Pet let sta del družinskega podjetja Šili testenine, kjer sta se ob opazovanju očeta naučila vsega o testeninah. Do ideje za svoj projekt sta prišla, potem ko so dobili psičko Ajko, ki so jo rešili pred odhodom v zavetišče. Urška Šilc se spominja: "Imela je občutljiv želodec in sva z bratom po pasjih trgovinah začela iskati, kaj bi ji lahko še ponudila. Ni se nama zdelo dobro, da ji skuhava navadne testenine. Po obisku trgovin sva bila razočarana, ker nama niso bile všeč sestavine. V pasjih testeninah je bilo polno emulgatorjev, konzervansov in kostna moka." Ta je narejena iz ostankov živalskih kosti in trupel, zato lahko vsebuje različne bolezni in anomalije. Odločila sta se, da bosta izkoristila svoje znanje o pripravi testenin in ponudila psom hrano, ki jo bodo lahko brez težav jedli.
"Za pomoč sva se obrnila na Veterino Zamba in tam so nama povedali, katere sestavine morava uporabiti. Rekli so, da naj naredimo produkt, ki ga bodo lahko jedli vsi psi, saj dobijo v ambulanto vsak dan veliko alergičnih tudi na kakšne vrste mesa. Želeli smo si izdelka, ki bi ga lahko jedli vsi psi, da ne bi uživali samo dietnih briketov," je povedala Urška. Doma sta imela prostor, stroje, poznala sta dobavitelje za kvalitetne sestavine, da sta se lahko lotila izdelave. "Veterinarji so povedali, da morajo biti testenine brez glutena, ker ta pse napenja in ga težko prebavijo, na dolg rok jim škoduje. Veliko psov je tudi intolerantnih za gluten. Tako sva morala poskrbeti za lasten prostor in stroje za testenine. S tem sva se največ ukvarjala." Vsa čarovnija je v pravem razmerju in sestavinah. Te so naravne, testenine pa ročno izdelane in zapakirane. Gre za dopolnilno pasjo hrano, s katero lahko lastniki psov v kombinaciji z zelenjavo, briketi, suhim ali surovim mesom svojim ljubljenčkom ponudijo raznovrstno prehrano. Urška in Matevž sta najbolj vesela, ko se na njiju obrnejo lastniki bolnih psov: "Nedavno so se name obrnili iz Ljubljane, ker ima njihova psička okvaro ledvic in potrebuje posebno hrano. Najbolj sem vesela, da jim lahko pomagamo."
Spodbudno okolje
Zaradi rastočega družinskega podjetja sta se brat in sestra, le leto narazen po starosti, odločila, da se vpišeta na Fakulteto za menedžment Univerze na Primorskem, in na njej sta tudi diplomirala. Tam je ta ideja kot del predmeta podjetniško delovanje prišla na svet. Sestavila sta že osnovni poslovni načrt, ideja pa je bila čisto drugačna, kot je danes. "Na natečaju Fest INNO v Kopru, kjer so naju ocenjevali profesorji in publika, sva lani zmagala in ta zmaga nama je dala zagon in motivacijo, da sva se tega lotila zares."
Pomembno je, da imaš vrhunski produkt, embalaža ga lahko samo še dvigne
Ko se je začel prvi val epidemije covida-19, sta imela pripravljen produkt, nista pa vedela, kako ga predstaviti na trgu. Takrat se je Urška odločila, da pomoč poišče v SAŠA Inkubatorju, in nad idejo so bili navdušeni. "Marca sem se udeležila Inkubatorjevega Podjetniškega trampolina, kjer smo dva meseca intenzivno delali in razvijali ideje. Prišli smo med šest najboljših ekip in tam smo do potankosti naredili poslovni načrt, vmes sem pripravila spletno trgovino. Res sem se veliko naučila. Na koncu smo ideje predstavili še pred investitorji," je povedala Urška, ki jih je v triminutni predstaviti prepričala in zmagala. Tako je ekipa Lačen kot pes postala naj start-up regije SAŠA 2020. Najbolj pa je bila vesela, da so jo v inkubatorju povezali s strokovnjakom za digitalni marketing Juretom Dolarjem.
Izziv in priložnost
"Noro sem vesela te priložnosti, sploh nisem vedela, da je kakšen virus zunaj. V Inkubatorju so nas spodbujali, da naj nas ne ustavi karantena, saj so se v kriznih situacijah rojevale najboljše ideje. Bil je izziv, sestanke smo imeli preko spleta ali po telefonu. Ni tistih pristnih stikov, vendar se da, če veš, da imaš dober produkt, in imaš zagon," je povedala Urška.
Z bratom se zavedata, da sta v prednosti zaradi domačega podjetja. Sta pa to prednost dobro izkoristila in razvila lastni projekt. Produkte prodajata preko spleta in v domači butični trgovini. V okviru Trampolina sta ugotovila, da potrebujeta tudi novo embalažo. "Če želiš biti konkurenčen, je to nujno. Žal je tako, da večina ljudi kupuje z očmi. Pomembno je, da imaš vrhunski produkt, ki ga lahko embalaža samo še dvigne. Naša je iz stoodstotno recikliranih materialov in okolju prijazna." V zadnjem času je znamka rastla v lokalnem okolju, imata pa Urška in Matevž velike načrte: "Na trgu še ni drugih testenin iz zdravih sestavin, tudi v Sloveniji ni podobnega izdelka. Če bova znala izdelek prav predstaviti ljudem, se bova lahko hitro razširila tudi na tuje." Družina Šilc zdaj še živi skupaj, tudi delajo skupaj. Urška vidi družinsko podjetje kot poseben izziv: "Čar je v tem, da se že celo življenje poznamo. Veš, v čem je kdo dober, in moraš to izkoristiti, da ga postaviš na primerno mesto, potem pa mu lahko popolnoma zaupaš. Sama vem, da je brat dober komercialist in da bo znal izdelek, ki ga naredim, tudi prodati. Tako mu 110-odstotno zaupam. Ker sva oba izjemno ustvarjalna, je včasih težko umiriti strasti, se pa po drugi strani splača."