Listje, ki jeseni odpade z dreves, je zelo koristno za vrt. Tako ga uporabite

J. M.
11.11.2022 04:00

Jesenske barve drevesnega listja navdihujejo v naravi in na vrtu. Res pa je listje takrat, ko odpade z dreves, lahko precej nadležno, še zlasti ko ga veter nanese pred vhod. Kaj narediti s suhim listjem?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Shutterstock

Odpadlo listje naj ne ostane na zelenici, ker bi pod njim trava lahko začela gniti. Listje vsebuje obilo hranil, ki so zelo koristna za vrt. Uporabimo ga lahko za zastiranje vrtnih tal. Od 7- do 10-centimetrska plast listja na praznih zelenjavnih gredah ali med trajnicami in pod drevesi ohranja toplejša tla in spodbuja delovanje mikroorganizmov.

Kompostiranje

Jesensko listje je nadvse primerno tudi za kompostiranje. Da bi dobili kakovosten kompost in da bi listje lažje razpadlo, ga zdrobimo in mu vselej primešamo še hitro razgradljiv organski material. Priporočljivo je, da se pomeša s pokošeno travo, zemljo, biološkimi odpadki, drobljenimi vejami, ker se listje samo po sebi počasi razkraja. Za kompostiranje vselej uporabite zgolj zdravo listje, medtem ko tisto, ki so ga napadli bolezni in škodljivci, zažgite.

Čez dva meseca ali še kasneje presejete kompost in nerazkrojeno listje ponovno kompostirate.

Shutterstock

Za zastiranje kompostnega kupa

Jesensko listje je uporabno tudi za prekrivanje komposta. S 5- do 10-centimetrsko plastjo listja lahko pozimi prekrijete vrhnji del kompostne mase, da tako kompost zaščitite pred toplotnimi nihanji in zmanjšate izpiranje hranilnih snovi ob padavinah.

Shutterstock

Tudi v mrežo

Da veter ne bi ves čas razpihoval listja naokrog, lahko pograbljenega spravimo v velik kup zraven komposta in ga obdamo z žičnato mrežo ter potrosimo z navadnim apnencem (kalcijev karbonat). Spomladi takšno listje zmešamo s kompostom in ga vdelamo v prst, da tako zrahljamo in obogatimo zemljo s hranili.

Bolnega listja, ki ga je napadla sajavost ali katera druga bolezen, ne uporabljajmo, temveč ga odvrzimo med biološke odpadke, sicer se bodo rastline na vrtu znova okužile z boleznimi.

Shutterstock
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta