Na pobude in vprašanja podpisnikov civilne iniciative oziroma prebivalcev Spodnjega Javorja je na današnji seji občinskega sveta Črna na Koroškem odgovarjalo več predstavnikov družbe Slovenski državni gozdovi (SiDG) in Zavoda za gozdove Slovenije (ZGS). Da je k škodi, ki so jo to poletje utrpeli v dveh neurjih (21. julija in 4. avgusta) prispevala tudi vlaka Rezman, ki jo je pred približno enim letom zgradila SiDG.
Kot je pojasnil vodja območne enote Zavoda za gozdove Slovenj Gradec Branko Gradišnik, sta se na vlaki zgodila dva usada zemlje, ki sta v strugo potokov prinesla zemljino, a težava je po besedah Gradišnika bila v tem, da je bilo v strugah vodotokov veliko plavja, ko pa se je vse to nabralo, se je sprožil kložasti plaz. Da je iz kronologije oziroma dokumentacije, ki so jo pripravili, razvidno, da napak pri gradnji vlake ni bilo, so se pa potem akumulirali negativni učinki vremenskih ujm, sledili sta si ena za drugo, v teh vmesnih štirinajstih dneh pa je bilo nemogoče tudi izvesti sanacijo, še razlaga.
Da je na območju Spodnjega Javorja trenutno za zgraditi osemnajst kompleksnih gradbeno-inženirskih objektov, ki so posledica obeh ujm, je povedal vodja oddelka za gozdno gradbeništvo v družbi SiDG Robert Robek. "Od tega pa sta z vlako Rezman povezana samo dva objekta, kar pomeni, da je ta in njeno stanje 'minorno' prispevalo k vsej tragediji v tem zaselku Spodnjo Javorje. Poškodbe so se dogajale večinoma na obstoječi gozdni cesti, ki z gradnjo vlake nima nobene zveze. Za dva pritoka so vsadi na nasipnem delu vlake Rezman prispevali k škodam na tem delu," je dejal Robek.
Na današnji seji občinskega sveta občine Črna na Koroškem so potrdili tudi pravilnik o razdeljevanju dela zbranih sredstev občanom, razdelili jim bodo 135 tisoč evrov. Če bodo še dodatna, bodo razdelili še dodatna. "Na našem računu so bila zbrana tudi sredstva, ki so bila namenjena za obnovo skupnosti, za javno infrastrukturo, ki jih bomo tako namenili za obnovo javne infrastrukture. Dobili smo pol milijona evrov," je novinarjem po seji povedala županja Črne Romana Lesjak. Razložila je, da bodo po zdaj po sprejemu pravilnika objavili razpis, na katerega se bodo lahko prijavili občani, nato pa jim bodo sredstva tudi lahko razdelili. Za poplavljeno hišo lahko dobijo največ do tri tisočake, najnižji znesek pa je 300 evrov. Medtem županja kot velik napredek izpostavlja, da jutri v občino jutri pride še šest dodatnih ekip (v ekipi sta po dve mehanizaciji, bager in tovornjak), ki bodo pričela delati na vodotokih, kjer imajo še vedno težave. Medtem se je v Črno že pričela seliti tehnična pisarna, bili so že na terenu, obiskal jih je vodja tehnične pisarne, v roku enega tedna pa bi lahko bili na sedežu pisarne že stalno fizično prisotni.