sem ravno pripravljal večerjo, ko sem prejel klic s številke, ki je nisem poznal. Moški na drugi strani je z globokim glasom rekel, da je pri telefonu Jure Longyka. Seštel sem ena plus ena, dobili smo vabilo na Izštekane. Takoj smo bili za."

Bo na tem koncertu v ospredju predstavitev novega albuma Vrh sveta?

"Tudi, da. Ne bo pa poudarek le na novem albumu. Vrh sveta smo naposled po vseh preprekah in stranpoteh izdali preko spletnega prenosa v živo iz dvorane Gustaf v Pekarni. Na Izštekanih se bomo predstavili z dvanajstimi pesmimi, nekaj jih bo z novega albuma, nekaj iz preteklosti, bomo pa nastopili tudi z gosti."

Odlično se je v drugi polovici prejšnjega leta prijela skladba Do morja z novega albuma. Redno jo slišimo na radijskih postajah, postala je popevka tedna na Valu 202 ...

"Z vsako novo pesmijo, ki se jo odločiš posneti, upaš, da se bo prijela. Za nekatere veš, da se verjetno bodo, ni pa nujno. Tukaj smo se odločili za pop-jazz verzijo in nismo vedeli, kako bodo ljudje to sprejeli. Odzivi so zelo dobri, celo s komercialnih radijskih postaj. S pesmijo se je poklopil tudi videospot, ki smo ga posneli med potovanjem po Sloveniji, ko je bilo to nekaj časa lani še mogoče."

Leto 2020 je bilo z vidika glasbenega dogajanja zelo okrnjeno, koncertov je bilo malo.

"Imeli smo veliko planov, predvsem v zvezi z izdajo albuma, predstavitev bi morala biti že aprila v Narodnem domu Maribor in Činčinu v Tobačni v Ljubljani. Poleti smo imeli recimo planiranih šest koncertov. Zaradi prvega vala koronavirusa so se številne stvari prestavile. Na koncu smo vseeno kar nekajkrat nastopili akustično, tudi na Lentu. Imeli smo še Koncert od doma in nastopili smo v Prvi vrsti v RTV-centru v Ljubljani. Izšlo se je bolje, kot se je zdelo še pomladi."

Glasbeno ne delujete le v bendu, na spletu lahko zasledimo vaše instrumentalne izdelke.

"Instrumentalno glasbo delam kakšnih 15 let, tako sem tudi začel, šele nato sem nadaljeval z vokalno-instrumentalnimi stvaritvami, s pop rock strukturami. Pri instrumentalni glasbi si bistveno manj omejen. Ko delaš glasbo za rock bend v pop strukturah, si omejen s časom, če želiš to spraviti na radio, med ljudi. Mimo so časi, ko so bendi delali 15-minutne skladbe, kot recimo Pink Floyd, žal. Če je zdaj komad dolg štiri minute in pol, je to že problem. Instrumentalna glasba nastaja spontano. Pri pop rock glasbi pa je pri aranžmajih treba razmišljati tudi racionalno, čeprav je hkrati potrebna tudi iracionalnost, da skladba od nekod pride. Ko določaš, kdo bo kaj igral, je kar nekaj racionalnega razmišljanja. Pri instrumentalnih skladbah gre za izliv čustev in takšne skladbe nimajo kaj iskati na radiih. So kot abstraktno slikarstvo, ko včasih nihče ne ve, kaj to je. So pa odzivi zelo dobri. To glasbo ustvarjam doma, na računalniku, gre za spoj sintetizatorja, programiranja, ritmičnih instrumentov in posnetka kitar. Domači studio, za dušo."

Andrej Knehtl
Miha Dajčman

Zaposleni pa ste v odvetniški pisarni. Verjetno pogosto slišite vprašanje, kako gre delo v pravu skupaj z vašim glasbenim udejstvovanjem.

"Da, vrhunska kombinacija je. Marsikdo vpraša, kako gre to skupaj, ampak dejansko gre. Panogi sta povsem neprimerljivi, se pa kot jin in jang zložita. Pravo je zelo resna stvar, birokratska, glasba pa je dokaj intuitivna, veliko je iracionalne plati, dela predvsem desna hemisfera možganov, pri pravu je aktivna leva stran. Poznam kar nekaj ljudi, ki so glasbeniki in delajo v pravu, medicini ali so znanstveniki. Kombinacij je veliko, človek pa je kompleksno bitje in sestavi lahko tudi na videz nezdružljivo."

Vas kdaj po koncertu ali pa med debato ob pivu kdo prosi za kakšen pravniški nasvet?

"Da, tudi člani benda (smeh). Predvsem zdravniki in pravniki imamo to 'čast', da te na pikniku, s čevapčičem in pivom v roki, čisto mimogrede ustavi nekdo, ki ima nepremostljivo težavo in te prosi za nasvet, ki ga boš stresel iz rokava. Ampak to je del tega posla. Če odgovor vem, mu povem, če ne, ga prosim, naj pokliče takrat, ko je čas za to."

Koliko se je vaše delo odvetnika spremenilo v zadnjem letu? Nekateri sodni roki tečejo normalno, spet drugi ne.

"Delo v pravu je trenutno zelo kaotično. V naši pisarni, Odvetniški pisarni Gorjup, je delo kombinirano, nekateri so v pisarni, drugi doma, tretji čuvajo otroke ali so na čakanju. Veliko obravnav trenutno ni, od prejšnjega tedna so obravnave v delovnih sporih, kazenskih in socialnih, tam roki tečejo, čeprav so epidemijo podaljšali pred tednom, zato je vse kompleksno. Težko je sprejemati stranke, najboljše je, da se z njimi srečaš v živo, zdaj to delamo preko telefonov in elektronskih sporočil."

Je kakšnih primerov sedaj več ali manj?

"Več je nasilja v družini, več je tudi ločitev, žal. Seveda je tudi več delovnih odpovedi in s tem povezanih primerov."

Se ob napornem ritmu, tako v službi kot v glasbi, sproščate še s čim?

"Trudim se, da izvajam jogo. Sicer zelo redko, na deset dni. Včasih grem tudi teč v Mestni park in na Kalvarijo, igram tenis, a preredko."

Kaj vam v času epidemije v Mariboru najbolj manjka?

"Pogrešam kulturne in športne prireditve, dejansko nimaš kam iti razen v trgovino. Ker sovražim nakupe v trgovini, sva s partnerko pred dnevi prvič naročila nakup na daljavo, ki ti ga dostavijo na dom. To se mi zdi super, da ti ni treba stati v vrsti v trgovini."

Katero je vaše najljubše mariborsko prizorišče?

"Najbolj smo vsi imeli radi Jazz klub Satchmo, ki je na žalost zaprl svoja vrata. Tam je imelo ogromno bendov svoje prve koncerte, tam smo hodili na koncerte različnih žanrov."

Česa si želite v Mariboru?

"Na glasbenem področju si želim, da bi se odprlo kakšno dodatno glasbeno prizorišče in da se ne bi njihovo število manjšalo. Lani se je recimo kar naenkrat pojavila Hiša Oz z zanimivim programom, seveda pa takšna prizorišča ne morejo nadomestiti kletnih prostorov v Mariboru, kot sta Satchmo in KGB, ki imajo svoj čar. Zdi se mi, da zadnja leta v Sloveniji usihajo kulturna prizorišča. Upam, da se bo to spremenilo. Na drugih področjih pa se mi zdi, da gredo v Mariboru stvari na bolje. Je pa koronakriza prekrižala načrte na številnih področjih."

Vabljeni k poslušanju pogovora na povezavi TUKAJ.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta