Zveza potrošnikov Slovenije je objavila vprašanje potrošnika, ki se je lotil pospravljanja v kuhinji in ugotovil, da ima veliko ostankov (kupljenih) začimb. Nekatere so tudi še neodprte, a s pretečenim rokom uporabe. Kako ugotovimo, ali so še primerne za uporabo oziroma ali so užitne?
Začimbe se prodajajo v majhnih količinah, v različni embalaži in obdelane na različne načine. Vsem pa je skupno, da so posušene. "Lahko so pakirane v modificirani atmosferi (z manj kisika). Zmlete, zdrobljene ali rezane začimbe in njihove mešanice so najbolj občutljive na staranje in kvar (pokvarljivost), bolj kot tiste, ki so še v celih zrnih." Največji sovražniki posušenih začimb (tudi drugih živil) so, kot pravijo na ZPS, svetloba - ta pospeši staranje in oksidacijo -, kisik v zraku, vlaga in temperatura skladiščenja.
Na kaj moramo biti pozorni?
Vonj
Še značilen za začimbo, ne sme biti smrdljiv/po žarkem/plesnobi.
Videz
Začimba ne sme biti grudičasta, zlepljena, razbarvana, predvsem pa ne plesniva, vlažna, sluzava.
Shranjene v stekleni embalaži in na polici, izpostavljene svetlobi, so bolj podvržene svetlobnemu staranju in oksidaciji kot tiste v za svetlobo neprepustni embalaži. Temperatura skladiščenja oziroma shranjevanja naj ne bi bila višja kot 18 stopinj Celzija, shranjujemo pa jih v temnem in suhem prostoru. Rok uporabe po odprtju je odvisen od nadaljnjega načina skladiščenja. Primernost in užitnost ocenimo na podlagi organoleptičnih lastnosti.