Sredi junija 2019 se je v Pekrah zgodil zločin, katerega žrtev je bila sodnica. Foto: Sašo BIZJAK
Dve leti je 16. junija minilo od brutalnega napada na Danielo Ružič pred njenim domom v Pekrah pri Mariboru. Skoraj poltretje leto po zločinu pa je bila minuli ponedeljek na slovenjgraško sodišče vložena obtožnica, ki Andreju Horvatu, bivšemu partnerju sodnice mariborskega okrožnega sodišča, očita poskus kaznivega dejanja umora.
Tepel jo je že ležečo na tleh
Mariborska okrožna državna tožilka Mateja Artenjak je prepričana, da je pol ure po polnoči - začela se je nedelja, ko se je Daniela Ružič pripeljala domov - svojo tedanjo partnerko doma pričakal prav Horvat. Ko je ženska stopila iz avtomobila in šla proti hiši, je nenadoma začelo padati po njej. Napadalec jo je presenetil s hrbtne strani, jo zbil na tla in premikastil s predmetom, ki ga policija še do danes ni našla. Po navedbah Artenjakove je napadalec žensko pretepal še, ko je že ležala na tleh, vse dokler ni izgubila zavesti. Ko se je za hip po napadu ozavestila, je stegnila roko proti svoji torbici, izvlekla telefon in na pomoč poklicala prav Andreja Horvata. Ružičeva namreč napadalca ni videla. S Horvatom sta se sicer v tistem času že razhajala, a sta še zmeraj živela pod isto streho hiše v Pekrah. Horvat je prišel iz hiše in poklical reševalce. Ti so hudo poškodovano sodnico odpeljali v bolnišnico. Motiv za napad pa naj bi bil po mnenju tožilstva v tem, da je Ružičeva svojemu tedanjemu partnerju dejala, da se dokončno razhajata.
Policisti, ki so preiskovali zločin, so poleg tega, da bi bila sodnica lahko pretepena zaradi svojega dela, krivca iskali tudi v zasebnem življenju Ružičeve. In teden po zločinu so aretirali Horvata. Ružičeva je tedaj preko svoje hčerke, saj je sama bila še v bolnišnici, javnosti sporočila, da njen partner nikdar ni bil nasilen do nje in da ne verjame, da je napadalec prav on. Policisti so morali osumljenega že po poldrugem dnevu pridržanja izpustiti na prostost, saj se tožilstvo na podlagi zbranih dokazov ni odločilo, da bi zanj predlagalo uvedbo pripora. So pa policisti kasneje zoper Horvata podali ovadbo zaradi poskusa umora in tožilka Artenjakova je nato kar nekajkrat terjala dopolnitev te ovadbe. Dokler ni sredi marca lani sodišču predlagala uvedbo preiskave zoper Horvata. Oškodovanka, ki je svojega nekdanjega partnerja po zločinu vzela v bran, je namreč svojo izpoved spremenila. Bolj ko se je dan zločina oddaljeval, bolj je bila prepričana, da bi za napadom nanjo lahko stal prav on. Ružičeva in Horvat naj bi bila v preteklosti že govorila o tem, da bi se razšla, prav v dneh pred napadom pa naj bi bila sodnica partnerju dejala, da je njune zveze dokončno konec in da odhaja od njega.
Obtoženi in njegova obramba lahko zoper obtožnico še ugovarjata
Obtožnice še niso dobili
Slovenjgraško sodišče je tožilki ugodilo. Preiskava pa je trajala dobro leto in pol, preden je bila zaključena. Horvat je sedaj torej obtožen poskusa umora. A na sojenje čaka na prostosti. Spomnimo, da je slovenjgraško sodišče tožilki ob njenem predlogu za uvedbo preiskave ugodilo tudi v tem, da je Horvatu odredilo ukrep prepovedi približevanja žrtvi, a se je čas, v katerem lahko traja ta ukrep, že iztekel. Ružičeva je, potem ko je prišla iz bolnišnice, odšla živet k svojim staršem in se ni vrnila v Pekre.
Horvat se v sodni preiskavi ni zagovarjal, zatrdil je zgolj, da ni kriv, njegov odvetnik Miha Kozinc pa vložitve obtožnice včeraj za Večer ni želel komentirati, saj, kot je navedel, dokumenta še niso dobili. Potem ko bo obtožnica vročena vsem strankam, ima obtoženi osem dni časa, da ugovarja zoper obtožnico. O ugovoru odloča zunajrazpravni senat pristojnega okrožnega sodišča. Če ugovor zavrne, je obtožnica pravnomočna in se lahko začne sojenje, če pa senat ugovoru pritrdi, bi lahko bil postopek tudi ustavljen.