(FOTO in VIDEO) V rušilnem potresu v Mjanmaru umrlo 144 ljudi, v tajski prestolnici se je sesedel nebotičnik

STA, M.R.
28.03.2025 09:26

Iz Tajske in Mjanmara, ki ju je danes prizadel potres z magnitudo 7,7, poročajo o obsežni gmotni škodi. V Bangkoku se je zrušila 30-nadstropna stolpnica, ki je bila v gradnji, pri čemer je v ruševinah ujetih 43 delavcev.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
V Bangkoku se je zrušila 30-nadstropna stavba.
Profimedia

Posnetki kažejo, da je od poslopja v severnem delu prestolnice Tajske, v katerem so bili načrtovani vladni uradi, v nekaj sekundah ostal le kup ruševin.

V Bangkoku so prebivalci zaradi tresenja stavb pobegnili na ulice. Med drugim so prekinili delovanje podzemne železnice in hitre železnice. V 17-milijonskem mestu sicer večina prebivalstva živi v visokih stolpnicah.

Tajska premierka Paetongtarn Shinawatra je napovedala izredno sejo vlade, na kateri bodo preučili posledice potresa. Razglasila je tudi izredne razmere.

Epicenter potresa je bil sicer v Mjanmaru, 16 kilometrov severozahodno od mesta Sagaing, na globini deset kilometrov ob 12.50 po lokalnem času.

Iz mjanmarske prestolnice Najpjido so novinarji francoske tiskovne agencije AFP poročali o tem, da so na cestah med potresom nastale velike razpoke in da so se rušili deli streh. Umrlo je 144 ljudi, več kot 730 jih je bilo poškodovanih, je sporočila mjanmarska hunta. Bojijo se, da bi utegnilo število žrtev še narasti.

Poškodovan most v Najpjidu
EPA

V mestu Mandalay se je porušilo več stavb, v Sagaingu pa starejši most.

Potres so čutili še na jugozahodu Kitajske, kjer je tamkajšnja seizmološka agencija njegovo jakost ocenila na 7,9. 

Reševanje ponesrečencev v Banngkoku.
EPA
Porušena stavba v Mjanmaru. 
EPA

Mjanmarska hunta je po potresu razglasila izredne razmere v šestih najhuje prizadetih regijah v državi in zaprosila za mednarodno humanitarno, zdravstveno in tehnično pomoč. 

Reuters
V potresu poškodovana stavba. 
Reuters

Mjanmar se je že pred potresom soočal z obsežno politično in humanitarno krizo, saj tam že štiri leta poteka državljanska vojna, ki jo spremlja huda gospodarska kriza.

Po potresu je promet obtičal. 
Reuters
Poškodovana stavba. 
Reuters

Pridobivanje informacij iz Mjanmara je težavno. Mobilne povezave na prizadetih območjih so zaradi potresa marsikje prekinjene, več deset tisoč ljudi pa živi tudi brez elektrike.

Reuters
Reuters
Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.