
Talna obloga je eden ključnih elementov opremljanja doma - ne glede na to, ali urejamo novogradnjo ali prenavljamo dom, v katerem že nekaj časa bivamo. Ne gre le za to, da talnih oblog ne menjavamo zelo pogosto, včasih sploh nikoli v vsem času bivanja, temveč je pomembno tudi dejstvo, da tla zaradi svojega videza, sestave in uporabnosti vplivajo na naše počutje in zdravje. Zato je nujno, da dobro premislimo, katero talno oblogo bomo izbrali, in pri tem poleg cene upoštevamo tudi njeno trajnost, udobje, vpliv na zdravje in način vzdrževanja.
Med najpogosteje uporabljene talne obloge sodijo parketi, laminati, vinil, keramične ploščice in tekstilne talne obloge, na voljo so na primer še naravni kamen, pluta in linolej. Če jih primerjamo po vzdržljivosti na dolgi rok, je med njimi kar nekaj razlik, meni Blaž Kovačič, prodajalec svetovalec v podjetju Kemoplast:
• Lesene talne obloge, kakršna je parket, so zelo trpežne in lahko zdržijo desetletja, če so pravilno vzdrževane. So naravne, estetsko privlačne in jih je mogoče večkrat obnoviti z brušenjem in lakiranjem. Slabost je ta, da so občutljive za vlago in temperaturne spremembe, oboje lahko na njih povzroči razpoke ali zvijanje. Potrebno je redno vzdrževanje, vključno z zaščito pred praskami in udarci.
• Vinilne talne obloge so zelo odporne proti vlagi, praskam in udarcem. So enostavne za čiščenje in vzdrževanje ter primerne za prostore z visoko stopnjo uporabe. Čeprav so trpežne, lahko sčasoma izgubijo sijaj in se obrabijo, zlasti na mestih z visoko obremenitvijo. V primerjavi z lesom so hladnejše na otip.
• Preproge so mehke in udobne, zagotavljajo dobro zvočno in toplotno izolacijo. Narejene so iz različnih materialov, ki lahko vplivajo na njihovo vzdržljivost. So bolj občutljive za madeže in obrabo kot druge obloge, zlasti na prometnih območjih. Zahtevajo redno čiščenje in vzdrževanje, da ohranijo videz in higieno.
• Keramične ploščice so izjemno trpežne, odporne proti vlagi, praskam in madežem. Na otip so trde in hladne, to pa lahko vpliva na udobje. Fugiranje med ploščicami lahko sčasoma postane umazano in zahteva dodatno čiščenje.

Izbira glede na obremenitev
Že zaradi naštetih lastnosti v različnih delih stanovanja polagamo različne talne obloge, saj ponekod potrebujemo take, ki so odporne proti vlagi, drugod pa take, ki so udobnejše za hojo ali sedenje na tleh. "Za bolj pohodne prostore, kot so hodniki, kuhinje in dnevne sobe, je pomembno izbrati talno oblogo, ki združuje trajnost in udobje," meni Blaž Kovačič. Idealne za kuhinje in dnevne sobe so po njegovem mnenju vinilne talne obloge, ker so izjemno trpežne, odporne proti vlagi, praskam in udarcem, pa tudi mehkejše in toplejše na otip v primerjavi s keramiko, kar prispeva k udobju. Keramične ploščice so zaradi trpežnosti in odpornosti odlične za kopalnice in hodnike. So enostavne za čiščenje in vzdrževanje, vendar so trde in hladne na otip, zato so manj udobne in niso primerne za denimo dnevne sobe. "Laminat je trpežen, odporen proti praskam in udarcem ter enostaven za vzdrževanje. Je tudi estetsko privlačen in na voljo v različnih vzorcih, ki lahko posnemajo videz lesa ali kamna," nadaljuje sogovornik. Lesene talne obloge so sicer trpežne in estetsko privlačne, zagotavljajo toplino in udobje, kar je idealno za dnevne sobe, vendar so občutljive za vlago in zahtevajo redno vzdrževanje, vključno z brušenjem in lakiranjem.

Vpliv na zdravje
"Talne obloge lahko bistveno vplivajo na kakovost zraka v zaprtih prostorih, saj lahko slab zrak povzroči alergije, astmo in druge dihalne težave," opozarja Miran Špeh, strokovnjak za talne obloge v podjetju Alpod. Ko govorimo o primernosti talnih oblog za zdravje, imamo v mislih zlasti emisije hlapnih organskih spojin (s tujko VOC - volatile organic compounds), ki jih proizvajalci uporabljajo pri izdelavi in še dolgo po položitvi prehajajo v zrak. Drugi vidik pa zajema lastnosti, ki se pojavijo med uporabo obloge, denimo možnosti za razvoj bakterij in pršic. Zaradi teh je pomembno, da je obloga enostavna za čiščenje. "Proizvajalci talnih oblog v zadnjih letih posvečajo veliko pozornosti trajnosti in ekološki odgovornosti. Z ultra nizkimi emisijami hlapnih organskih spojin in materiali brez ftalatov zagotavljajo bolj zdravo okolje v zaprtih prostorih," razlaga Blaž Kovačič. Med bolj "zelene" izbire po njegovem mnenju sodijo parket, linolej in pluta:
• Parket je ena od najbolj ekoloških izbir, saj je obnovljiv in biološko razgradljiv. Lesene talne obloge, zlasti tiste s certifikatom, zagotavljajo, da les prihaja iz trajnostno upravljanih gozdov. Poleg tega lesene talne obloge ne oddajajo škodljivih hlapnih organskih spojin.
• Linolej je izdelan iz naravnih materialov, kot so laneno olje, lesna moka in juta. Je biološko razgradljiv in ima nizke emisije hlapnih organskih spojin. Linolej je trpežen, enostaven za čiščenje in primeren za prostore z visoko stopnjo uporabe.
• Pluta je naravni material, pridobljen iz lubja plutovca, ki se lahko obnavlja brez škode za drevo. Plutovinaste talne obloge so mehke, tople in imajo odlične zvočne izolacijske lastnosti. So tudi naravno odporne proti plesnim in insektom ter imajo nizke emisije hlapnih organskih spojin.
Tudi v Alpodu kot odlično izbiro predlagajo parket in pluto, ker ne zadržujeta prahu in alergenov ter sta enostavna za čiščenje. "To dokazujejo tudi certifikati. Tudi vinil je dobra in varna talna obloga, izbrati pa morate vinil brez ftalatov, kar proizvajalci prav tako dokazujejo s certifikatom A+," dodaja Miran Špeh.

Najdražje so najbolj trajnostne
Pri izbiri talne obloge pa je navsezadnje pomemben dejavnik tudi cena, čeprav tudi tukaj velja, da je bolje prvič plačati malo več kot pa čez nekaj let znova. "Pri izbiri talne obloge je pomembno upoštevati razmerje med začetno investicijo in dobo uporabe materiala," meni sogovornik. V oporo ponuja naslednjo razvrstitev:
• Parket lahko ima višjo začetno ceno, vendar ob pravilnem vzdrževanju zdrži desetletja, kar ga dolgoročno naredi stroškovno učinkovitega, prav tako pa svojo ceno upravičuje z vidika naravnega materiala, večne estetike in udobja ter prijetnega občutka tudi ob dotiku.
• Vinil sodi v srednji cenovni razred, ponuja visoko vzdržljivost in dolgo dobo uporabe. Pri nakupu bodite pozorni na izbiro kakovostnega vinila in strokovnost vgradnje.
• Vodoodporni laminati predstavljajo novost na trgu in ponujajo odlično razmerje med ceno in trajnostjo. So cenovno dostopni, odporni proti vlagi in enostavni za vzdrževanje. Vzdržljivost teh laminatov je zelo dobra, saj so odporni proti praskam in obrabi. Predstavljajo ugodno alternativo, če iščete trajnosten material po dostopni ceni.
Razmerje med cenami talnih oblog in njihovo trajnostjo se lahko precej razlikuje glede na material in kakovost, meni tudi Blaž Kovačič. Povprečni stroški za lesene talne obloge v Sloveniji se po njegovih besedah gibljejo od 50 do 150 evrov za kvadratni meter, vključno z namestitvijo. Povprečni stroški za vinilne talne obloge, vključno z namestitvijo, so od 20 do 60 evrov za kvadratni meter, medtem ko preproge v povprečju stanejo od 15 do 50 evrov za kvadratni meter. "Na splošno so lesene talne obloge dražje, vendar ponujajo večjo trajnost. Vinilne talne obloge so cenovno ugodnejše in zelo trpežne, medtem ko so preproge najbolj udobne, vendar zahtevajo več vzdrževanja," ugotavlja Blaž Kovačič.
