Je bila Hojsova objava plač v delu protizakonita?

M.R.
12.01.2021 10:38
Na objavo seznama plač skoraj 8700 uslužbencev notranjega ministrstva, policije in inšpektorata za notranje zadeve pod taktirko ministra Aleša Hojsa so se odzvali številni. Je bila objava v delu celo protizakonita?
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Minister za notranje zadeve Aleš Hojs je konec junija, po hišnih preiskavah pri ministru za gospodarstvo Zdravku Počivalšku premierju Janezu Janši podal svoj odstop, a ga predsednik vlade takrat ni sprejel.
Andrej Petelinšek

Na objavljene plače policistov, policijskih sodelavcev in uslužbencev notranjega ministrstva se je danes na Twitterju odzval tudi predsednik parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Matjaž Nemec (SD). 

Zapisal je, da je policija varnostna služba ter da je notranji minister Aleš Hojs razkril podatke, "ki so po pravilniku varovani in po zakonu ne javni". "Objavil je imena mobilnih kriminalističnih oddelkov, ki izvajajo tajno opazovanje in sledenje, kot tudi imena posameznikov Specialne enote Policije."

Ob tem poudarja, da imajo tuje obveščevalne službe in "kriminalci" dostop do "podatkov nacionalnega pomena". "Minister Hojs predstavlja največjo grožnjo nacionalne varnosti v zgodovini slovenske policije. Ministra Hojsa je potrebno nemudoma odstraniti s te funkcije," je še zapisal, na koncu pa napovedal sejo Knovsa, ki bo zasedal v petek ob 12. uri.

Notranje ministrstvo je ob začetku stavke Policijskega sindikata Slovenije (PSS) na spletu objavilo podatke o bruto plačah 8694 zaposlenih na ministrstvu, policiji in inšpektoratu za notranje zadeve. Objavljane so decembrske plače, niso pa objavljene plače tistih, ki opravljajo delo prek javnih del, in tistih, ki so prejeli plačo nižjo od minimalne bruto plače. V bruto plači so sicer lahko zajeti tudi poračuni plač dodatkov za pretekle mesece. 

Plače javnih uslužbencev so v tem času višje, saj v času epidemije prejemajo dodatek. Na ministrstvu je ta v povprečju visok 12,73 odstotka, v policiji 21,48 odstotka, na inšpektoratu pa 11,33 odstotka.

Pirc Musar: Policija bi morala razmisliti, koliko bo varovala določenega uslužbenca

Pravnica Nataša Pirc Musar je na Twitterju komentirala objavo plač, pri tem pa zapisala, da ni "a priori protizakonita". Pri tem poudarja, da je po zakonu o dostopu do informacij javnega značaja prepovedano objavljati podatke obveščevalno-varnostne službe, hkrati pa tudi imena in priimke zaposlenih ter njihove plač. 

V komentarju za Večer pa je Pirc Musarjeva dejala, da je danes razmišljala tudi o zapisih na Twitterju, da so objavljeni tudi imena, priimki in plače pripadnikov Specialne enote policije ter ljudi, ki delujejo pod krinko. "Če to drži in ti podatki niso bili označeni kot tajni, potem gre za kaznivo dejanje," je povedala Pirc Musarjeva. "Nikoli se nismo spraševali, ali je plača policista javna, bila je javna," odgovarja pravnica, a hkrati poudarja, da gre v tem primeru za precedens, saj so bile objavljene plače praktično vseh zaposlenih. Poudarja še, da bi morala policija razmisliti, koliko bo varovala določenega uslužbenca in ta razmislek je "treba razčistiti danes", je zaključila. 

Nekdanji minister za javno upravo Gregor Virant pa je na Twitterju zapisal, da so plače javnih uslužbencev v Sloveniji javne. "Tudi na individualni ravni. Od Viranta dalje," je dodal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta