Vse oblike glavobola: Kateri pa vam greni življenje?

Bonbon Bonbon
30.03.2021 06:00
Obstajajo različne vrste glavobola: takšen, ki se pojavi sredi noči ali po obroku, takšen, pri katerem vidite čudno svetlobo, in takšen, ki preneha po telesni aktivnosti. Dobro je, da prepoznate vrsto glavobola, saj ga tako lažje odpravite.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Canstockphoto

Kadar mislimo na enega od 200 glavobolov, ki se pojavi ob lakoti, lahko trdimo, da so imele naše babice prav, ko so trdile, da dobro kosilo vse pozdravi. Tako je vsaj pri eni od mnogih vrst glavobola. Glavobol je najbolj razširjena oblika bolečine na svetu, po statistikah pa naj bi zaradi njega vsaj enkrat letno trpelo 95 odstotkov žensk in 90 odstotkov moških. Vsi, ki jih boli glava, bi v tistem trenutku želeli vedeti, kako najhitreje odpraviti bolečino. Odgovor na to vprašanje je odvisen od vrste glavobola. V nadaljevanju bomo zato opisali nekatere vrste glavobola, da jih boste v prihodnosti lažje prepoznali in pravilno ukrepali.

Kot čelada

Imate občutek, da na glavi nosite tesno čelado in vas bolijo tudi lasje? Gre za tenzijsko vrsto glavobola, ki ne spada med težke in skrb vzbujajoče oblike, vendar je lahko zelo neprijeten. Takšen glavobol med letom občuti približno 70 odstotkov ljudi. Ker bolečina, ki nas stiska okoli glave, ni neznosna, večina ljudi ne poseže po zdravilih, ampak počaka, da bolečina mine. Ob glavobolu se lahko pojavijo še drugi simptomi, kot je občutek vročine v glavi, občutek, da nas bolijo lasje, in bolečine v vratnih mišicah. Najpogostejši vzroki za nastanek tega glavobola so dolgotrajna anksioznost in izpostavljenost stresu ter nepravilen položaj sedenja (za računalnikom ali v avtomobilu).

Profimedia

Da bi se rešili takšnega glavobola, je treba najprej odpraviti vzrok. Poskusite z metodami sproščanja, kot so joga, meditacija, avtogeni trening ali lažje športne aktivnosti. Če se takšen glavobol pogosto pojavlja, obiščite zdravnika, ki bo ocenil, ali so potrebne preiskave in zdravljenje z zdravili. Kadar sta vzrok napačen položaj telesa in napačna drža, priporočamo fizioterapijo in uporabo nekaterih metod za sprostitev mišic.

Glavobol, ki nas prebudi sredi noči

Gre za tako imenovani spalni (hipnični) glavobol, ki se pojavi izključno ponoči. Bolečina je srednje intenzivna in se širi na področju cele glave. Glavobol traja povprečno 15 minut, pojavi pa se približno petnajstkrat mesečno. Vzrok zanj je motnja v delovanju hipotalamusa, dela možganov, ki uravnava ritem delovanja organizma, vključno z ritmom spanja in budnosti. To vrsto glavobola redko diagnosticirajo, saj se pogosto zamenjuje z nekaterimi drugimi motnjami.

Morda se zdi neverjetno, vendar pri tej vrsti glavobola zadostuje že, da popijete skodelico kave. Kofein ima namreč odličen analgetski učinek in ne bo oviral vašega spanja, ko bo bolečina izginila. Dobro je vedeti, da kava pomaga tudi pri nekaterih drugih vrstah glavobola.

Utež na glavi

Počutite se, kot da vam od zgoraj na glavo pritiska utež, še posebej nad očmi? Razmislite, ali ste morda izpustili obrok ali dva, saj gre v tem primeru za glavobol, ki nastane zaradi lakote. Na naše možgane močno vplivajo spremembe glikemičnega indeksa oziroma koncentracija sladkorja v krvi ter tudi posledice nezadostnega vnosa tekočine in kalorij. Možgani takrat pošiljajo signale, da potrebujejo gorivo za delovanje. Ta vrsta glavobola je tipična za ljudi, ki imajo stroge diete, in za vse, ki preskakujejo obroke (to počne kar 20 odstotkov ljudi).

Tudi v tem primeru lahko skodelica močno sladkane kave služi kot analgetik, nujna pomoč pa je lahko tudi bonbon ali košček čokolade. Vedno imejte pri sebi dovolj tekočine in neko sladko malenkost, da zapolnite luknjo med obroki.

Po fizičnem naporu

Po fitnesu ali drugi fizični aktivnosti, včasih tudi po kihanju ali nošenju težkih vreč iz trgovine, se lahko pojavi pulzirajoča bolečina v glavi. Ta oblika glavobola, ki jo povzroči fizično naprezanje, prizadene samo odstotek ljudi, ne glede na starost. Pulzirajoča bolečina po aktivnosti lahko traja od 5 minut do 48 ur. Pogosteje se pojavi pri ljudeh, ki niso navajeni na fizično aktivnost, in kadar je v zraku velika vlažnost.

Profimedia

V tem primeru morate takoj narediti odmor ali popolnoma prekiniti aktivnost. Najpogosteje je najboljše zdravilo prav kratek odmor.

Po jedi

Pravkar ste pojedli hot dog in zdaj vas boli glava? In to samo del glave. Gre za glavobol, ki ga povzročijo aditivi. Suhomesni in polsuhi mesni izdelki vsebujejo snovi, ki sproščajo dušikov oksid (na deklaracijah označen kot NO), snov, ki lahko sproži napad migrene pri tistih, ki trpijo za to vrsto glavobola. To se lahko zgodi tudi ljudem, ki pogosto žvečijo žvečilke ali uživajo proizvode z umetnim sladilom aspartamom, in ljubiteljem kitajske kuhinje, v kateri pogosto uporabljajo natrij glutamat (prisoten tudi v jušnih kockah). V zadnjem primeru se ob bolečini pojavita tudi rdečica na obrazu in občutek pritiska v pljučih.

Da bi rešili to težavo, se vam ni treba odreči priljubljeni hrani. Skrivnost je v zmernosti in v tem, da hkrati ne zaužijete več živil z aditivi, še posebej, če ste nagnjeni h glavobolu.

Migrena

Ob koncentrirani bolečini v eni polovici glave se pojavi tudi občutljivost na svetlobo in/ali zvok. Gre za klasično migreno, ki prizadene 25 odstotkov žensk v reproduktivnem obdobju. Eden od treh ljudi, ki trpijo za migreno, lahko ima bolečine v celi glavi. Bolečina nikoli ne traja kratek čas, ampak od štirih ur do treh dni, pogosto pa jo spremljata tudi slabost in bruhanje.

Če se želite znebiti migren, se morate naučiti izogibati se napakam oziroma situacijam in hrani, ki pri vas delujejo kot sprožilec za napad migrene. Kadar se bolečina pojavi, odidite v temen in tih prostor in zavzemite polležeč položaj. V ležečem položaju so namreč simptomi migrene bolj intenzivni. Pojejte nekaj sladkega, še posebej, če dalj časa niste jedli, in ne zaspite, dokler ne nastopi vaš običajen čas za spanje. Če so migrene pogoste, poiščite zdravniško pomoč. Migrenska terapija najpogosteje temelji na triptanih, zdravilih nove generacije, ki so razvita prav za zdravljenje migren in jih pacienti dobro prenašajo.

Pri tako imenovani migreni z avro (pojavi se pri 20 odstotkih ljudi, ki trpijo zaradi migrene) se pred nastopom glavobola pojavijo predhodno opisani simptomi. Trajajo povprečno pol ure (najmanj pet minut). Večinoma gre za simptome, ki so povezani z vidnim poljem – oseba vidi luči, bliskanje in ima zamegljeno vidno polje. Prav tako se lahko pojavijo mravljinci v rokah in delu obraza. Eden od simptomov lahko oteži izražanje, saj povzroča težave pri iskanju primernih besed.

Bolečina v očesu

Imate občutek, da vam bo eksplodiralo oko in vam teče iz nosa? Če je bolečina silovita, gre za tako imenovani glavobol v rojih (cluster), ki je bil nekoč sedemkrat bolj pogost pojav pri moških, danes pa se je razmerje med moškimi in ženskami zmanjšalo na tri proti ena. Razlaga se verjetno skriva v dejstvu, da so ženske prevzele veliko moških navad. Vzrok za nastanek bolečine je v delovanju hipotalamusa, dela možganov, ki ureja ritem organizma.

Shutterstock

Pri tej zelo težki obliki glavobola je glavni cilj čim prej ustaviti napad bolečine in zmanjšati pogostost pojavljanja. Za terapijo se vsekakor obrnite na zdravnika.

Med spolnimi odnosi ali po njih

Če bolečina, ki jo izzove spolni odnos, nastopi pred orgazmom, se pojavi top občutek bolečine in občutek zategovanja v glavi in vratu, ki se postopoma širi do čeljusti. Druga različica bolečine, ki se pojavi takoj po orgazmu, je eksplozivna in lahko traja več ur. Pri obeh je nujen obisk zdravnika, saj so lahko vzrok problemi v genitalnem traktu.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta