Petje državne himne na javnih dogodkih je za glasbenika vselej velika čast, odgovornost in posebno doživetje. Mnogi na krilih zanosa začutijo potrebo, da himni dodajo še svoj osebni pečat, kar lahko vodi na tanek led. Himna je najbolj znana pesem v neki državi in večina prebivalcev jo zna na pamet, v točno določeni obliki, in jo občasno, zlasti na športnih dogodkih, tudi odpoje ali vsaj odmrmra. Nekateri umetniki so šli tako daleč, da so himno priredili do neprepoznavnosti, kar javnost vselej razdeli na dva pola. Na tiste, ki se jim drznost zdi sveža in dobrodošla, in na tiste, ki vzrojijo, češ da gre za izmaličenje državnih simbolov. Zgodilo se je že neštetokrat v ZDA, kjer so s svojimi izvedbami himne presenetili Marvin Gaye, pa Whitney Houston, katere nastop na Superbowlu je postal legendarni, igralka Roseanne Barr si je skoraj uničila kariero, ko je ameriško himno odvreščala in na koncu celo pljunila po tleh. Na nogah je bila tudi Hrvaška, ko je povsem v svojem slogu himno na predsedniški prisegi Zorana Milanovića odpela Josipa Lisac.
Zdaj se je zgodilo tudi pri nas. Hokejisti SŽ Olimpije so na drugi polfinalni tekmi državnega prvenstva premagali Sij Acroni Jesenice s 5:0 in se uvrstili v finale, kar pa je precej zasenčila državna himna, ki jo je pred začetkom tekme na slovenski kulturni praznik odpela Ana Soklič, ki je lani v Rotterdamu na Evroviziji s svojo skladbo Amen zastopala Slovenijo. Vzela si je veliko prostora za umetniški izraz in Zdravljico odpela tako, da ji je bilo nemogoče slediti. Športniki so bili vidno zmedeni, nekateri navijači pa so njeno petje pospremili z žvižgi.
Kaj pravi zakonodaja?
Zakon o grbu, zastavi in himni Republike Slovenije ter o slovenski narodni zastavi med drugim določa:
- Grb, zastava in himna se smejo uporabljati le v obliki in z vsebino, ki sta določeni v ustavi Republike Slovenije in v tem zakonu ter na način, ki je določen s tem zakonom.
- Himna je sedma kitica pesmi Franceta Prešerna "Zdravljica", na melodijo iz zborovske istoimenske skladbe skladatelja Stanka Premrla.
- Himna se izvaja v skladu s tem zakonom, svečano in usklajeno z običaji, s katerimi navzoči pozdravljajo himno.
- Himna se izvaja z glasbili, s petjem, ali z glasbili in s petjem.
- Himne ni dovoljeno izvajati z namenom tržnega oglaševanja oziroma zaznamovanja storitev.
Debata zdaj teče na spletu. "No, kako se pa vam zdi tole norčevanje iz himne na hokejski tekmi Olimpija:Jesenice? Himna je himna, ne pa preurejanje melodije in delno tudi besedila! Sramota!" je oster eden od tviterašev.
"Groza, še igralcem je bilo nerodno; Brez spoštovanja in dobrega okusa. Ali tak odnos do himne in tovrstno pačenje ni kaznivo? @policija_si?; To je spakovanje ne pa himna Slovenije," pišejo drugi.
Eni naših najboljših vokalistk se je v bran postavil igralec Saša Tabaković. "In potem se od vseh pevcev in pevk, ki jih premore naša dežela, ljudje obregnejo ob Ano Soklič. Resno? Jaz se njenemu talentu, izjemnemu vokalu in dometu njenih interpretacij lahko samo globoko priklonim," je tvitnil.