
Na ptujskem sodišču so se odvile zaključne besede v kazenskem procesu zoper Kristijana Slodnjaka, ki mu višja tožilka Janja Bernard Korpar očita, da je v sostorilstvu z doslej neodkritim strelcem zakrivil umor Kidričana Andreja Kirbiša. Neznani storilec je Kirbiša ustrelil 17. februarja 2022 na makadamski cesti v kraju Mostje. Tožilstvo zatrjuje, da je imel največji motiv za Kirbiševo smrt obtoženi Slodnjak, ki mu je Kidričan leta 2016 posodil precejšnjo vsoto denarja. Obtoženi je pristal tudi na nesorazmerno visoke obresti, vendar denarja ni bil sposoben vračati.
Pritiski po začetku stečaja
Ko je njegovo podjetje Slofin, ki se je ukvarjalo s sklepanjem zavarovanj, leta 2021 zdrsnilo v stečaj, je Kirbiš pričel intenzivno pritiskati na Slodnjaka. Svaril ga je, da mu bo odvzel avtomobil ali ga celo ubil. Propadli zavarovalničar ga je vsakič prepričal, da bo zadevo uredil. Na vseh straneh si je poskušal urediti kredit in potencialnim posojilodajalcem ali posrednikom pri urejanju posojila obljubljal nenormalne provizije, a se mu ni izšlo. Kirbiševi pritiski so se stopnjevali, Slodnjak pa je po prepričanju tožilstva skoval peklenski načrt in Kidričanu pod pretvezo, da mu bo vrnil dogovorjeni znesek, predlagal, da se 17. februarja 2022 za primopredajo srečata ob 21. uri na makadamski cesti v kraju Mostje.
Vse to so kriminalisti ugotovili z zavarovanjem mobilnih telefonov obtoženega in pokojnega. "Ob 21. uri bodi v Pacinjah, reka Pesnica, 300 metrov naprej, na levi strani makadamska cesta, tam te bo čakal Kristijan," si je Kidričan zapisal v telefon. Ko se je vozil proti dogovorjenemu mestu, je Slodnjaka obveščal z MMS-sporočili. Ob 21.01 mu je poslal fotografijo, na kateri se vidi tabla za smer Polenšak, ob 21.02 je poslal fotografijo s tablo za reko Pesnico, ob 21.03 pa fotografijo s krajevno tablo za Pacinje, kar je neposredna bližina kraja umora. Tudi klical je Kirbiš Slodnjaka tisti večer, on pa mu ni odgovoril in na dogovorjeni kraj ni prišel. V tistem času je bil v Spodnjih Žerjavcih v občini Benedikt pri Alešu Petelinu zaradi škodnega dogodka. Preiskovalci so prepričani, da se je s Petelinom tega dne dobil samo zato, da bi si zagotovil alibi, v Mostje pa da je poslal morilca. Na sojenju o podrobnostih sestanka v Spodnjih Žerjavcih ni bilo govora, saj je Petelin, še preden je Slodnjak sedel na zatožno klop, umrl nenadne smrti.
Tožilka je v zaključni besedi spomnila, da je Slodnjak, ko je bil pri Petelinu, prejetje Kirbiševih MMS sporočil ignoriral, čeprav je imel telefon pri roki. "Poklical ga ni niti kasneje niti naslednji dan," je izpostavila tožilka. Prepričana je, da je Slodnjak z neznanim storilcem dejanje dobro načrtoval, pri čemer da so ga vodili naslednji nagibi: rešiti se dolga, Kirbiševih pritiskov, prekiniti je hotel občutek ponižanosti.
Sodnemu senatu, ki ga vodi sodnica Nika Brumen, je tožilka predlagala, da Slodnjaka obsodi na kazen 28 let zapora. Doslejšnja nekaznovanost po mnenju tožilke pri tako hudem očitku ne more predstavljati olajševalne okoliščine. "Kot olajševalno je moč upoštevati le, da je bil obtoženi zaradi groženj in pritiskov v stiski, vendar ne gre spregledati, da se je v to spravil sam. Kljub negotovim izidom si je nekontrolirano izposojal denar na črnem trgu, porabljal je denar strank, namenjen zavarovalnicam," je dejala tožilka in spomnila na oceno izvedenke klinične psihologije, da obtoženi ni zmožen samokritične presoje, empatije in da je v stanju narcističnega besa zmožen dejanje ponoviti, kajti Kirbiš ni bil njegov edini upnik.
Odvetnik Alen Vidonja, ki v procesu zoper obdolženega zastopa oškodovanca, mamo in brata pokojnega, je v zaključni besedi med drugim spomnil, da je obtoženi, ko je zdrsnil v stečaj, veliko komunikacije s Kirbišem snemal. Ko je Kidričan izgubljal živce zaradi nevračanja denarja in stopnjeval pritiske, Slodnjak ni skrival, da ga to močno obremenjuje. "Samo čakam, kdaj bo kdo naredil pokol. Ali jaz ali kdo drug," je rekel Kirbišu. Pooblaščenec Vidonja je zaradi teh besed prepričan, da je obtoženi z njimi nakazoval, da je pripravljen ubijati za rešitev tega upniško dolžniškega razmerja.Ker je obramba na sojenju večkrat zatrjevala, da je Slodnjak Kirbišu vrnil vse in še več, odvetnik Vidonja ni mogel mimo posnetkov pogovorov, v katerih je sam Slodnjak nekaj mesecev pred umorom večkrat povzel, da je Kirbišu dolžan 375.000 evrov.
Jezen in prizadet zaradi kriminalistov
Na koncu zaključnih govorov je besedo dobil Kristijan Slodnjak. Tudi očitke po spremenjeni obtožnici je zanikal. "Ne morete si predstavljati, kako je tri leta živeti v primežu kazenskega postopka. Ta izkušnja mi je popolnoma spremenila življenje. Ni se našel noben dokaz, ki bi me kakor koli povezoval z očitanim. Jezen sem in prizadet zaradi policijskega dela. Uničili so mi življenje in le oni (preiskovalci, op. p.) vedo, zakaj," je dejal Slodnjak, v nadaljevanju pa tako kot tudi njegov odvetnik senatu očital, da ni izpeljal vseh dokazov, ki jih je predlagal njegov odvetnik. Če bi jih, pravi Slodnjak, bi s tem uspel dokazati svojo "nevpletenost v dejanja oziroma zmoto kogarkoli".
Tožilki očital zlorabo procesnih pravic
Poročali smo že, da je ptujsko tožilstvo do nedavnega Slodnjaku očitalo pomoč pri umoru, po končanem dokaznem postopku, na 53. naroku 16. januarja letos, pa je tožilka presenetila in očitke zoper obtoženega zaostrila v sostorilstvo pri umoru. Slodnjakov zagovornik, odvetnik Andrej Kac, meni, da se je tožilka za sprembo obtožnice odločila samo zato, ker ji ni uspelo dokazati očitka o naklepni pomoči njegovega varovanca, čemur bi po njegovem prepričanju morala slediti oprostilna sodba. Tožilki je očital, da je zlorabila procesne pravice, saj je s svojim manevrom obrambo postavila v položaj presenečenja, kar ni legitimno in je z vidika enakosti orožij nesprejemljivo. Senatu je predlagal, da "spremembi obtožnice odreče pravno veljavnost in s sodbo odloči po prvotno vloženi obtožnici." Senat predlogu ni sledil, Kac pa je tudi v zaključni besedi ponovil, da tožilstvo Slodjaku ni dokazalo, da bi bil kakor koli povezan z obravnavanim umorom. "Senat se mora zavedati nevarnosti krive obsodbe. Ne more ga obsoditi zaradi dejstva, da je bil pokojnemu dolžan denar. Če je obtoženi sprejel nekaj slabih poslovnih odločitev, to ne pomeni, da je morilec," je v pričakovanju oprostilne sodbe zaključil Kac in spomnil na znani rek v pravosodju: bolje oprostiti deset krivih kakor obsoditi enega nedolžnega.
Ali je Slodnjak kriv sostorilstva pri umoru Kidričana ali ne, bo predsednica senata Nika Brumen razglasila v petek ob 13. uri.