Trend staranja prebivalstva v Sloveniji zahteva ustrezne razvojne aktivnosti tudi na področju zagotavljanja ponudbe arhitekturno in arhitektonsko primernih ter cenovno dostopnih stanovanj za starejše. Dejstvo je, da ima veliko starejših pri nas v lasti hiše ali stanovanja, ki so velikokrat prevelika, arhitekturno in arhitektonsko neprimerna za bivanje, saj se denimo nahajajo v visokem nadstropju brez dvigala, s kopalnico s kadjo ter velikokrat s previsokimi obratovalnimi stroški za upokojensko gospodinjstvo.
Medgeneracijski učinek
Nepremičninski sklad je lastnik 3120 namenskih najemnih stanovanj za upokojence in druge starejše v 116 krajih po Sloveniji, med katerimi je tudi 360 oskrbovanih najemnih stanovanj, ki se nahajajo v Brežicah, Celju, Izoli, Kopru, Kranju, Krškem, Litiji, Ljubljani, Ljutomeru, Logatcu, Mariboru, Murski Soboti, Novi Gorici, Škofljici, Trebnjem in Trzinu. Ta stanovanja so namenjena starejšim od 65 let, ki jim zdravstvene razmere dopuščajo samostojno bivanje, saj so arhitekturno in arhitektonsko prilagojena starostnikom. Zasnovana so s prilagojenimi dostopi, varno urejenimi in dostopnimi kopalnicami in kuhinjami ter dvigali in držali.
Kot pravijo v nepremičninskem skladu, načrtujejo povečanje števila najemnih stanovanj za starejše, s katerim bi se na eni strani razširila ponudba arhitekturno in arhitektonsko primernih ter cenovno dostopnih stanovanj, na drugi strani pa bi se lahko povečala dostopnost mladih družin do večjih stanovanj oziroma hiš. S tem bi, opozarjajo v nepremičninskem skladu, dosegli medgeneracijski učinek.
V petih letih 400 novih stanovanj
Da bi uresničili poslanstvo v skrbi za primerno bivanje v tretjem življenjskem obdobju, je nepremičninski sklad objavil poziv za zbiranje zavezujočih ponudb za nakup stanovanj oziroma večstanovanjskih stavb (zgrajenih ali v fazi gradnje oziroma projektiranja) in stavbnih zemljišč za gradnjo stanovanj, s katerim želi v naslednjem petletnem obdobju pridobiti okvirno skupaj 400 oskrbovanih in namenskih najemnih stanovanj za upokojence in druge starejše. Kot pravijo, stremijo k usklajeni regionalni pokritosti s arhitekturno in arhitektonsko primernimi ter cenovno dostopnimi stanovanji. "Pri geografski umeščenosti poziv na prvem mestu opredeljuje mestne občine in Obalo, sledijo občine z 10.000 in več prebivalci ter ostale občine. Mikrolokacija stanovanjskih objektov in zemljišč za gradnjo mora biti primerna za bivanje starejših, kar pomeni predvsem bližino ključnih dejavnosti in javnih storitev (trgovina, banka, zdravstvena oskrba, lekarna …), biti morajo dostopne in urejene z javnim prevozom." Informacije in dokumentacija so na razpolago na spletni strani www.ns-piz.si/si/poziv. Rok za oddajo ponudb je 31. december 2020.