Na ministrstvu za kulturo so potrdili, da je bil s 6. aprilom za direktorja Moderne galerije za pet let imenovan Aleš Vaupotič.
Prijavili so se še Mara Ambrožič, Zdenka Badovinac, Ištvan Išt Huzjan, Robert Simonišek, Igor Šircelj in Milojka Žalik Huzjan.
Na ministrstvu so se odločili za Vaupotiča in izbiro utemeljili: "Kandidat ve, kaj ga zanima in kaj hoče, za razliko od nekaterih drugih kandidatov, ki so probleme pravilno prepoznali in artikulirali, ima Vaupotič tudi konkretne načrte, kako obstoječe stanje preseči. Je komunikativen in zna povezovati različne deležnike, ima potrebne spretnosti menedžerja in ne preferira zgolj ozkega kroga umetnikov in umetniških praks, kar je določen očitek Moderni galeriji od večine kandidatov, zato obeta potrebne spremembe v politiki Moderne galerije."
Z ministrstva so posredovali še daljši zapis o Vaupotiču, da prihaja iz humanistične in umetniške sfere z dobrim poznavanjem sodobne tehnologije in njene uporabe v novih umetniških praksah in promociji umetnosti, prvenstveno likovne. Iz potrdil o predhodnih zaposlitvah pa je "razvidno, da je opravljal delo prodekana in dekana, bil organizator in vodja nevladne organizacije".
Vaupotič da delovanje Moderne galerije zelo dobro pozna tudi kot nekdanji član sveta zavoda te institucije. Kandidat izkazuje tudi "potrebno široko razgledanost in odprtost, kar je v veliki meri posledica ne le raznolikih delovnih in ustvarjalnih izkušenj, temveč tudi svetovljanstva", hkrati pozna delovanje muzejskih institucij v mednarodnem prostoru.
Zapisali so še, da Vaupotič "pozna in ceni zbirke Moderne galerije, ki so po njegovem premalo vidne in jih je zato nujno bolj jasno in na nov način predstaviti, pri čemer je osnova javni interes". Po mnenju Vaupotiča je "določena distanca javnosti in stroke do Moderne galerije posledica njene prevelike usmerjenosti v ozek fokus politične umetnosti, česar sam ne zagovarja".
Vaupotič načrtuje "prevetritev zbirk, kustodiata, načinov nagovarjanja občinstva, bolj načrtno pedagoško delo, več povezovanja na nacionalni ravni - Moderna galerija mora biti dostopna vsem ciljnim skupinam prebivalstva". V ta namen bi na novo ovrednotil obstoječe zbirke in jih ustrezno predstavljal tako s počjo sodobnih muzejskih postavitev kot digitalnih načinov. Moderno galerijo bi odprl navzven in skupaj z drugimi muzeji po Sloveniji in tudi v mednarodnem prostoru pripravljal in organiziral t.i. potujoče razstave iz zbirk, bistveno bi razširil tudi krog zunanjih sodelavcev, medtem ko se zaveda, da je treba zaposlene "motivirati za sledenje viziji".
Svet Moderne galerije je sicer podprl kandidaturo Roberta Simoniška, strokovni svet pa prijavo dolgoletne direktorice Zdenke Badovinac. Na MK pravijo, da je Badovinčevo za najprimernejšo kandidatko prepoznal strokovni svet, sicer pa je "v ponovno imenovanje nista predlagala ne svet zavoda, ne razpisna komisija". Prepričani so, da sta svet zavoda in razpisna komisija predlagala najboljšega kandidata.