(NA DVEH KOLESIH) Multistrada kot pot med dvema svetovoma

Miško Vrance
22.06.2025 08:06

Ko je Ducati leta 2003 prvič pokazal multistrado, se je marsikateri ljubitelj klasične rdeče linije vprašal - zakaj?

Poslušaj
Prva generacija multistrade šteje že več kot 20 let in je bila oblikovana italijansko - s čustvi in malce nerodno.
Ducati

Zakaj bi znamka, znana po športnih raketah, izdelovala nekaj, kar je bolj pokončno, bolj... turistično? A v resnici je bila multistrada že takrat nekaj čisto drugega. Ni bila zgolj še en potovalni motor - bila je italijanski manifest, da se da voziti daleč in udobno, a brez kompromisov glede stila, občutkov in tiste znane Ducatijeve ostrosti.

Ime Multistrada že v osnovi pomeni "različne ceste", in res je bil prvi model 1000 DS nekaj, kar je lahko peljalo tako po zaviti gorski cesti kot po odprti magistrali. Vendar ne v slogu, kot so to počeli Nemci ali Japonci - Ducati je šel po svoje. Udobje je bilo relativno, zaščita pred vetrom simbolična, a motor... motor je pel, kot bi brundal Vivaldija.

Z leti je multistrada rasla in se razvijala. Prvi veliki preskok je bil leta 2010 z multistrado 1200, kjer je Ducati pokazal zobe v razredu, ki ga je do takrat suvereno obvladoval BMW z GS-om. Z novim testastrettom, aktivnim vzmetenjem in športnimi proporci je bila multistrada nekaj, kar je končno kombiniralo športnost razreda superbike ​z relativno uporabnostjo touring motorja. To je bil ducati, ki si ga upaš peljati čez Avstrijo - pa se še vedno zabavaš, ko prideš v Dolomite.

Multistrada 1200 je pred 15 leti prinesla bolj zrelo mehaniko pa tudi dizajn.
Ducati
Model Pikes Peak je zaigral na čustva tistih, ki so želeli skoraj dirkaški potovalnik.
Ducati

A najpomembnejši trenutek je prišel leta 2021. Ducati je naredil enega največjih preskokov v zgodovini znamke: pogon multistrade je postal V4. Ne samo to - novi motor Granturismo V4 nima desmodromičnega krmiljenja ventilov. Za marsikaterega purista je bil to konec sveta. A v resnici je bil to začetek nove dobe.

Ducati multistrada V4 pikes peak, predstavljena leta 2021 kot model za 2022, je najostrejša in najbolj športna različica potovalnega V4. Ime črpa iz uspehov Ducatija na legendarni dirki Pikes Peak International Hill Climb, kjer so s prejšnjimi multistradami nizali zmage. Namesto običajnega karakterja "dual-sport" so različico Pikes Peak ​preobrazili v pravega asfaltnega plenilca - s 17-palčnimi litimi platišči, agresivno geometrijo in znižanim aluminijastim krmilom.

Multistrada V4 ni samo motor, je tehnološki izložbeni prostor celotnega Ducatija. Ima radarje spredaj in zadaj - prvi motor z aktivnim tempomatom. Ima elektronsko nastavljivo vzmetenje in povezljivost s telefonom. Z verzijo V4 Rally so šli še dlje - 30-litrski rezervoar, napredni program Enduro​, izklop ABS-a na zadnjem kolesu pa še poseben način za zaščito sopotnika med off-road vožnjo. To je zdaj ducati, ki se ne boji ne blata, ne Sahare, ne norveškega dežja.

Ampak tisto, po čemer se multistrada še vedno ločuje od ostalih "adventure" motorjev, je njen značaj. Medtem ko je BMW-jev GS racionalen in zanesljiv, multistrada še vedno govori italijansko. V križišču boš z njo delal šov, na avtocesti bo grmela kot panigale s kovčki. Če se zdi GS kot partner za zakon, potem je multistrada ljubica, s katero greš na vikend brez načrta. In ti zanjo nikoli ni žal. Ducati je z multistrado dosegel nekaj redkega: ustvaril je motor, ki ni izgubil svoje identitete, čeprav se giblje med športom in avanturo, med stezo in makadamom. In čeprav danes obstajajo še bolj zmogljive, bolj udobne ali bolj robustne alternative, multistrada ostaja najbolj emocionalna izbira v tem razredu. In če kdaj obstaja popolna naprava za pobeg iz vsakdanjosti, potem nosi rdečo barvo ... in renči kot V4 iz Bologne.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.