Paradižnik in druge vrtnine poleti potrebujejo te tri stvari

Jasna Marin Jasna Marin
11.06.2023 06:00

Po precej nenavadnem uvodu v toplejši del leta gremo zdaj končno proti poletju. Takrat rastline močno rastejo in potrebujejo nekaj naše pomoči. Poleg zalivanja poleti rastline potrebujejo krepitev in hrano.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

V meteorološkem koledarju je junij prvi pravi poletni mesec. A spremenljivo vreme se še nadaljuje. "Obilica dežja, nato obdobja vročega vremena, zatem znova poletne nevihte ne prizanesejo rastlinam. Dobro je imeti vedno v zalogi aminokislinske pripravke in pripravke na osnovi alg, ki so dovoljeni v ekološki pridelavi. S temi pripravki poskrbimo za vitalnost rastlin in hitro regeneracijo poškodb po dežju ali toči, poleg tega omenjeni pripravki preprečijo okužbe poškodovanih tkiv rastlin ter odvračajo škodljive žuželke na zelnatih rastlinah," pojasnjuje Katja Boh iz podjetja Metrob. Pripravke iz alg in aminokislin uporabljamo tako, da z njimi škropimo rastline v tedenskih ali dvotedenskih razmikih, uporabljati jih je treba skladno z navodili na izdelkih.

Shutterstock

Že dodajate paradižniku kalcij?

Zaradi pomanjkanja kalcija se največkrat pojavijo težave na paradižniku in papriki, opazimo jih tudi na solati, zelju, kjer se ob pomanjkanju kalcija pojavi rjavi listni rob.

Da paradižnik in druge plodovke ne bi pri muhi začele propadati, jim je treba redno prek listov dovajati kalcijevo gnojilo.
Shutterstock


Pomanjkanje kalcija se na paradižniku in papriki pokaže tako, da začne trohneti konica plodu. Da bi preprečili težavo s črno konico, je treba z listnim gnojilom, ki vsebuje kalcij, pričeti škropiti ob pojavu prvih plodov, drugič ob nadaljnji rasti plodov in tretjič v času prvega obarvanja in spremembe barve. V vrtnih centrih boste našli več različnih kalcijevih gnojil. Bistveno je, da pri mešanju z vodo upoštevate navodila na embalaži. Škropite vsako etažo plodov takoj, ko opazite razvoj novih plodov na posamezni etaži. Čim hitreje poskrbite za dodajanje kalcija rastlinam, ki kažejo pomanjkanje. Poškodovanih plodov ne boste mogli pozdraviti, s kalcijem pa boste preskrbeli za vse na novo zrasle plodove. Škropljenje pri paradižniku do pričetka barvanja plodov in temperaturah nad 30 ºC ponavljajte na pet do sedem dni. Pri temperaturah pod 30 ºC pa škropljenje ponavljajte v 10- do 14-dnevnih presledkih.

Shutterstock

Največji porabniki vode

Čeprav nas še spremljajo deževni dnevi, se poletni vročini ne bomo izognili. Katera zelenjava na vrtu potrebuje čez poletje največ zalivanja? "Zlasti plodovke in solate. Največji porabniki vode so bučke, paradižniki, paprike, kumare, fižol, solata, por," našteva Katja Boh.

Če želite imeti stalno zalogo solate, jo je priporočljivo saditi na približno deset dni.
Shutterstock


O tem, kako izbrati najustreznejši namakalni sistem za domači zelenjavni vrt, Bohova pravi, da mora vrtičkar najprej poznati velikost svojega vrta. "Dobro je okvirno vedeti, katere vrtnine boste sadili na vrt, saj so nekatere večje porabnice vode kot druge. Kako daleč imate zalogovnik vode od vrta? Si želite imeti tudi regulator vode, da vam bo sam uravnaval dotok vode? Ali imate že kaj od namakalnega sistema doma in potrebujete le cev za namakanje ali celoten namakalni sistem? Kakšen namakalni sistem si želite: cev s kapljači, s porozno cevjo ali pa oroševalni sistem? To so vprašanja, na katera je treba odgovoriti, preden se odločite za ustrezen namakalni sistem," poudarja sogovornica.

Shutterstock



Pršne šobe z nastavljivim kotom pršenja imajo prilagodljivo višino.
Gardena

Sadni vrt

Redna zaščita in varstvo sadnih dreves je poglavitno opravilo v prvem poletnem mesecu. V tem mesecu poskrbimo za redčenje plodov na jablanah in hruškah. Če je suša, redno zalivamo mlada drevesa, da se ne bodo posušila. Po potrebi proti škodljivcem uporabimo naravni insekticid na osnovi neema, kateremu dodamo aminokisline, svetujejo pri Metrobu. Jagode po obiranju okopljemo in jim liste porežemo tako, da pustimo le srček. Poškropimo jih s pripravkom na osnovi alg ali z aminokislinami.

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta