Ob Anžetu Kopitarju drugi Slovenec, ki je na plačilni listi kakšnega NHL-moštva, Jan Drozg se je po neuspešnih olimpijskih kvalifikacijah slovenske hokejske reprezentance minuli konec tedna vrnil v ZDA. Tam ga čaka odločilna sezona, ki bo najverjetneje nadalje trasirala njegovo kariero. V "drugorazredni" ligi AHL, kjer nastopa za moštvo Wilkes-Barre/Scranton Penguins, podružnico NHL-ligaša Pittsburgh Penguins, si bo skušal izboriti podaljšanje pogodbe oziroma eventualno dokončni preskok v najmočnejšo ligo na svetu.
"To je ena mojih najbolj pomembnih sezon, saj gre za zadnje leto pogodbe. Zdaj bom pod drobnogledom, saj se bo odločalo, ali se pogodba podaljša ali zaključi. Lahko bi rekli, da se moja NHL-kariera tu lomi. Če Pittsburgh ali kateri drug NHL-klub ne bi želel podaljšati pogodbe, se bo v naslednjih letih zelo težko prebiti v NHL. Možnost bo, a precej manjša. Če se Pittsburgh ali kdo drug odloči za podaljšanje, pa bom še korak bližje," svoje možnosti preračunava 22-letni Mariborčan, ki smo ga ujeli tik pred poletom čez lužo.
Morda v preteklih letih Drozgu ni šlo na roko, da Pittsburgh, prvak sezone 2016/2017, goji zvezdniško zasedbo na čelu s Sidneyjem Crosbyjem in Jevgenijem Malkinom. A po drugi strani se je ekipa morda izpela, saj v zadnjih treh letih ni prilezla čez prvi krog končnice. "Oba omenjena in še nekateri drugi zvezdniki ostanejo. Mislim, da še dolgo ne bodo šli iz kluba. Pa čeprav zadnja leta Pittsburgh ni bil ravno uspešen. Že zato mislim, da bodo v ekipi vendarle morali nekaj spremeniti. Za kakšne poteze bo šlo in katere igralce bodo zamenjali, bomo pa videli to sezono," Drozg upa, da bi lahko bil del rešitve. Kolikšne možnosti ima za to, si ne drzne napovedati: "Težko je reči. Nihče mi ni ničesar namignil, niti moj agent. Vse bo odvisno od te sezone."
Ameriške sanje, evropski slog
Hrabri pa se lahko tudi s prejšnjo. V precej nenavadni sezoni, ki jo je zaznamoval koronavirus, je potekala velika fluktuacija hokejistov med osrednjim klubom, Pittsburghom, in podružnico, za katero nastopa Drozg, Wilkes-Barrejem/Scrantonom, od koder so potem igralci odpadali. A Mariborčan je kljub temu zadržal mesto v postavi, je pa res, da se je selil v različne napadalne formacije. "V lanski sezoni smo zamenjali več kot 80 odstotkov igralcev. Samo jaz in še štirje drugi hokejisti smo ostali v moštvu. To je že dober znak. Še vedno pa moram upravičiti, zakaj so me zadržali," se zaveda Drozg in priznava, da so otroške sanje o ligi NHL še kako žive.
"Top igralci v Evropi so bolje plačani kot kakšni slabši igralci v NHL"
Zgodba kar malce spominja na Drozgovega someščana in soimenjaka Jana Muršaka, ki je slast igranja v NHL okusil med letoma 2010 in 2013. Na 46 tekmah je dosegel dva gola, a je večino časa v ZDA prebil pri Detroitovi podružnici Grand Rapids Griffits in čakal na NHL-priložnost. Še več; Drozga in Muršaka druži tudi to, da sta med ameriškim delom kariere nekaj časa preživela pri Olimpiji - Muršak v sezoni 2012/2013, Drozg lani. Ko se je Muršak naposled naveličal čakanja pred vrati NHL-a, se je dokončno vrnil v Evropo. Tudi Drozg te opcije ne zavrača: "Evropske lige so zelo dobre. Top igralci v Evropi so tudi bolje plačani kot kakšni slabši igralci v NHL. Je pa trenutno moj glavni cilj NHL."
A po drugi strani Drozg poudarja, da je njegov slog igre morda bolj prilagojen evropskemu hokeju kot ameriškemu: "Razlika med obema 'zvrstema' hokeja je kar velika, saj so v Ameriki manjša igrišča, igra se bolj na moč. V Evropi je večji poudarek na preigravanju, finesah. Evropski slog mi malce bolj ustreza, ker na večjem igrišču moja hitrost pride bolj do izraza. A tudi ameriški način mi ne povzroča težav, se navadiš nanj. Če bi lahko izbiral, bi igral NHL na večjem igrišču."
Prepozno zbujeni
Na večjem igrišču je igral tudi pred dnevi z reprezentanco na olimpijskih kvalifikacijah. Poraza proti Norveški in Danski sta olimpijske sanje razblinila. Zakaj v tretje ni šlo in se je slovenska hokejska pravljica končala? "Turnirja nismo začeli najbolje. Prepozno smo se zbudili. Šele na tretji tekmi proti Korejcem smo začeli igrati našo pravo igro, ki bi jo morali pokazati že takoj na začetku. Zgodilo se je, česar smo se bali že pred turnirjem - bilo je veliko lovljenja, ker v novi sezoni še nihče od nas ni odigral nobene prave tekme. Na igrišču se je tudi videlo, da smo prišli gor brez pripravljalnih tekem. Tudi zato smo proti Dancem prvo tretjino odigrali tako, da smo zaradi tega izgubili celo tekmo."
Kako to, da so vsi tekmeci, Danska, Norveška in Južna Koreja, pred turnirjem imeli pripravljalne tekme, Slovenci pa ne, Drozg ne ve. "Vem samo, da so se naši fantje pripravljali in trenirali po klubih, tisti, ki še pa nismo v klubih, smo se zbrali na Bledu in tam trenirali. Slišal sem, da so druge reprezentance imele nekaj pripravljalnih tekem, a kako so njihove priprave potekale, ne vem."
Reprezentančna zgodba je tako končana, Drozg se je pred vrnitvijo v ZDA bolj osredotočal na svoje lastne priprave: "Po navodilih Pittsburgha pa tudi svojega lastnega trenerja sem veliko delal v fitnesu. Kakšnih pet, šest tovrstnih treningov sem imel na teden. Kolikor se je dalo, sem šel tudi na led. Pred olimpijskimi kvalifikacijami je bilo to bolj pogosto, sicer pa ene dvakrat na teden." Bo zadostovalo za dokončni preboj v NHL? Bomo videli kmalu.