
V latinščini se mačeha imenuje Viola tricolor hortensis in je okrasna cvetnica iz rodu vijolic. Od kod torej slovensko ime mačeha? Pravzaprav uporabljamo v slovenščini kar prevod nemškega imena rastline das Stiefmütterchen. Pisatelj Janez Jalen je v povesti Cvetkova Cilka iz leta 1939 uporabil slikovit opis rastline in njenega imena, ki je nekoč, kljub temu da je rastlina tako ljubka, bilo povezano z likom krivične mačehe: "Mačeha. Pet listov ima njen cvet. Spodnji, največji, je ona sama. V rumenem krilu, s črnimi židanimi trakovi pošitem, se šopiri. Lista, ki se k njej pritiskata, sta njena otroka. Zgornja lista v umazanih oblekicah sta pastorka." V angleščini jo dojemajo manj mačehovsko – poimenovali so jo pansy, kar izvira iz francoske besede pensee in pomeni misel. To ime je dobila roža zato, ker cvet spominja na človeški obraz, ki se sklanja naprej, kot bi globoko razmišljal.
Prvi žlahtnitelj mačeh je bil angleški lord Gambier, ki je skupaj s svojim vrtnarjem že okrog leta 1800 križal različne vrste rastlin iz družine Violacea ter kmalu vzgojil številne zanimive sorte, ki so postale zanimive po svetu.
Jeseni sajenje
Najprimernejše obdobje za zasajanje mačeh je v prvi polovici oktobra. Pomembno je namreč, da imajo korenine še nekaj tednov časa, da se pred hudim mrazom dobro vrastejo v zemljo, saj bodo potem veliko laže prenašale zimo.
Če je prst na gredah zbita, ji primešamo šoto in prekopljemo, da bodo rastline bolje uspevale v njej. Mačehe potrebujejo dobro odcedna tla, ki hkrati zadržijo dovolj vlage. Presajene rastline temeljito zalijemo. Nikakor ne smemo pozabiti na zalivanje tudi v zimskem obdobju, sicer se bodo rastline posušile. Mačehe pozimi zalivamo takrat, ko se temperature povzpnejo nekaj stopinj nad ledišče. Gnojenje pozimi ni potrebno, lahko pa v korita pred sajenjem dodamo nekaj zrnc gnojila z dolgotrajnim delovanjem ali pa zgodaj spomladi vodi za zalivanje občasno primešamo tekoče gnojilo. Prav tako je priporočljivo, da mačeham sproti odstranjujemo odcvetele cvetove, ker tako spodbudimo nastajanje novih cvetnih popkov.
Privlačne kombinacije
K mačeham lahko kombiniramo mnoge rastline, denimo rese, sedume, pisanolistne trajnice, vsekakor pa pazimo, da se bodo barve medsebojno dopolnjevale in da bo vsaka rastlina imela dovolj prostora za nemoteno rast. Znano je, da mačehe uspevajo na sončnih in tudi polsenčnih rastiščih, vendar bodo tiste, ki so posajene na sončni legi, tvorile precej več cvetov od tistih v senci.

Nasveti ob nakupu
• Najbolje je kupiti mačehe, ki rastejo v lončkih, saj se bodo ob presaditvi na gredo ali v cvetlično korito veliko hitreje vrasle v zemljo kot rastline, ki jih ponekod prodajajo tako, da jih izkopavajo iz gred.
• Najbolj trpežne bodo mačehe, ki so gojene na prostem. Tiste, ki pred prodajo rastejo v rastlinjakih, so pogosto precej občutljive za temperaturne spremembe in po presaditvi na grede potrebujejo precej časa, da si opomorejo.
• Kakovostno mačeho prepoznamo po strnjeni in nizki rasti, zato raje kot pretegnjene rastline kupimo manjše s kompaktno rastjo. Slednje se bodo na gredi hitro razrasle in spomladi poskrbele za veliko lepšo podobo okolice kot tiste rastline, ki so že zdaj predolge in prevelike.
• Listi zdrave rastline so temno zelene barve, zdravi in sijoči, vsekakor pa naj ima rastlina tudi kakšen cvet ali vsaj cvetne nastavke, da jih bomo lahko kombinirali k barvam hiše in jih ustrezno vključili k drugim rastlinam.