
Huong Vu je lastnica dveh restavracij Dobro jutro, Vietnam, mariborska je odprta že pet let, ljubljanska štiri. Ob vietnamskem ingverjevem čaju z medom sva poklepetali o Vietnamu, hrani in Mariboru.
Priporočili ste mi ingverjev čaj, zato me zanima, ali je čaj v vietnamski kulinariki bolj popularen od kave?
Ne, kava je bolj značilna, pijemo jo s kondenziranim mlekom. Način postrežbe kave se razlikuje glede na področje, v Hošiminhu, ki je na jugu države, kavo najraje postrežejo z ledom, saj je tam podnebje bolj vroče. Hanoj, ki je na severu, pa ima tako kot Slovenija štiri letne čase. Tam je bolj priljubljena vroča kava.
Kako to, da ste se preselili v Slovenijo? Kako dolgo živite tukaj?
Zaljubila sem se v Slovenca, Mariborčana, in se pred dvanajstimi leti preselila sem.
Navajena na veliko zelenjave
Restavracijo imate tudi v Ljubljani. Kako to, da ste si življenje raje ustvarili v Mariboru?
Moj mož je iz Kamnice, tukaj živi tudi njegova družina. Priznam pa, da sem razmišljala in možu predlagala, da bi se preselili v Ljubljano, ampak mož ne želi zapustiti svojega Maribora.
Čudno mi je bilo, da je drugo največje mesto tako prazno
Kaj vas je v našem mestu najbolj presenetilo?
Mož mi je, preden sem prišla sem, rekel, da je Maribor drugo največje mesto v Sloveniji. Ko pa sem se potem v nedeljo sprehajala po praznem in tihem mestu, sem bila zelo presenečena. Čudno mi je bilo, da v drugem največjem mestu ni ljudi na ulicah ...
Kako se Slovenija razlikuje od Vietnama?
Zelo (smeh). Že zaradi vremena, v Vietnamu je tropsko podnebje. Prvi dve leti življenja v Sloveniji sem se težko navadila na zelo mrzlo vreme, saj sem vajena toplejšega. Druga stvar je pa tišina v Mariboru, to mesto ni natrpano kot mesta v Vietnamu. Zdaj sem že navajena na ta mir in tišino, ki vladata v Sloveniji.


Omenili ste, da ima Hanoj štiri letne čase, pa me zanima, ali v Vietnamu tudi sneži?
Načeloma nimamo snega, sneži pa včasih na manjšem področju na meji s Kitajsko.
Ste ob prihodu v Slovenijo doživeli kak kulturni šok?
Verjetno me je najbolj presenetila hrana (smeh). Vietnamci ne jemo tako veliko mesa, kot ga jeste v Sloveniji. Ko sem prvič prišla k moževi družini, sem videla, da mora biti meso pri vsakem obroku. Meso in krompir. Vietnamci smo navajeni jesti veliko zelenjave.
Kako se vietnamska kulinarika razlikuje od drugih azijskih kuhinj?
Še najbolj je podobna je tajski, ampak je manj pekoča in manj sladka. No, v nekaterih predelih Vietnama je slajša, ampak vseeno ne tako kot tajska. V primerjavi s kitajsko hrano je manj mastna in bolj zdrava. Temelji na uporabi začimb, zelenjave in manj olja.
Pho boo, z govedino ali piščancem
Zanimivo se mi zdi, da pred leti v Mariboru ni bilo nobene vietnamske restavracije, zdaj pa sta dve, Ngon in vaša restavracija. So Mariborčani sprejeli vašo hrano? Ste zadovoljni z obiskom?
Ja, zelo zadovoljna sem, stranke so hitro sprejele našo kulinariko, zanimanje je bilo in še je veliko. To je bila tudi pobuda, da odprem še restavracijo v Ljubljani.
Kje vam gre bolje? V Ljubljani ali Mariboru?
Pred epidemijo je bilo v Ljubljani zelo polno, če je kdo želel mizo, jo je moral rezervirati. Po koroni pa ni več tako nabito polno. Težko rečem, kje je več prometa. Včasih v Mariboru, včasih pa v Ljubljani.
Kaj Vietnamci zajtrkujete?
Zelo odvisno od predela. V Hanoju, kjer je hladneje, zjutraj najpogosteje pojemo mesno juho. V drugih delih pa za zajtrk jedo sendviče.
Kaj je najbolj popularna jed v vaši restavraciji?
Pho boo z govedino ali piščancem.
Imate tudi vegetarijanski pho? Iz česa naredite vegetarijansko jušno osnovo?
Ključni sestavini sta jabolko in hruška, ki ju kuhamo dve uri, da spustita okus, nato ju odstranimo iz juhe. Potem dodamo fižol, grah, gobe in ostale sestavine.
Prej ste omenili, da je slovenska kulinarika zelo drugačna od vietnamske. Katera je vaša najljubša slovenska jed?
Ko pri moževi družini skuhajo ričet, sem najbolj vesela.
Slovenska birokracija je zakomplicirana
Kakšno je življenje v Vietnamu, če ga primerjate s Slovenijo?
Predvsem je drugače. Če imaš službo, je v Vietnamu boljše, službo je tam precej lažje dobiti kot v Sloveniji, saj je ogromno različnih podjetji. V Sloveniji je službo težje najti, problem je tudi birokracija, saj je treba podpisati ogromno papirjev. Traja lahko zelo dolgo, da recimo dobiš kak dokument ali pa odpreš podjetje. Če želiš v Vietnamu odpreti podjetje, je to precej lažje in hitreje.
Kaj pa cene v trgovini?
Zelo odvisno, kaj kupujemo. Meso je v Vietnamu precej dražje kot tukaj, zelenjava pa je cenejša.
Kaj pa recimo cene najemnin?
Zelo odvisno od sloja. Stanovanja za bogatejše so v Vietnamu lahko precej dražja od ljubljanskih, kar se tiče ugodnih stanovanj pa se dajo dobiti kar poceni, recimo sobo dobiš tudi za nekaj več kot sto evrov.
Se pogosto vračate v domače kraje?
Enkrat na leto. Tudi mojemu možu je v Vietnamu všeč.
So ljudje na jugu Vietnama drugačni od tistih na severu?
Ja, razlika je velika. Kultura v Hanoju na severu je bolj zaprta, ljudje so bolj zaprtega duha, na jugu pa so bolj odprti. Tam se bolj čuti vpliv Američanov, ki so bili med vojno na jugu.
Kako bi ocenili razlike med Mariborčani in Ljubljančani?
Zdi se mi, da so ljudje v Mariboru bolj prijazni in topli kot v Ljubljani.
Kakšna se vam zdi slovenščina kot jezik?
Zelo zahtevna. Sploh slovnica se zelo razlikuje od vietnamske.
Boste ostali v Mariboru oziroma v Sloveniji?
Seveda. Zdaj imam tukaj družino, dve hčeri. Tu je moj dom.