
Sejem v Bologni velja za največji mednarodni knjižni sejem otroške in mladinske literature na svetu, Bologna pa za štiri dni postane svetovna prestolnica ilustracije in založništva za otroke in mladino.
Na letošnjem sejmu je okoli 1500 razstavljavcev iz 90 držav in regij sveta, med njimi prvič tudi udeleženci iz Albanije, Azerbajdžana, Ekvadorja, Gruzije, Gvatemale, Islandije, Madagaskarja, Malte, Severne Makedonije, Peruja, Savdske Arabije, Šrilanke in Tajske.

V času sejma podelijo tudi Andersenovo nagrado, najpomembnejše mednarodno priznanje za mladinsko književnost in ilustracijo. Iz Slovenije sta letos za nagrado nominirani pisateljica Anja Štefan in ilustratorka Alenka Sottler.

Država častne gostje je letos Estonija, ki se ponaša z živahnim in dinamičnim založniškim trgom ter izdajami z zelo kakovostno vsebino v različnih žanrih. Kot so navedli organizatorji, ima estonska založniška industrija pomembno vlogo pri ohranjanju estonske kulture, jezika in narodne identitete, v bolonjskem knjižnem sejmu pa Estonija vidi pomembno priložnost za povečanje svoje prepoznavnosti in dostopa do mednarodnih trgov. Lani je bila častna gostja sejma v Bologni Slovenija, ki se na sejmu predstavlja vse od njegovih začetkov leta 1964.
Na slovenski nacionalni stojnici, ki jo pripravlja Javna agencija RS za knjigo (Jak), je letos predstavljena aktualna produkcija različnih slovenskih založb. Prisotni so tudi predstavniki založb Malinc, Miš, Pivec, Sanje in Sodobnost. Založbi Mladinska knjiga in Morfem se sejma udeležujeta s svojima stojnicama.
Kljub temu da Slovenija letos ni v središču sejma kot častna gostja, nacionalna stojnica ostaja velika in na vidni lokaciji, slovenski avtorji in ilustratorji pa so, po izidih svojih slikanic v italijanščini, s knjigami prisotni tudi na drugih stojnicah sejma, so navedli pri Jaku.
Na povabilo Mladinske knjige bodo na sejmu sodelovale ilustratorke Suzana Bricelj, Maja P. Kastelic in Ana Zavadlav, na povabilo revije Stripburger pa se bo sejma udeležil tudi ilustrator in stripar Jure Engelsberger. Poleg tega je urednica Stripburgerja Tanja Skale letos članica mednarodne strokovne žirije za nagrade BolognaRagazzi Awards v kategoriji stripi.
Slikanica Očka, me slišiš? Žige X Gombača z ilustracijami Igorja Šinkovca se je kot edina slovenska predstavnica letos uvrstila na prestižni seznam izjemnih slikanic, slikanica Družina Ferija Lainščka z ilustracijami Marte Bartolj pa na seznam izjemnih slikanic, posvečenim trajnostnemu razvoju. V letošnji izbor knjig za bralce s posebnimi potrebami pa je bila uvrščena knjiga Žige Valetiča Past v razredu z ilustracijami Jaka Vukotiča. Vse tri slikanice so izšle pri založbi Miš.
62. knjižni sejem v Bologni je poleg tega letos v znamenju več obletnic, med drugim bodo zaznamovali 80-letnico slavne in nesmrtne Pike Nogavičke izpod peresa Astrid Lindgren. Poudarek je tudi na umetni inteligenci. Na srečanju na to temo bo govora o zaščiti avtorskih pravic, ustvarjalnem delu in potrebni regulaciji, pa tudi o priložnostih, ki jih umetna inteligenca predstavlja za založništvo.