Nagrada Ivane Kobilce Dragici Čatež

mh
08.12.2020 16:00
Društvo likovnih umetnikov Ljubljana že tretjič podelilo nagrade za izjemne dosežke in novosti v likovni umetnosti v zadnjih petih letih
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dragica Čadež
DLUL

Društvo likovnih umetnikov Ljubljana (DLUL) je letos tretjič podelilo nagrade Ivane Kobilca s področja likovne in vizualne umetnosti. Nagrade Ivane Kobilca prejmejo umetnice in umetniki za izjemne dosežke ali novosti na področju likovne in vizualne umetnosti v obdobju zadnjih petih let oziroma za življenjski opus, ki pušča za seboj sledi tako doma kot v širšem mednarodnem prostoru. Priznanje Ivane Kobilca je namenjeno sopotnikom in podpornikom, ki so pomembno pripomogli k delovanju in kakovosti področja likovne in vizualne umetnosti. Letošnje dobitnice so kiparka Dragica Čadež za življenjsko delo, za aktualno produkcijo Valerie Wolf Gang, za podpornike umetnosti pa dr. Petja Grafenauer.

Valerie Wolf Gang
DlLUL

Kot so zapisali v utemeljitvah, Dragica Čadež sodi med prve slovenske umetnike, ki so se posvečali skulpturi kot odprti formi. Skulpturi, ki se razširja v prostor in gledalcu omogoča potovanje ne samo ob njej, ampak tudi skoznjo. Pri odkrivanju sveta oblik in odnosov ter raziskovanju struktur in vizualnih možnosti si je kiparka za materialno bistvo svojega ustvarjanja izbrala predvsem les, pa tudi glino. Izjemno ustvarjalno moč Dragice Čadež zaznamuje radovednost, iskreno in sproščeno veselje do umetniškega ustvarjanja pa tudi nesebičnost in neposrednost. S svojim umetniškim, ustvarjalnim opusom in življenjskim delom je trajno obogatila slovensko in mednarodno kulturno zakladnico.

Petja Grafenauer
DlLUL

Valerie Wolf Gang je magistra medijskih umetnosti in praks, je filmska režiserka, videastka, transdisciplinarna umetniška raziskovalka in mentorica. Za seboj ima že obsežen nabor mednarodnih razstav, festivalov in umetniških rezidenc. Dr. Petja Grafenauer je specialistka za lokalno in regijsko umetnost po drugi svetovni vojni, predvsem slikarstvo in sodobno umetnost. Kot profesorica na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje v Ljubljani se strastno zavzema za samozaposlene ter brez zadržkov in strokovno utemeljuje svojo vizijo umetnostnega sistema in družbe.

Zaradi trenutnih razmer je letošnja podelitev potekala brez javnosti, vendar je bil slavnostni dogodek posnet in bo na voljo na spletu v kratkem.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta