V ZDA so začela krožiti ugibanja o resni grožnji nacionalni varnosti. Sprožil jih je predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti v predstavniškem domu Mike Turner, ki je zahteval umik oznake zaupno z dokumentov, ki naj bi govorili o tem. Narava grožnje uradno ni znana, mediji pa omenjajo možnost ruske postavitve jedrskega orožja v vesolju.
Republikanec Turner je v sredo objavil izjavo, ki omenja "resno grožnjo nacionalni varnosti". "Prosim, da predsednik Biden umakne oznako zaupno z vseh informacij v povezavi s to grožnjo, da bi lahko kongres, administracija in naši zavezniki odkrito razpravljali o potrebnih dejanjih v odgovor na to grožnjo," je sporočil.
Svetovalec za nacionalno varnost ZDA Jake Sullivan je novinarjem kasneje dejal, da je kongresnike o grožnji nameraval seznaniti v četrtek, in ni znal pojasniti, zakaj je Turner poročanje predstavnikov vlade zahteval nemudoma.
Kremelj navedbe o jedrskem orožju v vesolju zavrača kot zlonamerne
Moskva se je danes odzvala na opozorila, da naj bi razvijala jedrsko orožje za napade na cilje v vesolju, ter jih označila za zlonamerna in neutemeljena. Kot so sporočili v Kremlju, gre za zvijačo Bele hiše, ki skuša na ta način doseči sprejetje paketa pomoči za Ukrajino v kongresu, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Ameriške obveščevalne službe imajo po poročanju ameriških medijev informacije, da Rusija napreduje pri načrtih za namestitev jedrskega orožja v vesolju, ki bi lahko bilo usmerjeno proti satelitom in tako prestavljalo grožnjo nacionalni in mednarodni varnosti.
Poročanje medijev je sprožil predsednik odbora za obveščevalne dejavnosti v predstavniškem domu ameriškega kongresa Mike Turner, ki je zahteval umik oznake zaupno z dokumentov, ki naj bi govorili o resni grožnji nacionalni varnosti.
Ameriška poročila o načrtovanju izstrelitve jedrskega orožja v vesolje so zlonamerna in neutemeljena, so danes po poročanju dpa poudarili v Moskvi. Gre za poskus ZDA, da bi očrnili Moskvo in pritisnili na republikance v predstavniškem domu, da podprejo več deset milijard dolarjev vreden sveženj pomoči Ukrajini, so sporočili.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je dejal, da Bela hiša "na vse možne načine poskuša prepričati kongres, da glasuje o zakonu o proračunskih sredstvih", poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Namestnik ruskega zunanjega ministra Sergej Rjabkov pa je opozoril, da bi morale ZDA zagotoviti dokaze za svoje trditve. "To se ujema s trendom v zadnjem desetletju, ko se Američani ukvarjajo z zlonamernim fantaziranjem in nam pripisujejo vse vrste dejanj ali namenov, ki jim ne ustrezajo," je dejal Rjabkov.
Predsednik predstavniškega doma kongresa Mike Johnson pa je novinarje miril, da ni razloga za zaskrbljenost, ker da imajo krmilo v varnih rokah. To so medijem povedali tudi drugi kongresniki republikanske in demokratske stranke.
Več ameriških medijev, vključno s Politicom, na podlagi dobro obveščenih kongresnih zaupnih virov sicer poroča, da naj bi šlo za grožnjo Rusije, povezano z vesoljem, natančneje z ruskim oboroževanjem določenih sistemov v Zemljini krožnici. Ugibajo, da bi lahko šlo za nove ruske nadzvočne raketne izstrelke ali pa jedrsko orožje.
Obenem mediji ocenjujejo, da gre za Turnerjevo politično potezo. Kongresnik namreč odločno podpira nadaljevanje ameriške pomoči Ukrajini, ki jo Johnson po naročilu bivšega predsednika ZDA Donalda Trumpa blokira. Turner naj bi s tem skušal republikanske kolege prepričati v potrditev pomoči, vendar pa je uvrstitev predloga zakona, ki ga je senat že potrdil, na glasovanje odvisna od Johnsona.
Vodja demokratske manjšine Hakeem Jeffries naj bi načrtoval poseben parlamentarni postopek, po katerem bi lahko predlog zakona na glasovanje uvrstila večina 218 kongresnikov, pri čemer pa bodo demokrati potrebovali tudi podporo nekaj republikancev in ni jasno, koliko jih je pripravljenih na upor proti lastnemu predsedniku kongresa.
Da v predstavniškem domu obstaja več kot zadostna večina za potrditev predloga, pa priznavajo tudi nasprotniki pomoči Ukrajini, zato si glasovanja ne želijo, poroča Politico.