(REPORTAŽA) Nedeljski krog z BMW M3 Competition: 120 kilometrov čistega užitka

Peter Pirkovič
16.02.2025 03:00

BMW M3 se najbolje počuti na zavitih cestah z dobro asfaltno podlago. Prevozili smo ceste, kjer je v tem delu leta zelo malo prometa, vozniške svobode pa v neomejenih količinah.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Z norim M3 Competition se da voziti zelo lepo, pa tudi zelo dinamično. Naš izlet je vključeval tudi ogled Parka vojaške zgodovine v Pivki.
Peter Pirkovič

Že samo hladni zagon šestvaljnika daje jasno vedeti, da gre za posebneža svoje vrste. Težko bi se naveličal tega zvoka, zato prek gumba vključim dodatno odpiranje loput v izpušnem sistemu in v tistih nekaj dneh druženja večkrat za nekaj minut izstopim iz kabine ter se naposlušam globokega brbotanja, ki je kot nekakšna droga za nas, avtomobilske navdušence. Pogrešal bom te čase, ko bo nekoč elektrifikacija zaživela na polno. Kot že omenjeno, da bi z M3 spet doživel vrhunsko vozniško izkušnjo, ga zapeljem na okrog 120 kilometrov dolg krog, kjer domujejo zavite ceste, polne pasti. Testno vozilo BMW M3 poganja trilitrski vrstni šestvaljnik, ki v izvedbi s štirikolesnim pogonom razvija zares enormnih 390 kilovatov moči (530 KM) in kar 650 Nm navora. M3 v tej konfiguraciji je sposoben preseči 300 km/h in se z mesta do 100 km/h odrine v 3,5 sekunde.

Krog začnem na znani regionalni cesti od Kozine proti Kopru, kjer v Petrinjah zavijem na cesto, ki pelje proti državni meji s Hrvaško. Na tisti začetni nekaj kilometrski ravnini, kjer so v preteklosti posneli veliko promocijskih fotografij za nove avtomobile in še več glasbenih videospotov, v Bavarcu prebudim ves bes. Tako močno grize asfaltno površino, da se telo močno pogrezne v školjkaste karbonske sedeže, ki že sicer ponujajo zelo čvrst oprijem. Ti so del posebnega paketa opreme M Race Track, ki stane nekaj več kot 15 tisoč evrov. Na seznamu so denimo tudi številni sestavni deli iz ogljikovih vlaken, zaradi česar so inženirji prihranili 25 kilogramov teže, pa keramične zavore in projekcija potovalnih podatkov na sprednjo šipo. Od Podgorja, kjer je po novem postavljen radarski merilnik, nas loči le slab kilometer ali dva zavite ceste do mejnega prehoda Podgorje-Jelovice, ki je eden od 57 prehodov na 1370 kilometrov dolgi meji med Slovenijo in Hrvaško. Ker je naša južna soseda pred časom začela izvajati Schengenski sporazum, na tem maloobmejnem prehodu ni več nikogar, ki bi preverjal dokumente.

Ni dirkaška notranjost, je pa blizu. Posebni školjkasti sedeži hrbet držijo na mestu tudi pri najbolj dinamični vožnji.
Peter Pirkovič
Tudi cesta iz Ilirske Bistrice na Šembije je ena največjih klasik za uživanje pri nas. Tu poteka tudi dirka za evropsko prvenstvo.
Peter Pirkovič
Ceste po Krasu preidejo tudi na hrvaško stran čez nekdanji prehod Podgorje, ki je iznajdljivim služil za izogibanje poletni gneči.
Peter Pirkovič

Od tu naprej čez hribovje do glavne ceste, ki pelje do Opatije, tako rekoč ni prometa. Na nekaterih delih se cesta prelevi v pravo dirkaško stezo z dobro asfaltno podlago, spet drugje je ta ožja in polna lukenj. Ta letni čas prinaša hkrati tudi veliko pasti, saj je ponekod v senčnih delih asfaltna podlaga vlažna in potencialno nevarna za zdrs. A BMW M3 se z učinkovitim sistemom štirikolesnega pogona xDrive, čeprav ima na sebi široke Michelinove zimske gume, odlično drži. Zadek je ves čas stabilen. V tem delu preklopim na športni program vožnje, kjer je vzmetenje nekoliko bolj čvrsto, samodejni osemstopenjski menjalnik hitreje prestavlja, volanski mehanizem pa je še za odtenek bolj neposreden. Tokrat ne zavijem proti Opatiji, pač pa nazaj proti mejnemu prehodu in naprej proti Ilirski Bistrici. Greh bi bil, da ne bi zapeljal na dobrih pet kilometrov dolgo pot proti Šembijam, ki se enkrat letno spremeni v dirkaško stezo. Na tem delu namreč poteka tradicionalna mednarodna gorska hitrostna dirka. Ujamem pravi trenutek, ko praktično ni prometa, in uživam, ko se vzpenjam (206 metrov višinske razlike) čez serpentine do ravnine na začetku Šembij, kjer je začrtan cilj preizkušnje. Tudi v tem delu M3 z ostrino napade ovinke. Ne odstopa niti za centimeter od začrtane linije, s čimer se mu samozavest samo povečuje. Pika na i bi bila možnost drsenja skozi tiste dolge široke ovinke. BMW M3 xDrive namreč za najbolj izkušene ponuja možnost odklopa pogona sprednjega para koles, s tem da so nekateri varnostni sistemi popolnoma izključeni. A sem mnenja, da je ta možnost namenjena izključno vožnji po dirkaški stezi.

Da gre za resen in hud stroj, nedvomno razkriva tudi mogočen difuzor s štirimi "rori".
Peter Pirkovič
Vrstni 6-valjnik premore 390 kW (530 KM) in 650 Nm navora.
Peter Pirkovič

Če se kadarkoli znajdete v Pivki ali njeni okolici, toplo priporočam ogled Parka vojaške zgodovine. Za dvanajst evrov se boste za kratek čas vrnili v čas osamosvojitvene vojne, nekaj je namenjenega tudi zgodovini nekdanje jugoslovanske vojske, predvsem pa je na enem mestu zbranih veliko takšnih in drugačnih vozil, ki so bila svoj čas v uporabi. Meni je piko na i predstavljal ogled notranjega dela 19-metrske in 76 ton težke podmornica P-913 Zeta, ki je bila zadnjič v vodah pred več kot dvajsetimi leti. Za končni del spoznavanja s hitrim Bavarcem nadaljujem iz Pivke v smeri Neverk in naprej proti Divači. Na določenih delih je ta cesta zelo spodobno urejena, kar za tisti del čez hrib ne morem zatrditi. Ozka, zahrbtna in polna lukenj. A kljub temu uspešno mirim vso podivjano živino pod pokrovom, uživam v globokih tonih ter lahkotno s konicami prstov izbiram prestave. Bavarec se ves čas izkazuje z izjemno natančnostjo. Kaj pa poraba? Povprečje se vrti okrog 15 litrov, kar je povsem običajno. S polno posodo goriva zato prevozim 300 oziroma največ 400 kilometrov. Dovolj za naš nedeljski 120-kilometrski krog spoznavanja.

BMW M3 je bil lani pri nas povsem v vrhu prodaje v segmentu športnih avtomobilov. Kar 49 Slovencev si je privoščilo svojega. 135 tisoč evrov stane takšen, kot je na fotografijah. Ni malo, a brez dvoma dobro vložen denar, sploh za tistega, ki zna uporabiti vse njegove adute. In teh je precej.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.