Povpraševanje po klimatskih napravah se je v Sloveniji v poletnih mesecih v primerjavi z letom prej povečalo za kar 92 odstotkov, so pokazale ugotovitve spletnega portala za primerjavo cen izdelkov Ceneje.si. Za večje zanimanje pa ni bila kriva samo povečana potreba po hladnejši bivalni klimi v vročih dneh, temveč, kot so ugotavljali trgovci, presenetljiv razlog – gretje pozimi. Kajti ob morebitnih težavah z oskrbo s plinom ali pomanjkanju drugih energentov ljudje želijo poskrbeti za alternativni vir ogrevanja v zimski sezoni, si večji interes po klimah razlagajo pri Ceneje.si. Da o nizkih stroških za ogrevanje doma sanja marsikdo, je nedvoumen neodvisni energetski svetovalec mreže ENSVET Patricjo Božič. Vendar opozarja, da čeravno se marsikomu zdi ogrevanje s klimatsko napravo najboljša rešitev, tudi zaradi tega, ker je cena električne energije v primerjavi z nekaterimi drugimi energenti še vedno nižja, večjih prihrankov pri ogrevanju po Božičevem mnenju ni pričakovati.
Velikega stanovanja ena enota ne zmore ogreti
Hkrati pa je energetski svetovalec tudi mnenja, da klimatska naprava ni najbolj primerna za ogrevanje notranjih prostorov, še zlasti takrat ne, ko so zunanje temperature zelo nizke oz. je vlažnost zraka zelo visoka. Takrat se po sogovornikovih besedah na površini prenosnika zunanje enote lahko ustvari plast ledu, ki konstanto nastaja in ovira izmenjavo toplote z zunanjim zrakom. Slabost glede ogrevanja s klimatskimi napravami vidi tudi v tem, da omenjene naprave čezmerno razvlažujejo zrak v bivalnem prostoru, kar lahko povzroči zdravstvene težave pri stanovalcih. Zato za boljši zrak v stanovanju priporoča uporabo vlažilnika zraka. Božič opozori tudi na to, da klimatska naprava z eno notranjo enoto ne zmore ogrevati večjega stanovanja oz. več prostorov hkrati. "Kvečjemu so uporabne v manjših stanovanjih, in sicer v velikosti do 50 kvadratnih metrov," poudari sogovornik in pojasni, da bi za ogrevanje več bivalnih prostorov hkrati oz. večjega stanovanja potrebovali več klimatskih naprav.
Takojšen učinek
Se pa Patricjo Božič strinja, da je klimatska naprava izredno priročna ogrevalna naprava v prehodnih obdobjih, torej v jesenskih mesecih, ko so noči hladnejše, pa tudi v spomladanskem času, ko je relativna vlažnost v prostorih visoka. Dobra stran ogrevanja s klimo je tudi dejstvo, da prostor ogreje zelo hitro, in sicer v 15 do 20 minutah, spet odvisno od velikosti prostora. Poleg tega je v teh negotovih časih klimatska naprava lahko tudi zlata rezerva v primeru odpovedi primarnega načina ogrevanja z zemeljskim plinom.
Boljše in slabše naprave
Pri tem, kako uspešno se bomo poleti hladili z njo, ostale letne čase pa greli, ima pomembno vlogo naprava oz. kakšen model klimatske naprave bomo izbrali, opozori Božič in nadaljuje: "Tako kot velja za vse naprave, tudi pri klimah obstajajo boljše in slabše. Boljše nam bodo morda pomagale pri zniževanju stroška električne energije tudi pod ničlo, medtem ko je pri slabših klimatskih napravah, kamor spadajo tudi starejše, že vgrajene klimatske naprave, smiselno dogrevanje le, ko se zunanje temperature gibljejo do približno pet stopinj Celzija." Da je modelov klimatskih naprav več, pove tudi Miha Glavič iz podjetja E2E. Po njegovih besedah so lahko boljši modeli, ki se trenutno prodajajo na trgu, povsem samostojen vir ogrevanja v stanovanju ali hiši. Imajo namreč, kot pojasni, celo večji izkoristek od toplotnih črpalk, vendar pa je bivalno udobje precej slabše. "Zavedati se je treba, da klimatska naprava nima konvekcije in ogreva okoliški zrak. Ta se z njeno pomočjo hitro ogreje, vendar se v prostoru tudi hitro ohladi. Bivanje je zato manj udobno v primerjavi z ogrevanjem s pomočjo toplotne črpalke," pojasni Glavič.
Pred nakupom bodite radovedni
• Poizvedite, kdo bo klimatsko napravo namestil, svetuje Miha Glavič iz podjetja E2E. Pozanimajte se o njegovi kakovostni izvedbi pri strankah ali uvozniku.
• Od monterja zahtevajte račun in garancijski list. Montaža brez računa vas lahko veliko stane.
• Ko se odločate za ponudnika klimatske naprave, se pozanimajte tudi o njihovi servisni službi, saj klimatske naprave potrebujejo redno vzdrževanje enkrat na leto.
• Idealen čas za servis je pred sezono hlajenja oz. pred sezono gretja. Interni filter v napravi lahko očistite tudi sami, najmanj enkrat na mesec. Filter obrišite ali ga posesajte, pri tem upoštevajte navodila posameznega proizvajalca. S čistim filtrom klimatska naprava lažje doseže želeno sobno temperaturo in posledično porabi manj energije, saj ventilator ne premaguje velikega upora zamašenega filtra pri vpihovanju hladnega zraka v prostor.
Pred nakupom k strokovnjaku
Kakšno napravo torej kupiti? Če bi se s klimatsko napravo želeli ogrevati tudi pozimi, je po besedah Božiča dobro izbrati takšno, ki ima zagotovljeno delovanje, ko je na prostem tudi minus 15 do minus 20 stopinj Celzija. Kar po zagotovilih Glaviča omogočajo novejše in zmogljivejše blagovne znamke klimatskih naprav, ki se prodajajo. Prav tako je pomembno, še poudari energetski strokovnjak, da izberemo napravo oz. več naprav, ki bodo uspele ogreti celoten prostor oz. več prostorov hkrati. Tudi zaradi dražje električne energije pa vsem polaga na srce izbiro naprave z najvišjo sezonsko energetsko učinkovitostjo pri ogrevanju, to je A+++. Naprava naj po besedah Božiča omogoča tudi vsaj večkrat dnevno programiranje temperature, saj vsaka stopnja razlike pomeni večjo ali manjšo porabo električne energije. Sicer pa je pred nabavo omenjene naprave priporočljiv posvet pri strokovnjakih, ki bodo znali svetovati, kakšno napravo kupiti, saj bodo znali oceniti stroške porabe električne energije in koristi njenega delovanja glede na lokacijo, učinkovitost naprave, porazdelitev bivalnih prostorov in uporabo. Pri nakupu vam je lahko v veliko pomoč nasvet energetskega strokovnjaka ali ponudnika klimatskih naprav. Smiselno ga je vprašati o energetski učinkovitosti naprave, pri tem sta pomembna podatka SEER (sezonsko hladilno število) in SCOP (sezonsko grelno število), ki povesta, kako učinkovita je naprava pri hlajenju oz. ogrevanju. Seznanite se še z glavnimi tehničnimi lastnostmi naprave, kot so območje delovanje v hlajenju in gretju, šumnost notranje in zunanje enote, možnost dodatnih filtrov, nastavljivih loputk in drugih funkcij klimatske naprave, ki doprinesejo k udobju. Po mnenju Mihe Glaviča ni samo naloga kupca, da zastavlja vprašanja, tudi trgovec ali monter je tisti, ki bi moral kupca vprašati, kaj od klimatske naprave pričakuje, in na podlagi tega ponuditi ustrezno napravo. Hkrati naj bi vam predstavil še dodatne funkcionalnosti. Na trgu so namreč klimatske naprave, ki uničujejo alergene, bakterije, viruse in tako dalje.
Preverite odvod kondenza
Miha Glavič iz podjetja E2E pa vsem, ki bodo letošnjo jesen in zimo prvič ogrevali stanovanje samo s klimatsko napravo, svetuje, da v teh dneh pokličete svojega monterja klimatske naprave in ga povprašate, ali je ustrezno narejen odvod kondenza, sicer bo zunanja enota zamrznila in bo naprava sčasoma prenehala delovati.