Bivanje na terasi in vrtu naj se nadaljuje tudi v jesenskih mesecih

Jasna Marin Jasna Marin
20.09.2022 06:00

Če ste radi na vrtu in terasi, si zagotovite učinkovito zavetje pred vetrom in dežjem ter poskrbite, da boste lahko pekli dobrote v letni kuhinji, dokler vam to poželi srce.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Jysk

Poznate tisti občutek, ko pridete po dolgem dnevu domov, nato pa stopite na teraso, se sprehodite po vrtu in že se počutite, kot da bi vas stik s tlemi in pogled na rastline napolnila z energijo? Tak učinek imajo na nas svež zrak, urejena terasa, zavetje varnega domačega okolja, sijoče rastline.

Povezava s hišo

Idealno je, če je terasa v istem nivoju, kot je dnevna soba ali jedilnica, ter omogoča stanovalcem neposreden dostop na vrt. Žal pa so klasične, po vojni grajene hiše, ki jih je v Sloveniji še vedno največ, grajene drugače – brez terase in gladkih prehodov na vrt. Da bi dosegli povezavo med dnevno sobo in vrtom, kakršne imajo sodobne hiše, je pri stari hiši potreben gradbeni poseg: podreti je treba del stene do vrta, vgraditi velike steklene površine in zgraditi teraso, ki lahko postane imenitna soba na prostem. Še preden se lotite gradnje in urejanja terase ter načrtovanja nadstreška, je treba upoštevati življenjske navade stanovalcev: koliko je družinskih članov, kdaj ste doma, ali ste kot družina raje sami ali pa imate radi pogoste obiske in zabave. Pomembno je, ali želite imeti pogled s terase odprt ali pa ga hočete zapreti, da imate mir pred sosedi ali hrupom s ceste. Prav tako je drugačen pristop, če živite na podeželju ali pa v mestu. Ključna je tudi lega prostora, saj je treba poskrbeti za najbolj idealno rešitev, ki vam bo kot stanovalcem na terasi zagotavljala zaščito pred soncem, vetrom in dežjem ter vam hkrati omogočila, da dihate in živite z vrtom.

Z lesenimi talnimi oblogami in robustnimi keramičnimi ploščicami vrtni prostor postane vabljiv.
Osmo

Prijetna tla

Površina tal na terasi naj bo iz materiala, ki je skladen s hišo in prijeten za hojo. K modernim prenovam in sodobnim hišam se običajno lepo prilegajo velikoformatni tlaki iz betona, lahko tudi keramika. Ob klasične hiše ali tiste, ki izražajo močan podeželski karakter, se podajo lesene talne obloge ne le iz tropskih lesov, temveč tudi iz termično obdelanih domačih vrst lesa, ki veljajo za precej trpežne. Priljubljene so tudi kamnite talne obloge. V porastu je prav tako uporaba lesno-polimernih kompozitov, saj so takšna tla nadvse trajna in odporna proti vremenskim vplivom in škodljivcem.

Streha nad glavo

Ko načrtujete teraso, je vselej priporočljivo razmisliti, kako se boste zaščitili pred pripeko in tudi pred padavinami. Dober nadstrešek s kakovostno kritino – ta je na terasi precej pogosto iz prosojnih polikarbonatnih plošč, ki prepuščajo svetlobo – zagotavlja zaščito, kakršno potrebujete. Za nadstrešek, zasnovan kot prizidek k hiši, je zaželeno, da povzame arhitekturna pravila hiše in se likovno čim bolj istoveti z uporabljenimi barvami, materiali ali teksturami hiše. Če je nadstrešek izdelan kot samostojna konstrukcija, četudi pritrjena na nosilce na hiši, pa je dobro, da so materiali in barve usklajeni z balkonskimi in vrtno ograjo ter morebitnimi drugimi večjimi kovinskimi ali lesenimi elementi na vrtu. Lahko pa si omislite tudi nadstrešek, ki ga opremite s premičnimi steklenimi stenami, in tako običajno teraso z nadstreškom spremenite v zastekljeno teraso. Aluminij kot tudi pločevina izpolnjujeta vse zahteve glede robustnosti in trajnosti ter omogočata fleksibilno načrtovanje nadstreška. Če tega zasteklite s prednje in z bočnih strani, ponuja učinkovito zaščito pred vremenskimi vplivi in zagotavlja večjo zasebnost. Če je nadstrešek opremljen še s strešnimi drsnimi okni, je omogočeno stalno kroženje zraka, prepreči se tudi pregrevanje pri visokih zunanjih temperaturah.

Učinkovita zaščita pred soncem s premičnimi letvenimi paneli zagotavlja senco in manj vročine tudi takrat, ko najbolj pripeka.
Epr/ Sunparadise

Udobno sedenje

Za sproščeno posedanje na terasi je treba izbrati udobno pohištvo. Morda terasa ni tako velika, da bi zanjo lahko izbrali veličastno sedežno garnituro in zraven še jedilniško mizo z dvanajstimi stoli. Zato premišljeno izbirajte: morda bo zadostovala že kotna garnitura, kajti preveliko pohištvo in preveč kosov na terasi bo neproporcionalno s hišo in za druge reči, recimo vrtni žar, ne bo več prostora. Izbrano zunanje pohištvo naj ne bo le lepo, temveč tudi udobno in takšno, da pomaga ustvariti intimno vzdušje. Kdor se želi zunaj počutiti tako domače kot notri, naj pohištvo dopolni z blazinami, odejami ter mizo pogrne s prtom, tega pa je treba obtežiti, da ga ne odnese veter.

Prostor naj bo osvetljen

Osvetlitev s točkovnimi LED-svetili ali LED-trakovi polepša zunanji prostor in omogoča prijetno bivanje pod zastekljenim nadstreškom tudi v večernih urah. Tudi svetlobne zavese in girlande so elementi, ki bodo nedvomno pripomogli ustvariti edinstven občutek. Ne pozabite, da morajo biti svetila odporna proti vlagi, zato priporočamo, da izberete tista, katerih razred odpornosti proti vlagi je denimo IP65. Ta zagotavlja popolno zaščito pred prahom in nizkotlačnimi curki vode iz vseh smeri in je primeren, če je terasa odprta.

Preden izberete rastline za bližino terase, imejte v mislih končno višino in širino rastline. Resda lahko kakšne rastline posadite tudi v lonce, pazite pa, da z njimi ne zapirate pogledov in prehodov.
Blumenbüro Holland

Vonj po hrani vabi na teraso

Kulinarični navdušenci si ne bodo odpustili, če bo vrt s teraso zgolj za ležanje in posedanje. V njihovih očeh letna kuhinja preprosto mora biti zraven. Za začetek lahko zadostuje že žar, če ugotovite, da bo kuharije zunaj več, pa si omislite letno kuhinjo z vsemi inštalacijami, se pravi z vodo in odtokom ter elektriko. Za kar največji užitek namreč ne zadostujeta zgolj mehko pohištvo in romantičen pogled v zvezde, temveč je treba poskrbeti tudi za potešen želodec.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta