Kot je v sporočilu za javnost zapisala ruska zvezna služba za zapore, se je Navalni danes po sprehodu počutil slabo in je hitro izgubil zavest. Navedli so še, da je nemudoma prišlo medicinsko osebje, poklicali so tudi reševalce. Ti so Navalnega oživljali, a neuspešno. "Reševalci, ki so prispeli v zapor, so nadaljevali z oživljanjem, ki ga je že izvajalo medicinsko osebje v koloniji. Nadaljevali so več kot pol ure," so za rusko tiskovno agencijo Interfax povedali v bolnišnici v mestu Labitnangi.
Okrožno sodišče v mestu Vladimir je sporočilo, da se Navalni med četrtkovo sodno obravnavo, ki je potekala prek videopovezave, ni pritoževal nad zdravjem. Neodvisni ruski mediji so tudi objavili posnetek sojenja, na katerem je bil Navalni po njihovem videti zadovoljen in zdrav.
Iz zvezne službe za zapore so sporočili, da vzrok smrti še ugotavljajo. Ruski preiskovalni odbor je sporočil, da je začel preiskavo njegove smrti.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je potrdil, da je ruski predsednik Vladimir Putin že obveščen o smrti Navalnega. Dodal je, da bodo zdravniki še ugotovili vzrok njegove smrti.
Ekipa Navalnega po drugi strani ni bila obveščena o njegovi smrti, je potrdila njegova tiskovna predstavnica Kira Jarmiš. "Aleksejev odvetnik zdaj leti v Harp, kjer je njegova zaporniška kolonija," je še zapisala v objavi na družbenih omrežjih.
Mancevič: Putinova oblast gre iz avtoritarizma v totalitarizem
Politolog in poznavalec razmer v Rusiji Denis Mancevič pravi, da je z umorom Navalnega ruska oblast opoziciji sporočila, da ne bodo imeli milosti za nikogar. "Po umoru novinarke Ane Politkovske in politika Borisa Nemcova je to tretja najbolj odmevna smrt oziroma umor kritikov Putinovega režima. Navalni je umrl v zaporu, kar pomeni, da je njegova smrt nedvomno na vesti oblasti. Že ko en mesec ni bilo znano, kje je Navalni, sem bil v dvomih. Nato je sredi decembra prišla informacija, da so ga preselili na skrajni sever Rusije v nemogoče pogoje. Vedeli smo, da bi se ta zgodba lahko razpletla kot se je. Menim, da ni za podcenjevati časovnega konteksta, da se je to zgodilo en mesec pred volitvami, ki bodo 17. marca. S tem je oblast celotni družbi, sploh pa peščici opozicijskih politikov in kritikov poslala signal, naj ne računajo na kakršnokoli milost in da nimajo več nobenih samoomejitvenih mehanizmov. Vsem je jasno, da smrt najbolj znanega opozicijskega politika v zaporu ne more miniti neopaženoTo je signal v smislu vseeno nam je, tudi to si lahko privoščimo. To je zelo jasen signal, da gre Putinova oblast iz smeri avtoritarne v totalitarno."
Navalni, eden najglasnejših Putinovih kritikov, je bil v Rusiji zaprt od januarja 2021, potem ko se je vrnil iz Nemčije, kjer so ga zdravili po zastrupitvi z živčnim strupom novičok avgusta 2020. Za zastrupitev je obtožil rusko obveščevalno službo FSB.
Avgusta lani je bil spoznan za krivega ustanovitve in financiranja ekstremistične organizacije, kar je zanikal, in dobil dodatnih 19 let zapora v koloniji s posebnim režimom. Pred tem je bil 47-letni politik že obsojen na devet let zapora zaradi domnevne kršitve pogojnega izpusta, goljufije in nespoštovanja sodišča.
Aleš Maver: Navalni bo postal mučenec, a ne nujno upravičeno
Zgodovinar, politični analitik in poznavalec vzhodne Evrope dr. Aleš Maver meni, da je ruski režim Vladimirja Putina dokončno zakorakal v fazo skrajne represivnosti, ki se je nakazovala vsaj od začetka agresije na celotno ozemlje Ukrajine pred dvema letoma. "Represivne režime lahko namreč v odnosu do političnih nasprotnikov delimo vsaj v dve skupini. V prvi skupini so 'milejši' režimi, ki skušajo s svojimi glavnimi kritiki trgovati v odnosih z drugimi državami. V drugi skupini pa so režimi, ki so to fazo že prešli in si lahko privoščijo 'razkošje', da svoje nasprotnike ne le zapirajo, marveč jih ubijajo ali jih pustijo umreti. Smrt Navalnega je torej nekaj takega, kot da bi v Titovi Jugoslaviji v zaporu umrl Milovan Đilas ali v Sloveniji leta 1964 Jože Pučnik," pove Maver
Boji se, kako bo smrt Navalnega vplivala na usodo velike množice političnih zapornikov
Za primerjavo, kje je Putinov režim, navede primer, kdaj so nacisti v Nemčiji ubili predvojnega komunističnega voditelja Ernsta Thälmanna (avgusta 1944) in znanega protestantskega teologa Dietricha Bonhoefferja (šele aprila 1945). Oba sta bila pred tem zaprta, a ubili so ju, tako Maver, šele, ko je režim dosegel točko brez vsakega povratka: "Seveda se Putinovi očitno zanašajo na sorazmerno visoko podporo javnosti, kar pritrjuje mnenju Garija Kasparova, da bistvenih premikov v Rusiji ne kaže pričakovati, dokler bodo Rusi večinoma prepričani, da je zmaga v Ukrajini mogoča (kot so bili Nemci večinoma prepričani o možnosti 'končne zmage' do aprila ali celo začetka maja 1945). Seveda s takim režimom hkrati ni mogoč resen racionalen pogovor."
Sogovornik pove, da se boji, kako bo smrt Navalnega vplivala na usodo velike množice političnih zapornikov, saj da bi se lahko sedaj tudi predsednik Belorusije Aleksander Lukašenko odločil, da lahko začne puščati politične zapornike, ki jih je doslej morda še nameraval uporabiti kot žetone za barantanje z zahodom, umirati: "Pomislimo na glasbenico Marijo Kalesnikavo, Nobelovega nagrajenca Alesa Bjaljackega, pravnika in pesnika Maksima Znaka, moža Cihanovske Sjarheja Cihanovskega, številne novinarje in druge."
"Treba pa mu je priznati izjemen osebni pogum"
Maver meni, da bo zaradi svoje smrti, Navalni postal mučenec boja za bolj demokratično Rusijo, a da, če se ozremo na njegovo politično kariero, to ni nujno upravičeno: "Navalni seveda ni bil nikakršen Pučnik ali Bonhoeffer. Putina je kritiziral z izrazito nacionalističnih izhodišč in je šele v zaporu ugotovil, da ne more hkrati rušiti Putinovega režima in z njim deliti sanj o obnovi ruskega oziroma kar sovjetskega imperija, saj ravno ta fantazija poganja režim in ga ohranja pri življenju. Treba pa mu je priznati izjemen osebni pogum. Danes se zdi njegova odločitev, da se februarja 2021 po neuspešnem poskusu atentata nanj avgusta prejšnje leto vrne v Rusijo napačna. Morda je zgolj precenil moč svojega gibanja. Imel pa je trenutek njegovega vračanja po mojem mnenju izjemen vpliv na Putinovo samopodobo. Mislim, da ga je ravno strah pred morebitnimi množičnimi nemiri v času vračanja Navalnega dokončno odmaknil od sledenja realni politiki. Skoraj prepričan sem, da se je februarja 2021 odločil, da naredi konec vsaki obliki demokratične ureditve v ruski soseščini in da povsod sili 'sovjetoidni' model. Neposredna posledica tega je bilo dokončno zatrtje demokratičnega gibanja v Belorusiji, ki je trajalo šest mesecev in je močno navdihovalo tudi Navalnega, posredna pa verjetno odločitev za napad na Ukrajino s ciljem vzpostavitve marionetne vlade."
Konec lanskega leta so ga premestili v odročno zaporniško kolonijo znotraj arktičnega kroga. Večkrat se je pritožil nad obravnavo v zaporu. Tako naj bi ga pogosto dali v samico zaradi manjših nesporazumov.
Zahod odgovornost za smrt Navalnega pripisuje ruskemu režimu
Zahodni voditelji odgovornost za smrt ruskega opozicijskega voditelja Alekseja Navalnega, ki je danes umrl v zaporu na skrajnem severu Rusije, pripisujejo ruskemu režimu. V prvih odzivih je več državnikov tudi poudarilo, da je Navalni za svoj pogum plačal z življenjem, poročajo tuje tiskovne agencije.
"Naj ne bo pomote, Putin je odgovoren za smrt Navalnega. To, kar se je zgodilo Navalnemu, je le še en dokaz Putinove brutalnosti," je predsednik ZDA Joe Biden povedal v televizijskem prenosu iz Bele hiše in ruskega opozicijskega politika označil za velikega borca za resnico.
Priznal je, da ZDA za zdaj ne vedo, kaj točno se je zgodilo Navalnemu, kljub temu pa je izjavil, da preučuje možnosti, kako se na smrt Navalnega odzvati. Poudaril je, da se je Navalni pogumno uprl nasilju Putinovega režima, zaradi česar je bil zaprt in zastrupljen. "Tudi v zaporu je bil močan glasnik resnice," je nadaljeval Biden. Njegov pogum ne bo pozabljen, je poudaril po poročanju BBC.
Putin in njegov režim sta "počasi umorila" Alekseja Navalnega, sta v izjavi zapisala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen in visoki zunanjepolitični predstavnik EU Josep Borrell.
Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je poudaril, da je za smrt Navalnega odgovoren izključno ruski režim. "Aleksej Navalni se je boril za vrednote svobode in demokracije. Za svoje ideale je žrtvoval največ (...) Borci umirajo, a boj za svobodo se nikoli ne konča," je zapisal na družbenem omrežju X.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je na novinarski konferenci v Berlinu poudaril, da je bil Navalni ubit in da bo moral ruski predsednik Vladimir Putin odgovarjati za svoje zločine.
Generalni sekretar Nata Jens Stoltenberg pa je ob robu Münchenske varnostne konference novinarjem dejal, da je treba ugotoviti vsa dejstva in da mora Rusija odgovoriti na vsa vprašanja o vzrokih za smrt Navalnega, poroča italijanska tiskovna agencija Ansa.
Soproga Navalnega: Putin bo moral odgovarjati za njegovo smrt
Vladimir Putin bo moral odgovarjati za vsa grozodejstva, ki jih je storil Rusiji in moji družini, je ob robu varnostne konference v Münchnu izjavila soproga Navalnega Julija Navalna. Dodala je, da za zdaj še ne ve, ali je novica o smrti njenega moža resnična.
"Ne vem, ali naj verjamemo strašnim novicam, ki jih dobivamo izključno iz ruskih državnih virov," je dejala in opozorila, da se ne sme verjeti Putinu in njegovi vladi, češ da vedno lažejo. Če se bodo novice izkazale za resnične, pa bo Putin moral odgovarjati za njegovo smrt, je poudarila.
"Danes se moramo boriti proti temu grozljivemu režimu v Rusiji. Putina bi morali poklicati na odgovornost za vsa grozodejstva, ki so jih v zadnjih letih zagrešili v naši državi," je še povedala.
Navalna se je v Münchnu med drugim srečala z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom, ki ji je izrekel sožalje in ponovil, da je Rusija odgovorna za smrt njenega moža.
"Njegova tragična smrt še enkrat kaže, zakaj bomo še naprej podpirali Ukrajino"
Ruski opozicijski politik Boris Nadeždin, ki mu je volilna komisija zavrnila kandidaturo za predsedniške volitve, je izrazil zaskrbljenost zaradi poročil o smrti Navalnega. "Molim, da se informacije izkažejo za neresnične," je zapisal na kanalu Telegram. "Aleksej je eden najbolj nadarjenih in pogumnih ljudi, kar sem jih spoznal v Rusiji," je dodal.
"Kremelj ga je brutalno umoril. To je dejstvo in to je nekaj, kar bi morali vedeti o resnični naravi sedanjega ruskega režima," je na omrežju X o smrti Navalnega poudaril latvijski predsednik Edgars Rinkevičs.
Da Moskva nosi odgovornost za smrt Navalnega, je poudaril tudi norveški zunanji minister Espen Barth Eide.
Podobno je na X izpostavil tudi francoski zunanji minister Stephane Sejourne. "Njegova smrt v kazenski koloniji nas spominja na realnost režima Vladimirja Putina," je dejal in izrazil sožalje družini Navalnega in ruskemu ljudstvu.
"Navalni je za svoj pogum plačal z življenjem," je poudaril nemški kancler Olaf Scholz. "Vsakdo, ki se zavzema za demokracijo, se mora bati za svojo varnost in življenje, zato smo vsi zelo žalostni," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dodal na novinarski konferenci v Berlinu z Zelenskim.
Britanski premier Rishi Sunak je smrt Navalnega označil za veliko tragedijo za rusko ljudstvo. Ob tem se je na X poklonil pogumu "najbolj zagrizenega zagovornika demokracije v Rusiji".
"Aleksej Navalni je bil zagovornik demokracije in človekovih pravic. Njegova tragična smrt še enkrat kaže, zakaj bomo še naprej podpirali Ukrajino," je na X zapisal belgijski premier Alexander De Croo. Dodal je, da Rusija v Ukrajini ne bo zmagala.
"Svet je izgubil borca, čigar pogum bo odmeval skozi generacije," je na omrežju X zapisala predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola. "Rusija mu je vzela svobodo in življenje, ne pa tudi dostojanstva. Njegov boj za demokracijo se nadaljuje," je dodala. Evropski parlament je leta 2021 Navalnemu podelil nagrado Saharov za svobodo misli.
Odzvala se je tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Smrt Navalnega je na omrežju X opisala kot "srčni napad na demokracijo v Rusiji" in njegovi družini izrekla iskreno sožalje.
Zunanja ministrica Tanja Fajon je zgrožena. Poudarila je, da je zdaj treba razjasniti okoliščine, ki so privedle do njegove smrti. "Njegov boj za svobodo in demokracijo bo živel večno. V mislih sem z njegovo družino in bližnjimi," je objavila na omrežju X.
Tiskovni predstavnik Kremlja Peskov je odziv zahodnih voditeljev na novico o smrti Navalnega označil za histeričnega, njihove izjave pa za popolnoma nesprejemljive.