Več kot 82 milijonov ljudi je že izkoristilo možnost predčasnega glasovanja. Prva volišča pa so se ob 12. uri po srednjeevropskem času odprla v več zveznih državah, in sicer v New Yorku, New Jerseyju, Virginiji, Connecticutu, Indiani, Kentuckyju in Mainu. Pol ure pozneje pa še v Ohiu, Zahodni Virginiji in Severni Karolini.
Ker se ZDA razprostirajo v šestih časovnih pasovih, se bodo volišča v državi odpirala in zapirala postopoma. Kot zadnja se bodo volišča odprla na Havajih in Aljaski.
Ob polnoči se bodo nato zaprla prva volišča v delih Kentuckyja in Indiane. Kot zadnja se bodo volišča zaprla na Havajih in večjem delu Aljaske, in sicer v sredo ob 6. uri, uro pozneje pa se bodo zaprla še volišča na Aleutih.
Na predsedniških volitvah bodo volivci odločili, ali se bo v Belo hišo vrnil Trump ali pa bo država dobila prvo predsednico, Harris. Predsedniška tekma je neodločena, izid pa bo odvisen od glasovanja v t. i. nihajočih državah, ki niso tradicionalno demokratske ali republikanske. Te so Arizona, Georgia, Michigan, Nevada, Severna Karolina, Pensilvanija in Wisconsin.
Zadnja predvolilna anketa izmerila rahlo prednost Harris
Na volilni dan - Američani ne poznajo volilnega molka - je agencija John Zogby Strategies objavila zadnjo predvolilno anketo, ki je pokazala, da ima demokratska predsedniška kandidatka Kamala Harris 49,3-odstotno podporo, republikanec Donald Trump pa 45,6-odstotno.
Anketa, ki je bila izvedena 2. in 3. novembra na nacionalni ravni med 1005 verjetnimi volivci, kaže, da je razlika med kandidatoma na nacionalni ravni še vedno majhna, čeprav presega tri odstotne točke, za katere demokratični politični strategi trdijo, da so nujno potrebne za možnosti njihove kandidatke za zmago.
"Harris bo zagotovo dobila več milijonov presežnih glasov v Kaliforniji, New Yorku, Massachusettsu, kar pa ji v ključnih državah, kot so Pensilvanija, Michigan in Wisconsin, ne bo pomagalo," je po objavi ankete sporočil ustanovitelj agencije, raziskovalec javnega mnenja in analitik John Zogby.
"Medtem ko naše številke kažejo, da lahko Harris dobi večino vseh volilnih glasov po ZDA, pa sedem ključnih držav ostaja izjemno tesnih. Opozarjamo na previdnost pri napovedih," je sporočila agencija, Zogby pa je že pred dnevi med pogovorom s tujimi dopisniki dejal, da tisti, ki napoveduje izid volitev, zavaja sebe in druge.
Med strankarsko neopredeljenimi volivci ima Harris ima 13-odstotno prednost pred Trumpom, 12-odstotno prednost med ženskami in presenetljivo 19-odstotno prednost med volivci, starejšimi od 65 let. Za 20 odstotkov vodi tudi med volivci v večjih mestih in za 35 odstotkov med mladimi ženskami.
Trump po drugi strani vodi za 39 odstotkov med mladimi moškimi, za 19 odstotkov med podeželskimi volivci, za osem odstotkov med tistimi, ki prvič volijo, za šest odstotkov med vsemi moškimi in za pet odstotkov med volivci latinskoameriškega izvora.
Američani predsednika ne volijo neposredno, temveč preko elektorjev. Vsaka zvezna država ima določeno število elektorjev, odvisno od števila prebivalcev države. Za zmago na predsedniških volitvah mora kandidat osvojiti najmanj 270 od skupaj 538 elektorskih glasov.
Američani volijo tudi vseh 435 članov predstavniškega doma, ki imajo dveletni mandat, ter tretjino senatorjev. Ti imajo šestletni mandat, vsaki dve leti jih na vrsto za volitve pride tretjina.
Harris in Trump Američane pozvala na volišča
Predsedniška kandidata sta volivce na volilni dan vnovič pozvala, naj oddajo svoj glas. "Danes imate zadnjo priložnost, da vplivate na volitve," je na omrežju X zapisala Kamala Harris, ki je sicer volila predčasno. V pogovoru za radijsko postajo WVEE-FM v Atlanti pa je poudarila, da morajo volivci biti odločni. "Danes je dan glasovanja in ljudje morajo iti ven in biti aktivni," je dodala. "Spodbujam vse, naj gredo ven in glasujejo," je dejala in poudarila, da so te volitve prelomne, saj volivci odločajo o dveh "zelo različnih vizijah prihodnosti naroda".
Donald Trump je glasoval na volišču v Palm Beachu na Floridi, kamor je prišel s soprogo Melanio Trump in izjavil, da je prepričan o zmagi.
Kot je dejal, bo priznal poraz, "če bodo volitve poštene", obenem pa je ponovno izrazil zaskrbljenost okoli elektronskega glasovanja. "Če izgubim volitve, če so to poštene volitve, bi bil prvi, ki bi to priznal. Doslej mislim, da je bilo pošteno," je novinarjem dejal Trump.
Že pred tem je na omrežju X svoje podpornike pozval, naj volijo ne glede na dolge vrste pred volišči: "Morate oddati svoj glas ne glede na to, koliko časa bo to trajalo. Ostanite v vrsti."
Njegov podpredsedniški kandidat JD Vance je ob oddaji glasu v Cincinnatiju dejal, da pričakuje zmago Trumpa in da ima dober občutek. Hkrati je priznal, da bo ne glede na izid volitev polovica države vsaj delno razočarana.