Ljubka rastlina, ki ima po krivici mačehovsko ime

Jasna Marin Jasna Marin
08.10.2021 04:00
Mačehe so že naše babice sadile na gredice in grobove, zadnja leta pa jih vse pogosteje videvamo tudi na okenskih policah in balkonih, kjer od jeseni do zgodnje pomladi skrbijo za pisano in vedrejšo podobo doma.
Poslušaj
Če radi zasajamo z iglavci, potem si lahko nekaj "drame" privoščimo predvsem z oblikami. Izberemo na primer eno pokončno rastočo, taki so nekateri brini in kakšno nizko, kompaktno ali celo malce povešeno vrsto oziroma sorto, kot so nekatere paciprese, kot je na primer grahasta pacipresa. Druščina na fotografiji je umirjena, a vseeno poskrbi za dodatno barvo v obliki svetlo vijolične drobnocvetne mačehe in jesenske vrese.
Mačehe potrebujejo dobro odcedno prst, ki hkrati zadrži dovolj vlage.
Blumenbüro Holland

V latinščini se mačeha imenuje Viola tricolor hortensis in je okrasna cvetnica iz rodu vijolic. Od kod torej slovensko ime mačeha? Pravzaprav uporabljamo v slovenščini kar prevod nemškega imena rastline das Stiefmütterchen. Pisatelj Janez Jalen je v povesti Cvetkova Cilka iz leta 1939 uporabil slikovit opis rastline in njenega imena, ki je nekoč, kljub temu da je rastlina tako ljubka, bilo povezano z likom krivične mačehe: "Mačeha. Pet listov ima njen cvet. Spodnji, največji, je ona sama. V rumenem krilu, s črnimi židanimi trakovi pošitem, se šopiri. Lista, ki se k njej pritiskata, sta njena otroka. Zgornja lista v umazanih oblekicah sta pastorka." V angleščini jo dojemajo manj mačehovsko – poimenovali so jo pansy, kar izvira iz francoske besede pensee in pomeni misel. To ime je dobila roža zato, ker cvet spominja na človeški obraz, ki se sklanja naprej, kot bi globoko razmišljal.

Lesen zabojček s preprostimi mačehami se barvno ujema z jesenskim listjem drevesa v ozadju.
Blumenbüro Holland



Floradania

Jeseni sajenje

Najprimernejše obdobje za zasajanje mačeh je v prvi polovici oktobra. Pomembno je namreč, da imajo korenine še nekaj tednov časa, da se pred hudim mrazom dobro vrastejo v zemljo, saj bodo potem veliko laže prenašale zimo.

Shutterstock

Če je prst na gredah zbita, ji primešamo šoto in prekopljemo, da bodo rastline bolje uspevale v njej. Mačehe potrebujejo dobro odcedna tla, ki hkrati zadržijo dovolj vlage. Presajene rastline temeljito zalijemo. Nikakor ne smemo pozabiti na zalivanje tudi v zimskem obdobju, sicer se bodo rastline posušile. Mačehe pozimi zalivamo takrat, ko se temperature povzpnejo nekaj stopinj nad ledišče. Gnojenje pozimi ni potrebno, lahko pa v korita pred sajenjem dodamo nekaj zrnc gnojila z dolgotrajnim delovanjem ali pa zgodaj spomladi vodi za zalivanje občasno primešamo tekoče gnojilo. Prav tako je priporočljivo, da mačeham sproti odstranjujemo odcvetele cvetove, ker tako spodbudimo nastajanje novih cvetnih popkov.

Floradania

Privlačne kombinacije

K mačeham lahko kombiniramo mnoge rastline, denimo rese, sedume, pisanolistne trajnice, vsekakor pa pazimo, da se bodo barve medsebojno dopolnjevale in da bo vsaka rastlina imela dovolj prostora za nemoteno rast. Znano je, da mačehe uspevajo na sončnih in tudi polsenčnih rastiščih, vendar bodo tiste, ki so posajene na sončni legi, tvorile precej več cvetov od tistih v senci.

Druščina na fotografiji je umirjena, a vseeno poskrbi za dodatno barvo v obliki svetlo vijolične drobnocvetne mačehe in jesenske vrese.
Matic Sever


Floradania
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.