
Bomo po vzoru naših južnih sosedov tudi v Sloveniji bojkotirali trgovine zaradi previsokih cen izdelkov? Prvi rezultati prvega dne vstaje potrošnikov na Hrvaškem v petek, 24. januarja, so znani. Kot so poročali v skupini Halo, inspektore (Halo, inšpektor), so trgovci v hipu trajno znižali cene 2500 izdelkov. Ob tem so dnevne popuste v nekaterih trgovinah povišali celo na 50 odstotkov.
Kaj nam to govori? To, na kar sem tudi sam že večkrat opozoril: dokler bodo trgovci iz kupcev brili norce s pikami, 10-odstotnimi popusti za upokojence v petek in za vse druge v torek ter podobnimi traparijami, za nas, reveže, ne bo sreče. Zakaj preprosto ne znižajo cen izdelkov in nas pustijo pri miru s temi kvazi popusti, ki žalijo našo inteligenco. Ker kot da ne vemo, da trgovci najprej zvišajo ceno in jo nato v akciji znižajo - in v teh škarjah mastno zaslužijo.
Profiti iz trgovin se stekajo v žepe trgovske gospode, da lahko do nezavesti gradijo nove in nove trgovske objekte - in se bo Slovenija vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov po kvadraturi trgovskih polic na enega prebivalca.
Lidl Hrvaška je imel leta 2023 največ, 56,6 milijona čistega dobička, tako da bo teh 50 ali nekaj več jurjev zlahka prebolel, ampak - kaj če bodo kupci res šli do konca, kot obljubljajo?!
Tisti petek se je dobiček hrvaških trgovcev prepolovil, vendar vseeno ne gre za usodne izgube. V povprečju je vsaka trgovska veriga utrpela 50 tisoč evrov izgube, so preračunali, kar je kaplja v morje glede na milijone, ki jih kujejo na hrbtih kupcev in svojih zaposlenih. Lidl Hrvaška je imel leta 2023 največ, 56,6 milijona čistega dobička, tako da bo teh 50 jurjev zlahka prebolel, ampak - kaj če bodo kupci res šli do konca, kot obljubljajo?!
Danes, v petek, 31. januarja, je drugi dan totalnega bojkota trgovin. Hkrati uvajajo tedenski bojkot trgovskih verig, prvi so že na tapeti Lidl, Eurospin in DM, ker opozoril ne jemljejo dovolj resno. Hkrati se je protest usmeril v določene izdelke, ki se dražijo najbolj - teden dni ne kupujmo detergentov, vode v plastenkah, kokakole in drugih gaziranih pijač! Coca-Cola je sicer sporočila, da se ni najbolj podražila - da pa se je, ni negirala.
Sicer pa se je Coca-Cola bolj ukvarjala s strupenimi posli - odpoklicala je pločevinke in steklenice kokakole, fante, sprita in drugih pijač, v katerih so odkrili zdravju škodljive visoke ravni klorata (ki lahko povzroči pomanjkanje joda). V Sloveniji so ljubitelji gaziranih pijač mirni, ker so škodljive pijače iz tovarne v Gentu končale v Belgiji, Veliki Britaniji, Nemčiji, Franciji, Luksemburgu in na Nizozemskem. Bojkotiramo pa jih kljub temu lahko - zaradi denarnice in zdravja.