
Potem ko so si v nekaterih krajih oziroma regijah že lahko ogledali igrani vojnozgodovinski film Ostri vrh, ki ga je zasavsko filmsko ustvarjalno društvo Loke Studio v režiji Matica Poropatiča ustvarilo prostovoljno in udarniško, ga bodo premierno predvajali še na Koroškem, kamor je zgodba tudi postavljena. V sodelovanju z Zavodom za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti Ravne in gledališko sekcijo Kulturnega društva Kotlje bo projekcija filma v večnamenski dvorani v Kotljah v nedeljo, 6. aprila, ob 18. uri. Izbrani datum koroške premiere je simboličen, sovpada namreč z začetkom druge svetovne vojne v Sloveniji, 6. aprilom 1941. Naslednja projekcija v regiji bo 22. aprila ob 19. uri v Kulturnem domu Slovenj Gradec, vmes pa ga bodo predvajali še v Gornji Radgoni.
Še dokumentarni spremljevalni film
Pravzaprav gre za širši projekt, saj poleg igranega filma vključuje še dodatni, 20-minutni igrano-dokumentarni film April '41, ki zajame dogajanje vojnega časa v Dravogradu, Šentilju in Gornji Radgoni. V Slovenj Gradcu bo projekcija v sklopu muzejskih večerov Koroškega pokrajinskega muzeja in Art kina tamkajšnjega Kulturnega doma, uvod pred predvajanjem pa bo podala muzejska svetnica dr. Karla Oder, ki je tudi ena od zgodovinarjev, vključenih v projekt. Govornik na prireditvi v Kotljah bo predsednik Državnega sveta Marko Lotrič.

Oba filma predstavljata malo poznane dogodke iz slovenske zgodovine, ki so se odvili ob pričetku druge svetovne vojne v Sloveniji. Film Ostri vrh, katerega zgodba se prepleta s fikcijo, pripoveduje o majhni enoti vojske Kraljevine Jugoslavije, ki jo pošljejo na severno mejo na Koroškem v zadnjih dneh pred začetkom vojne, tam pa se zaplete v prvi spopad z nacističnimi napadalci. Dokumentarni film April '41 pa s pomočjo priznanih zgodovinarjev in uporabo arhivskega gradiva sistematično predstavi spopade, ki so se odvijali v prvih urah nemške invazije na ozemlju Slovenije. Velik poudarek je na dogodkih v okolici Dravograda.
Delo udarniško, vstop brezplačen
Zgodba sloni na skupini vojakov Kraljevine Jugoslavije, ki so jih poslali na severno mejo tik pred začetkom vojne. Vzdušje v skupini je napeto, saj se vsi zavedajo, da se bodo soočili s sovražno vojsko, kar privede do konfliktov, dvomov in strahov. Večinoma se zgodba odvije na odročni kmetiji visoko v gorah, kjer vojaki pazijo na mejo in so ob prihodu sovražnika pripravljeni sprejeti usodne odločitve.

Vstop bo tudi na koroški projekciji brezplačen, kar je povečini ustaljena praksa predvajanj, se pa ustvarjalci razveselijo prostovoljnih prispevkov, ki so nato v podporo njihovim nadaljnjim projekcijam in kritju stroškov. Društvo Loke Studio se namreč s snemanjem filmov na ljubiteljski bazi ukvarja že več kot dvanajst let. "Večino filmskih projektov nam uspe izpeljati brez večjih finančnih vložkov ali podpore. Tako je bilo tudi s tem filmom," poudarja režiser in scenarist. Dodaja, da so vključili več organizacij in posameznikov, od kulturnih do uprizoritvenih in vojnozgodovinskih društev, in da upa, da bo njihova vsebinsko raznolika in vizualno zanimiva zgodba nagovorila občinstvo. Veliko razprav je tudi zaradi dobrega naslova, mnogi skušajo najti, odkriti, kje neki je omenjeni vrh in ali ta dejansko obstaja, pred gostovanjem na Koroškem še razlaga Poropatič.