
Ranunkule so čudovite spomladanske cvetlice, ki navdušujejo predvsem z močno polnjenimi cvetovi, ki spominja na vrtnice ali polnocvetne potonike. Zaokroženi in lepo nanizani venčni listi cveta so videti kot prava perfekcija. Najpogosteje jih kupimo kot rezano cvetje, saj so ene bolj trendovskih cvetlic za šopke, na voljo pa so tudi kot sadike in gomolji.
Ranunculus je znanstveno ime rodu, ki mu slovensko pravilno pravimo zlatica. Tu obravnavane sodijo k vrsti Ranunculus asiaticus. Kljub temu da obstaja slovenska različica imena, ki je perzijska zlatica, cvetlice velika večina pozna samo pod poslovenjenim znanstvenim imenom ranunkula. Čeprav je njihova vzgoja lahko nekoliko zahtevnejša od vzgoje drugih rož, je dodatno delo zagotovo vredno truda.
Kdaj jih posadimo?
Stebelne gomolje kupimo pri specializiranih prodajalcih čebulnic, z nekaj sreče pa jih najdemo tudi tu in tam v kakšnem vrtnarskem centru. Ne glede na to, kje živite, je zaščita gomoljev pred zmrzaljo najpomembnejša. Rastline lahko prenesejo rahlo zmrzal, vendar stebelni gomolji nikoli ne smejo zmrzniti. Večji del Slovenije klimatsko ni ravno idealen za gojenje ranunkul, a težavo s hladnimi obdobji v začetku sezone gojenja lahko dokaj zlahka rešimo. Čez gredico postavimo visok plastenjak ali pa gomolje že jeseni nasadimo v obstoječi rastlinjak in tla še dodatno pokrijemo, kadar se temperature spustijo krepko pod ničlo.
Pomembno je namakanje gomoljev
Ko kupite gomolje ranunkul, so v stanju mirovanja. Stebelne gomolje lahko shranjujete na suhem in pri sobni temperaturi več mesecev. Dva tedna, preden jih boste posadili na prosto, morate stebelne gomolje namočiti in predhodno "nakaliti". Razlika je v tem, da nakaljeni gomolji omogočijo hitrejši razvoj rastline in take ranunkule zacvetijo tudi do tri tedne pred ranunkulami iz nenamočenih gomoljev.
Gomolje postavimo v vedro vode sobne temperature za štiri ure. Daljše obdobje namakanja ni priporočljivo, lahko je celo škodljivo. Vsako uro zamenjajte vodo tako, da izlijete staro vodo in ponovno napolnite vedro s svežo vodo. Če stebelne gomolje postavite v mrežasto vrečko, jih med tem postopkom enostavno dvignete v vedro in iz njega. Naprednejša rešitev je, da za prezračevanje vode uporabite črpalko za ribe ali pustite, da v vedru štiri ure teče nežen curek vode. Po štirih urah boste opazili, da so stebelni gomolji nabrekli.



Sajenje
Najbolje je, da uporabite pladenj za sajenje z ravnim dnom, ki nima drenažnih lukenj. Napolnite ga s 3 do 4 centimetri rahlo navlaženega kakovostnega substrata za rože. Bistvenega pomena je, da zemlja ni mokra, ampak le rahlo navlažena. Preveč moker sadilni medij bo povzročil težave s plesnijo, kar vodi v gnitje gomoljev. Namočene stebelne gomolje položite tako, da so gomoljni "prsti" oziroma izrastki obrnjeni navzdol v substrat. Postavite jih lahko zelo tesno skupaj, saj bodo v pladnju le približno dva tedna. Stebelne gomolje pokrijte z manj kot centimeter debelo plastjo propustnega substrata ali kremenčevega peska.
Pladenj postavite v prostor, ki je lahko hladen, suh in temen. Neogrevana klet ali soba brez delujočega grelnega telesa je povsem primerna izbira. Izogibajte se območjem z visoko vlažnostjo, saj lahko to povzroči gnitje stebelnih stebel. Idealna temperatura za ta postopek je 10 °C. Vsak dan preverite, ali so na posajenih gomoljih znaki gnilobe, in takoj zavrzite gnile ali plesnive gomolje.



Presajanje v gredo
Po približno dveh tednih bodo gomolji razvili korenine in začeli poganjati. To je idealen čas, da jih posadite na vrt. Še enkrat poskusite povezati svoj predkalček s časom, ko želite, da gredo na vrt, tako da ne poskušate zadržati stebelnih korenin, ki so pripravljene iti ven.
Ranunkule potrebujejo polno sonca in bogato, dobro odcedno zemljo. Pripravite območje sajenja tako, da v zemljo vnesete več centimetrov komposta. Stebelne gomolje posadite 5 centimetrov globoko in približno 20 centimetrov narazen. Če je v tem času, ko smo rastline posadili na prosto, napovedana zmrzal, gredo pokrijemo z zimsko vrtno kopreno. V dnevih, ko so temperature nad lediščem, naj bodo mlade rastline izpostavljene soncu in vetru.
Pridelek
Še posebno na vetrovnih območjih je smiselno postaviti oporo. To je pogosto najlažje urediti s količki na robovih gred in napeto mrežo za kumare ali grah na višini na primer 30 ali 40 centimetrov, kar omogoča oporo cvetnim steblom. Cvetna stebla režemo, ko je glavni cvet že obarvan, a še vedno skoraj zaprt ali pa odprt le delno. Tako cvetje bo v vazi vzdržalo največ časa.