Pripadniki opozicije na Madžarskem v teh dneh tako na voliščih kot po spletu odločajo, kdo naj bo skupni kandidat šestih opozicijskih strank za predsednika vlade na spomladanskih parlamentarnih volitvah. Odločitev je pomembna, saj je skupni cilj opozicije s kredibilnim kandidatom prepričati volivce, da po dvanajstih letih z oblasti odslovijo avtoritarnega, populistično-nacionalističnega predsednika stranke Fidesz Viktorja Orbana.
Opozicija je ugotovila, da razdrobljena ne more zmagati
Odstop favoriziranega župana
V prvem krogu primarnih volitev nobenemu od kandidatov ni uspelo dobiti več kot 50 odstotkov glasov, zato se je v drugi krog, ki se bo končal v soboto, z najboljšim rezultatom uvrstila podpredsednica Evropskega parlamenta in soustanoviteljica liberalne Demokratične koalicije Klara Dobrev. Župan Budimpešte Gergely Karacsony, ki prisega na zeleno in so ga mediji še pred volitvami razglašali za zmagovalca, je zasedel drugo mesto, kot tretji pa se je v drugi krog uvrstil konservativni župan Hodmezővasarhelya Peter Marki-Zay. A imajo volivci vendarle možnost izbirati le med slednjim in Dobrevo. Karacsony, ki je bil skupni kandidat strank Dialog, Zeleni Madžarske (LMP) in Madžarska socialistična stranka (MSZP), je potem, ko Marki-Zay ni bil pripravljen odstopiti v njegovo korist, odstopil od kandidature. In to v korist Marki- Zaya. Organizatorji volitev namreč niso dopustili, da bi med kampanjo spreminjali pravila, ki bi omogočila, da bi župana v drugem krogu nastopila na skupni listi, pri čemer bi po morebitni zmagi nad Orbanom rotirala na mestih predsednika in podpredsednika vlade. K tej odločitvi naj bi po mnenju poznavalcev pripomogli javnomnenjski raziskavi, ki sta pokazali, da naj bi imel župan Hodmezővasarhelya večje možnosti premagati Orbana, kakor tudi odločitev stranke Momentum, ki je tik pred drugim krogom podprla 49-letnega elektroinženirja.
Peter Marki-Zay se opisuje kot zmernega konservativca, je katolik, ki vsako nedeljo gre k maši in ima sedem otrok, zaradi česar naj bi bil, tudi po lastnem prepričanju, najboljši protikandidat Orbanu. Da je Marki-Zay človek, ki lahko pritegne volivce tako desnosredinskega kot levega političnega spektra, je ob petkovem odstopu od kandidature ocenil tudi Karacsony.
"Zdaj ne gre zame ali Marki-Zaya, zdaj gre za Madžarsko, ki potrebuje državnika. Upam, da bo Marki-Zay kos nalogi in bo združil volivce." Slednji se je županu prestolnice zahvalil z besedami, da je s tem dejanjem dokazal, da mu ne gre za osebne interese, temveč za interese države. In dodal, da bodo Madžari na parlamentarnih volitvah odločali, ali bo Madžarska evropska država ali se bo pogreznila v močvirje.
Soproga napačnega politika
Ob tej priložnosti je Marki-Zay pričakovano ocenil, da ima več možnosti kot 49-letna Klara Dobrev, da porazi Orbana. Njen največji minus, ki ga Fidesz že spretno izrablja v napadih na potencialne opozicijske kandidate, je ta, da je soproga nekdanjega socialističnega predsednika vlade Ferenca Gyurcsanyija, ki je 2009 odstopil po tem, ko so v javnost pricurljali tonski posnetki, na katerih je članom stranke priznal, da volivcem "lažejo za zajtrk, kosilo in večerjo". Je pa prednost Klare Dobrev pred županom majhnega mesta na jugu države, da ima zelo dobro zgrajeno strankarsko mrežo in s tem denar ter disciplinirano ekipo. Nasprotno je Marki-Zay samotni jezdec, ustanovil je gibanje Madžarska za vse, ki bo tudi v primeru zmage odvisno od podpore in s tem tudi od interesov drugih opozicijskih strank. Poleg Momentuma mu v drugem krogu nobena od strank, ki so podpirale župana Budimpešte in so bile nad njegovim odstopom zelo razočarane, ni izrekla podpore. Celo več. V LMP so povedali, da ga ne bodo podprli, medtem ko bodo v strankah Dialog in MSZP podprli zmagovalca drugega kroga. Slednje je sporočil tudi šesti člen opozicijske koalicije, karizmatičen voditelj nekoč skrajno desničarske stranke Jobbik Peter Jakab. Ob teh razhajanjih je v zraku tudi vprašanje, ali bo v primeru poraza Klare Dobrev njen soprog in prvak stranke Gyurcsany pripravljen podpreti Marki-Zaya.
Razdor v opoziciji bi koristil le enemu in to je Orban, ki je doslej na parlamentarnih volitvah z lahkoto zmagoval tudi zaradi skregane in brezidejne opozicije. In tudi zato, ker se zaveda moči združene opozicije, ne sedi križem rok. Deljenje finančnih predvolilnih bonbončkov je začel pri upokojencih.