(REPORTAŽA) Špancirfest v Varaždinu: Ulični festival, ki ga gradi mesto, ruši rekorde. Nekoč so se učili iz Lenta ...

Jon Knez Jon Knez
26.08.2023 03:30
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bistvo festivala je dogajanje na ulici. 
Andrej Petelinšek

"Pa dobro, Slovenci, kje ste?" nas, ko jo pokličemo, da smo prispeli, pozdravi Hana Klein, piarovka Špancirfesta v Varaždinu. Do štaba varaždinskega zavoda za turizem se sprehodimo po simpatično okrašenih ulicah in trgih. Vsepovsod je videti odtise stopala - simbola Špancirfesta, festivala, ki letos med 18. in 27. avgustom nastaja petindvajsetič. V organizacijski ekipi - trenutno ožjo festivalsko ekipo sestavlja šest žensk - ima najdaljši staž Smiljana Mlakar, zadolžena za ulične programe. V klepetu nam je Špancirfest opisala kot brend mesta Varaždin. "V 25 letih je postal sinonim mesta, pa ne le v manifestacijsko-festivalskem smislu, ampak tudi v kulturi, njeni ponudbi, prepoznavnosti. Jasno, da je festival turistični dogodek, a obenem z njim predstavimo vse, kar je Varaždin druge dni v letu. Kolikor je pač mogoče v desetih festivalskih dneh. Smo majhna ekipa, Špancir je top proizvod Zavoda za turizem Varaždin in priprave nanj potekajo nonstop. Neprestano razmišljamo o festivalu. Že zdaj se pogovarjamo, kaj bo naslednje leto. Recimo stvari, ki jih letos nismo izpeljali. Živimo s festivalom in ga neprestano gradimo. Vsako leto okoli maja se zadeva po navadi malo zakomplicira, saj se tedaj začnemo resneje pripravljati na festival. Ogromno raznih razpisov moramo objaviti. Bolj se festival bliža, bolj se nam širi ekipa," pove špancirka Smiljana.

Ne obisk, temveč pridobitev novih izkušenj

Njihova posebnost je, tako sogovornica, da Špancirfest sestavlja več manjših festivalov. "Zgodbo smo gradili tako, da bi zdaj po 25 letih lahko vsi ti festivali delovali samostojno. Zanimivo je tudi, da se Špancirfest odvija na 35 hektarjih zgodovinskega starega mestnega jedra, največja površina za koncerte je pod nasipom, v nekdanjem obrambnem jarku, kjer imamo stacioniran glavni oder. Zelo lepo, intimno prizorišče je na dvorišču Vile Bedeković. To je edino prizorišče z vstopnino, pa še to zaradi omejene kapacitete. V Starem gradu imamo zanimivo gastronomsko ponudbo s prepletom kulinarike in enologije. Glasbenih programov pa je nešteto, dogajajo se na trgih, ulicah. V 19 letih, kolikor sem del Špancirja, je s festivalom zraslo veliko glasbenikov, bendov. Od tega, da so se na festival prijavili prek razpisa kot mladi, neuveljavljeni glasbeniki, do tega, da imajo danes samostojne koncerte. Tudi povezovanje in promocija umetnikov sta naše poslanstvo. Poleg zabave smo tudi platforma za razvoj kreativnosti in ulične umetnosti. To je bila tudi prvotna ideja festivala. Ulični performansi so večinoma iz tujine, na Hrvaškem v tem nismo tako napredni. Od 15 do 20 nastopajočih v uličnem programu gostimo vsako leto. Eni nastopajo na parterju, drugi v zraku. Vse to je namenjeno širši javnosti, otrokom, družinam, drugim umetnikom. Velikokrat se zgodi, da nas obiščejo nastopajoči na drugih festivalih in spletejo nove vezi. Srce in duša festivala je ulica. Na tem veliko delamo. Kvantitativno, predvsem pa kvalitativno. Površina festivala je, kakršna je. Ulic in trgov ne moremo razširiti, tako da je to v tem smislu organizacijski izziv. Modro moramo programe umestiti v prostor, da bi publika lahko v miru uživala," je še festivalsko dogajanje predstavila Smiljana Mlakar, zadolžena za ulične programe.

Gosti iz Slovenije so poleg domačinov in Madžarov najštevilnejši. Prostih nastanitev v času festivala praktično ni, obisk mesta v desetih festivalskih dneh po navadi zraste za 150 odstotkov. Mlakarjeva je še dejala, da stremijo k temu, da festival ni le zabava, temveč želijo vzpodbuditi interakcijo med izvajalci in publiko: "Ali je to uživanje publike na koncertu ali pa, ko publika sodeluje na uličnih performansih. S tem je program močnejši. Da obiskovalci ne le obiščejo, temveč doživijo festival in dobijo novo izkušnjo."

Odtis stopal - simbol Špancirfesta.
Andrej Petelinšek
Smiljana Mlakar ima najdaljši špancirski staž.
Andrej Petelinšek

V Varaždin smo se odpravili v torek, ko so na osrednjem festivalskem prizorišču zvečer nastopali škotski rockerji Franz Ferdinand, pred njimi pa naši, zdaj tudi evropski Joker Out. Organizatorji so napovedovali gnečo, brezplačni - zakaj in kako v nadaljevanju - koncert Škotov je v Varaždin privabil veliko obiskovalcev, okoli 15 tisoč so jih našteli na koncertu. A še preden se je zvečerilo in so se visoke poletne temperature, 33 so jih namerili na severozahodu Hrvaške, polegle, je bil festival v polnem teku od jutra. No, dopoldneva, ko so za instrumente poprijeli v glasbeni Kamperici (eno od prizorišč, op. p.), in so program pričeli heroji ulice - mladi, amaterski glasbeniki. Za najmlajše so bile na voljo, kot vsak dan, od jutra aktivnosti v sklopu Parka kreative.

Andrej Petelinšek
Akrobatska skupina La Famiglia Mirabella.
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Popoldansko turo po festivalu smo pričeli na Franjevačkem trgu, kjer je zbrane in mimoidoče zabaval odštekani ulični bend, naprej na Trgu kralja Tomislava, glavnem trgu v mestu, pa so bile na programu akrobatske predstave italijanske skupine La Famiglia Mirabella, ki tudi sicer največ nastopa po festivalih. Na Špancirfestu so bili njeni člani prvič, so pa že nastopali v Sloveniji. "Krasen festival z veliko umetniki. Koliko je ljudi, joj. Vsi v družini smo veseli, da smo tu. Nastopamo več dni z dvema predstavama na dan. Smo komična skupina za ulične predstave, kar večinoma navduši otroke," je dejala Elizabeta Cavanna, edina angleško govoreča v družbi.

Andrej Petelinšek
Ulični program.
Andrej Petelinšek

Ozka ulica za kreativce, tudi kroniste sanj

Vodička Hana je, kot se za gostiteljico spodobi, veliko govorila, zato priznam - nisem si zapomnil vseh "to moraš videti" festivalskih aktivnosti, ki mi jih je predlagala. A iz vidnega polja mi ni ušel pogled na noro simpatično in fancy ulico z imenom Ozka. Na ulici se, kot še na kakšni drugi, s svojimi izdelki predstavljajo kreativni umetniki. A ne s kakršnimi koli, temveč z odbitimi, a zanimivimi in uporabnimi. Ena od umetnic je tako risala portrete ljudi, ter predstavljala, tudi prodajala, jasno, dnevnik sanj.

Kristinka Lazar in njen dnevnik sanj.
Andrej Petelinšek

Sanj? Kaj je to? "Naredila sem dnevnik, kamor si lahko ljudje zapišejo, kar so sanjali. Dnevnik sem skreirala na podlagi lastnih izkušenj. Pred tremi leti sem sanjala intenzivne, ponavljajoče se sanje, ki so se čez nekaj časa uresničile. To me je spodbudilo k dnevniku, ki je namenjen samo sanjam. V dnevniku so uvodna zgodba in citati na vsaki strani. Dnevniki so na voljo v hrvaščini in angleščini," je pojasnila. In interes obiskovalcev? Več kot proda dnevnikov, nariše portretov, odgovori. "Dnevnik sanj je kar zanimiv, a le določenim. To ni za maso, bolj za posebne ljudi. Tudi na stojnici lahko zapišejo sanje, če jih seveda želijo deliti z javnostjo. Deležna sem lepih reakcij obiskovalcev. Super je, da Špancirfest omogoča predstavitev takih reči," je svoje aktivnosti na Ozki ulici predstavila Kristinka Lazar.

Izdelava tradicionalnega varaždinskega kovanca.
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek
Purgerske uniforme.
Andrej Petelinšek

Gastronomska ponudba: gurmanski burgerji, pivovski liker, hobotnični čufti

Na sosednji Gajevi ulici se v ličnih lesenih hiškah, kakršne poznamo z zagrebškega adventa, predstavljajo ponudniki hrane in pijače. Liker iz piva sem med drugim opazil na sicer primarno kavnim produktom posvečeni stojnici. In kaj vsebuje pivovski liker? "Skuhamo temno pivo, dodamo vaniljo, sladkorni sirup in alkohol. Želeli smo narediti nekaj novega in, evo ga, liker iz piva! Idejo smo dobili v tujini. Ljudem je zelo všeč, gre za med. Zagotovo je to naš najbolj prodajan izdelek," je dejal Zagrebčan Hrvoje Huzjan iz kraft destilarne House of Spirits.

Burger festival na Kapucinskem trgu.
Andrej Petelinšek
Veliko različnih food truckov je na voljo.
Andrej Petelinšek

Po mestu je bilo čez cel dan opaziti može v starih vojaških uniformah, podobnih napoleonskim. Izvedel sem, da gre za uniformo purgerjev - varaždinske mestne garde, protokolarne, ne prave. To je spomin na gardo iz 18. stoletja, potem ko je Marija Terezija uvedla vojaško reformo in osebno podpisala statut o formiranju varaždinske garde. Pri svoji stojnici purgerji izdelujejo spominske kovance, se fotografirajo z mimoidočimi in z veseljem predstavijo svoje poslanstvo.

10 punudnikov burgerjev je bilo.
Andrej Petelinšek

Po sprehodu po ulicah, španciranju torej, sploh, ko se zvečeri in temperatura zraka nekoliko upade, čeprav ne kaj dosti pod 30 stopinj Celzija, prija okrepčilo. Kar tri kulinarične cone ima festival. Ena je Burger festival na Kapucinskem trgu. To je v bistvu franšizni festival, ki na Špancirju gostuje kot festival v festivalu. Deset ponudnikov burgerjev, tudi priznanih hrvaških chefov, vsak večer napolni trg, na sredini je šank, dostopen z vseh strani, pa glasba. Ulično hrano strežejo še na šestih food truckih, ki ponujajo raznoliko in nevsakdanjo hrano. Tudi mariborski ŠIŠ je tam. Tako smo pokusili denimo ​hobotnične čufte. No, bile so ocvrte kroglice s prilogo krompirjeve solate. Dobra, okusna fora za 13 evrov. Je pa bila skopa ponudba piva. Prevladoval je Pan kot eden glavnih sponzorjev, poleg tega je bilo na nekaj stojnicah možno dobiti še pivo Carlsberg in Budweiser, to pa je to. V Starem gradu, notranjosti varaždinske trdnjave, je vsak dan Vinsko mesto, kjer se lokalni vinarji, tudi slovenski, predstavljajo s 500 različnimi vini.

Vinarji se predstavljajo v Vinskem mestu. 
Andrej Petelinšek

Najstnice norele z Joker Out, Franz Ferdinand naredili žur

Ni se še stemnilo, ko so trume najstnic veselo špancirale proti Pan odru, največjemu festivalskemu prizorišču. Ni bilo treba dolgo razmišljati zakaj. Jokermanija je zajela tudi Hrvaško. Naši evrovizijski mladci, ki s svojo vseprisotnostjo osvajajo Evropo, niso razočarali. Po okvirnih podatkih organizatorjev je bilo na začetku koncerta Joker Out pet tisoč ljudi, proti koncu pa med sedem in osem tisoč. Spričo visokih temperatur in gneče v prvih vrstah je Bojan Cvjetićanin obiskovalce pozval k previdnosti in jih prosil, naj naredijo prostor, če kdo omedli. Lep prizor je bil, ko so domačini prepevali pesmi v slovenščini. Domačinka, najstnica Anja je povedala, da ne more verjeti, da jokerji nastopajo v njenem mestu. Noro, kak bum naredi Evrovizija. Kdo bi pred letom ali dvema rekel, da bo tako.

Joker Out so priljubljenost potrdili tudi v Varaždinu.
Andrej Petelinšek
Andrej Petelinšek

Zelenica nekdanjega obrambnega jarka pred varaždinskim gradom se je vse bolj polnila. Ob 21. uri so nastopili škotski rockerji Franz Ferdinand. Ne prvič na Hrvaškem, nekajkrat so že igrali v Zagrebu, bodisi na Inmusic festivalu bodisi na samostojnem koncertu. Privabili so okoli 15 tisoč ljudi, a številka je bila tolikšna tudi spričo brezplačnosti koncerta. Pri šanku je v majico benda oblečen stal Ormožan Žiga Barin. Prišel je zaradi koncerta, jasno, a tudi rad gre kdaj na festival. Mesti sta blizu. "Drugič sem na Franzih, bil sem že lani v Zagrebu. Super so, dober žur naredijo. Spremljam jih že nekaj let, a v Slovenijo jih še ni bilo, so pa povsod drugod okoli nas. Hrvaška nam je najbližja. Sploh pa je super, da je koncert brezplačen. Sam festival pa je itak super. Raznolik, pester izbor programa in aktivnosti. Traja skoraj dva tedna, mogoče si je ogledati kar nekaj zadev. Blizu je. Nam je to 20, 25 minut vožnje. Ampak glavna prednost je, da ponuja aktivnosti za čisto vse generacije. Dogaja se ves dan," je povedal Slovenec Barin.

Okoli 15 tisoč obiskovalcev so našteli na koncertu benda Franz Ferdinand. 
Andrej Petelinšek
Pevec Alex Kapranos je publiko večkrtat pozdravil v hrvaščini.
Andrej Petelinšek

Zabavni Škoti so pričeli s hiti, kot so The Dark of the Matinée, Walk Away, Do You Want to. Manjkala seveda ni Take Me Out. Koncert so zaključili z raztegnjeno This Fire. Pevec Alex Kapranos je večkrat v hrvaščini pozdravil publiko in se ji zahvalil. Franzi naj bi namreč bili navdušeni nad mestom, festivalom in številno publiko, nam je dejala direktorica varaždinskega zavoda za turizem Jelena Toth.

Franz Ferdinand.
Andrej Petelinšek

Torkovo festivalsko dogajanje se je sklenilo na Carlsberg Food & Party, prizorišču v Starem gradu - ulici s food trucki in šanki. Do nekje ene ure čez polnoč je nastopal zagrebški reggae bend One Dread, ki ga sestavljajo tri mlade vokalistke. Igrali so večinoma priredbe roots-rock-reggae-dancehall-ska-dub hitov.

Zagrebški One Dread na Party zoni.
Andrej Petelinšek
Večerno dogajanje.
Andrej Petelinšek

Številke kažejo na rekord

Festival organizira varaždinski zavod za turizem. Špancirfest je njegov največji produkt, organizira tudi druge dogodke, ob adventu denimo, drugega najpomembnejšega v mestu za Špancirjem. Letos so izvedli že 16 dogodkov. Direktorica Jelena Toth je na čelu varaždinskega turizma od leta 2016. Ujeli smo jo med sprejemi. V Varaždin je prišlo veliko visokih gostov, v sredo tudi hrvaški predsednik Zoran Milanović. Zelo je zadovoljna s festivalom, zlasti ker ga spremlja lepo vreme. "Vsa prizorišča so na prostem, in če dežuje, nimamo alternative. Koncertov ne moremo prestaviti v pokrit prostor, tako da smo zmeraj odvisni od vremena. Obisk je zelo dober, otvoritveni vikend je bil nad vsemi pričakovanji. Tudi torek, s koncertom skupine Franz Ferdinand. Vedeli smo, da bo interes za znani bend velik, a je številka, policija je ocenila, da je bilo okoli 15 tisoč ljudi, presenetila tudi nas. Imamo kvalitetne programe, po odzivih sodeč, so obiskovalci zadovoljni. Če bo tako do konca festivala, mislim, da bi lahko porušili rekord po številu obiskovalcev. Leta 2019 smo jih imeli 300 tisoč, lani okoli 250 tisoč," je navedla. Čez leto za organizacijo festivala skrbi šest zaposlenih v zavodu za turizem, v času Špancirfesta je skupno ljudi, ki delajo na festivalu, okoli 100. "Veliko ljudi dela na festivalu, ne nujno vezanih na zavod za turizem. Tudi recimo komunalni delavci, ki ponoči poskrbijo, da je mesto naslednje jutro čisto," je pojasnila.

Direktorica Jelena Toth je vodja Špancirfesta od leta 2016. 
Andrej Petelinšek

Sponzorji se ponujajo sami

Budžet festivala je 730 tisoč evrov. Iz proračuna varaždinske občine dobijo 250 tisoč evrov, med 20 in 30 tisoč evri še od prihodkov, ki jih občina dobi od gostincev, ki plačujejo za najem teras in vrtov. "V času festivala je cena uporabe javne površine za gostince višja. Mesto nam da ta znesek, saj je to zaslužek, ki je nastal zahvaljujoč Špancirfestu," je razložila direktorica. Smejo pa gostinci v centru Varaždina med festivalom obratovati dlje. Med tednom do 1. ure zjutraj, čez vikend do 3. ure. To jim je odobril župan Neven Bosilj. Preostale finance pridobijo od sponzorjev. Močne sponzorje imajo, med drugim Coca-Colo, Vindijo, pivovarno Pan, Ino, Kaufland, Erste bank in druge. "Zelo smo odvisni od njih. Skupno nam dajo okoli 300 tisoč evrov. Med 35 in 45 odstotki budžeta, kar je veliko. Brez sponzorjev ne bi mogli na festival pripeljati Franza Ferdinanda. Kar je zelo pozitivno, je, da sponzorji sami prepoznajo festival, kvaliteto in napredek iz leta v leto. Vsako leto imamo nove vsebine. Špancir se je pred 24 leti začel kot majhno lokalno dogajanje po varaždinskih ulicah z namenom, da bi se obudilo staro mestno jedro in povečal turizem. V vseh teh letih je Špancirfest zrasel v največji ulični festival na Hrvaškem. Da smo prišli do tega, ga je bilo treba razvijati, večati. Ljudje ne želijo vsako leto gledati istega. Želijo novosti. Večkrat smo morali tvegati, ampak se je splačalo. Sponzorji so to prepoznali. Ne le kot velik trg za promocijo, temveč tudi za imidž. Smo v dobri poziciji, sponzorji se nam javljajo sami in želijo biti del festivala, brenda. Da podpirajo lokalne aktivnosti in lokalno skupnost, je tudi družbena odgovornost. Ne bi o imenih, a dva izmed največjih sponzorjev sta se javila sama. Ker smo sami kreativci, radi to vidimo tudi pri sponzorjih. Vizualna identiteta festivala nam je pomembna. Scenografija v starem jedru mora biti postavljena premišljeno, k temu vzpodbujamo tudi sponzorje. Veseli nas, da nas tudi pri tem podpirajo, in skupaj tuhtamo, kaj to leto narediti drugače. Ne samo denar, tudi izmenjava idej je pomembna pri sponzorjih," primer dobre festivalske prakse opiše Jelena Toth.

Andrej Petelinšek

Od prodaje vstopnic dobijo zelo malo, morda dva odstotka celotnega budžeta, saj je plačljiv le program v Vili Bedeković, kjer se uprizarjajo komedije, nekaj je tudi koncertov. Plačljivo pa je, ker je kapaciteta omejena. 700 sedišč je na voljo. Cene vstopnic so od 10 do 12 evrov. Pomemben faktor je tudi Hrvaška turistična organizacija. 2017 je Špancirfest izbrala za najboljši turistični dogodek leta: "Podpirajo nas tudi finančno, a ne z enakim zneskom vsako leto. Imamo tudi podporo regionalne turistične organizacije varaždinske županije."

Namesto ognjemeta laserski šov

Ime česa je danes Špancirfest? Jelena Toth meni, da gre v prvi vrsti za pozitivno energijo, čeprav smo v mestu naleteli na grafit "Špancirfest, festival kupljenih emocij". "Okoli 500 dogodkov se zvrsti na festivalu. 16 prizorišč imamo. Sestavlja ga veliko manjših festivalov, ki bi lahko funkcionirali tudi samostojno. Močan je ulični program, prav tako otroški. 115 delavnic za otroke imamo letos. Gastronomska ponudba bi zlahka bila samostojen gastrofestival. Glavna nit je, da omogočamo deset dni pozitivne energije v mestu. Ljudje se lahko pridejo zabavat, poslušajo brezplačne koncerte, uživajo v vrhunskih uličnih umetniških performansih. Zmeraj iščemo take, ki jih lahko obiskovalci vidijo pri nas, in je nato vprašanje kdaj in ali spet. To je ta edinstvenost. Kreativcem omogočamo za plasiranje svojih izdelkov na velik trg. Pogosto se zgodi, da ponudniki na festivalu sklenejo dobre posle in razširijo svoje brende. Tukaj jih opazijo poslovneži. Vsak ima priložnost predstaviti se. Obiskovalci pa imajo priložnost uživati. Verjamem, da se ob 500 dogodkih najde za vsakogar nekaj," pojasni. Povedala je tudi, da so domačini posvojili festival in temu prilagodijo dopuste. Prav tako Varaždinci, ki živijo v tujini, radi pridejo v svoje rodno mesto, ko to živi.

Letos so ognjemet zamenjali z laserskim šovom. "Ognjemet smo običajno imeli prvi dan Špancirja, čeravno nimamo uradne otvoritve. Špancir se je pričel v petek, 18. avgusta, ob 10. uri, ko so se odprle stojnice. Si pa obiskovalci zmeraj želijo nekaj, kar bi simbolično ponazorilo otvoritev. Od ljubiteljev živali smo dobili pritožbe nad ognjemetom, zato smo se pridružili mestom, ki se temu odpovedujejo. Prvič smo imeli laserje, bilo je spektakularno in drugače," je opisala.

Andrej Petelinšek

Podobnosti in razlike s Festivalom Lent

Veliko je paralel med Špancirfestom in mariborskim Festivalom Lent. Direktor Festivala Lent Vladimir Rukavina se rad pohvali, da je Špancir nastal po vzoru Lenta, prvi organizatorji so se prišli v Maribor učit, kako delati festival. Organizacijska struktura je drugačna, je pa veliko programskih podobnosti. Sploh pri uličnem delu in programu za otroke. Direktorica Toth je za Festival Lent že slišala. "Ne vem veliko o Lentu, na žalost ga še nisem obiskala. V preteklosti smo imeli pogovore o morebitnem sodelovanju, česar pa nismo udejanjili. Ovira so bile obveznosti. Zelo smo zaposleni. Organizacija naslednjega Špancirfesta se začne takoj, ko se festival konča. Vmes imamo še advent in drugo, tako da zmanjka časa za vse druge ideje. Vem, da je Lent priljubljen festival in da se ga udeležujejo tudi ljudje iz Varaždina," je povedala. O primerjavi med festivaloma smo povprašali obiskovalce. Domačini Festival Lent poznajo, a o programu ne vejo veliko povedati. Mariborčan Miha Horvat, ki je v Varaždin prišel z družino, je dejal, da je Špancirfest daleč najboljši festival v naši bližini in da bi lahko bil marsikomu vzor, tudi Festivalu Lent.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta