V Svetu za človekove pravice s sedežem v Ženevi so v izjavi za javnost zapisali, da morajo vsi, ki so prekršili mednarodno pravo in delovali proti civilistom, za to odgovarjati. Dodali so, da že od sobote zbirajo dokaze o vojnih zločinih na vseh straneh.
"Poročila, da so oborožene skupine iz Gaze postrelile na stotine neoboroženih civilistov so gnusna in jih ni mogoče tolerirati. Vojni zločini so zajemanje civilistov za talce in njihova uporaba kot živi ščit," so zapisali.
Hkrati opozarjajo, da je tudi izraelska napoved o popolni blokadi Gaze močno zaskrbljujoča. Onemogočanje dostopa do vode, hrane, elektrike in goriva bo "nedvomno terjalo civilne žrtve, kar predstavlja kolektivno kaznovanje". Zato so izraelske sile in palestinske oborožene skupine pozvali, naj spoštujejo mednarodno humanitarno pravo in z mednarodnim pravom zagotovljene človekove pravice.
Edino možnost za trajen mir vidijo v naslavljanju vzroka za konflikt, pri tem pa omenjajo, da je treba končati nelegalno okupacijo palestinskega ozemlja in priznati Palestincem pravico do samoodločbe.
Zdravniki brez meja
V mednarodni organizaciji Zdravniki brez meja so se ostro odzvali na bombardiranje Gaze, ki ga izvaja izraelska vojska. Povedali so, da ne morejo navezati stika s svojimi kolegi, ki delujejo v Gazi. "To izjemno otežuje koordinacijo reševanja in dostop do ranjenih," je povedal vodja misije na palestinskih območjih Leo Cans. Ljudje v Gazi so po njegovih besedah prestrašeni in v hudi psihološki stiski. "Ni besed, s katerimi bi lahko opisali, kaj prestajajo," je dodal.
"Napoved vojne ne sme pod nobenim pogojem voditi do kolektivnega kaznovanja prebivalcev Gaze. Blokada oskrbe z vodo, elektriko in gorivom je nesprejemljiva, saj kaznuje celotno populacijo in jih prikrajša za osnovne potrebe," je opozoril Cans.
Borrell: Izrael mora spoštovati mednarodno pravo
Visoki zunanjepolitični predstavnik Evropske unije Josep Borrell pa je dejal, da ima Izrael pravico do obrambe, vendar pa mora pri tem spoštovati mednarodno humanitarno pravo. "Kot sem že povedal in kot so sporočili Združeni narodi, je onemogočanje dostopa do elektrike, dostopa do vode in dostopa do hrane v nasprotju z mednarodnim pravom," je poudaril, s čimer se je odzval na blokado Gaze, ki jo izvaja Izrael.
Zunanji ministri članic EU so na neformalnem zasedanju razpravljali tudi o času po koncu spopadov. Strinjali so se, da je treba okrepiti sodelovanje z mednarodnimi partnerji, da bi znova oživili idejo o rešitvi dveh držav. Pretekli mesec je na dogodku ob robu zasedanja Generalne skupščine ZN takšno rešitev podprlo 60 držav.
Biden podprl Izrael
Zvečer po našem času pa se je oglasil še ameriški predsednik Joe Biden, ki je podprl Izrael. Napade Hamasa je označil za "čisto zlo". "Hamas ne predstavlja Palestincev. Palestince so vzeli za živi ščit," je povedal ameriški voditelj. Poudaril je, da bo Izrael imel vse potrebno, da se lahko odzove na napade.
Hkrati je opozoril vse, "ki bi skušali izkoristiti konflikt": "Naj ne bo nobenega dvoma. ZDA podpirajo Izrael. Kot vedno bomo zagotovili, da se judovska in demokratična država Izrael lahko brani danes in jutri." Na vprašanja novinarjev Biden ni odgovarjal.