Današnja naslovnica Večera je prva od desetih, v katerih bomo z ilustracijami Marka Kočevarja izpostavili vsako od izjav v naboru za bob leta 2022. Za svoj bob lahko glasujete še do tega petka tako na spletni strani kot tudi na glasovnicah, ki jih objavljamo v tiskani izdaji časnika. Bob leta, ki je Večerova svojevrstna blagovna znamka in neke vrste naša zaščita odločne, kritične misli in besede, bo v soboto, 1. aprila, ob 20. uri v SNG Maribor. Naše bralce in bralke še nadalje vabimo, da nas podprete z nakupom vstopnice, ki so še na voljo, hkrati se zahvaljujemo vsem, ki ste se že odločili priti. Prireditev, kot smo že javno izpostavljali, ni bila umeščena v spored TV Slovenija, kar pomeni, da je v neposrednem televizijskem prenosu ne bo mogoče spremljati. Nakup vstopnice je tako tudi izrek neposredne podpore Večeru, ki ostaja pomemben nacionalni in regionalni medij kljub težkim razmeram, v katerih danes izhajamo tiskani mediji. Pred prireditvijo smo se s štirimi "našimi bobovci" ozrli v njihove izjave in jih umestili v današnji dan ter kontekstualizirali sedanji čas.
Kaj je z življenji in interesi vseh nas?
Jelka Bobonja, čistilka, je prepričala občinstvo v akciji Bob leta 2012, ko je izjavila: "Na kraj pameti mi ne pade, da bi pogledala, kaj na izdelku piše; je zdravo, ni zdravo, koliko konzervansov ima, je slovensko ali ni. Zame je pomembna samo cena. Kupujem tisto, kar je v akciji, in temu prilagajam svoj jedilnik." Danes Jelka Bobonja aktualizira bob z novimi udarnimi mislimi, ki bi se tudi lahko uvrstile v nabor bobov. "Danes ljudje živijo tako, da so lopovi nagrajeni, pošteni pa komaj živijo," poudarja. Drugo leto bo izpolnila 40 let delovne dobe in ne ve, ali bo imela okoli 700 evrov penzije. "Delamo in dihamo na škrge, kar je žalostno. Vsi bi morali imeti dovolj za preživetje, da bi normalno živeli." Na televiziji pa, dodaja Jelka Bobonja, lahko samo še spremljamo, kako "se visoki ljudje kregajo, malih pa ni več na ekranih".
Ob peti obletnici prejetega priznanja Bob leta 2017 se Srečko Cehnar s ponosom spominja prireditve, čestitk in podpore izjavi ter dokazu, da se javnost zaveda, kako politikanti škodujejo nacionalnim interesom. Vsem, ki smo jim zaupali in verjeli vanje, a so nas izdali, je moralna klofuta, hkrati pa priznanje vsem, ki so (u)branili Slovenijo, dodaja Cehnar, ki je prepričal z bobom "Soborci me sprašujejo, ali smo se borili za pravo stvar. Za domovino že, in če bi bilo treba, še stokrat. Ne pa za elite, ki so se okoristile brez moralnih in etičnih zadržkov. Kako jih ni sram?" Naši domovini je, poudarja, zaželel lepšo pot v prihodnost, izvoljenim predstavnikom pa, da bi začeli sodelovati v korist nas vseh, ne da nas razdvajajo za strankarske in osebne koristi in so izgubili moralni kompas. "Po mnenju večine bi morali vrniti ukradene milijarde, ljudem pa dostojanstvo in obljubljeno blaginjo. A komu, ki ima možnost kaj narediti v tej smeri, je to mar?" Spremenilo se ni veliko, sploh pa ne na bolje, dodaja. "Takrat sem rekel tudi, da samo tonemo in kot večni optimist upam, da se bo končno začelo obračati na bolje. Pa smo doživeli pravo dno pod prejšnjo vlado. Na volitvah smo volivci povedali, kaj si mislimo o njih. Oni pa še kar vladajo v senci in uresničujejo svoje naklepe. Na naslednjih bomo povedali, kaj si mislimo o tej. Vmes lahko samo upamo, da bo izpolnila predvolilne obljube. Le kam se je izgubila odgovornost do lastnega naroda?" se sprašuje.
"Spremenilo se ni veliko, sploh pa ne na bolje"
O razglasitvi boba brez televizijskega prenosa pa: "Ker se je nekdo odločil, da to ni primerno za drugo republiko kljub gledanosti. Kako že gre to v kapitalizmu? Ustavni sodniki pa ščitijo interese nelegitimnih kadrov. Kaj pa je z interesi vseh nas, da bi bil javni servis RTV zopet v službi slovenskega naroda, ne pa last politične stranke?" začini Cehnar.
Na koncu dneva ne volkovi, ampak ljudje
Ninna Kozorog, zdravnica in humanitarka, ki je z bobom prepričala leta 2019, meni, da je vsak predlagan bob na svoj način kritičen pokazatelj družbenopolitične klime posameznega leta, zmagovalec pa odraz doživljanja občinstva nanjo. V času verbalnega medijskega obračunavanja in razcveta sovražnega govora je kritična misel toliko bolj pomembna. "Svoj bob bi verjetno morala danes redefinirati, in to tako, da bi obvezno moral biti pravi vzornik vsakomur od nas tisti, ki zre v nas, ko si snamemo masko dneva, a dvomim, da bi se misel materializirala. Zdi se, da je velika večina v zadnjem času pozabila, kdo so - za vsemi političnimi floskulami, opredelitvami, razdvajanji pozabljamo, da ob koncu dneva ne bi smeli biti drug drugemu volkovi, ampak preprosto soljudje."
In še Lev Kreft, filozof, ki je izrekel bob leta 2021: "Danes nismo v položaju, da bi bilo treba varovati predstavnike ljudstva pred ljudstvom, ampak bi bilo treba varovati ljudstvo pred njegovimi predstavniki." Kot pravi, je vedno, ko mu kaka formulacija, poved uspe, ko prevrne pojmovanje stvari, ko nekaj preseneti, ko je kaj dobro povedano, vesel, to se mu zdi ena od pomembnih stvari. "Vedno sem tudi bolj zadovoljen, ko sem bolj duhovit kot pameten," dodaja. To, da TV Slovenija ne bo prenašala Boba leta, pa po Kreftu le kaže "kako dobra prireditev je to, da je TV Slovenija nenadoma začutila, da ima konkurenco in se do te konkurence vede nelojalno". Jo bomo pa zato toliko bolj pozorno spremljali, doda Kreft.
Zaveza javni uporabi (raz)uma
Matija Stepišnik, odgovorni urednik Večera: "Živimo v času agresivnega populizma, v javnem prostoru je veliko hrupa, neštetih glasov, tudi vulgarnih, lažnivih, ki imajo med drugim tudi to ambicijo: da preglasijo resnico, močno, odločno, iskreno besedo, ki da misliti. Javna uporaba (raz)uma je zaveza, s katero bi se mediji, intelektualci, seveda tudi odgovorna (!) politika in drugi udeleženci javne razprave morali zoperstaviti temu valu, ki nas potiska v nižje lege civiliziranosti. Bob je tista 'rastlina', ki jo moramo čuvati, da bo obilno rodila v teh krajih. Reči bobu bob pomeni upor proti banalnosti, plitkosti, površnosti, proti manipulacijam in kulturi "fake news". Zato si skupaj prizadevajmo, da bo bob rasel, da ga bo vedno več. Ne velja le za Večer, ampak za nas kot družbo."