Poleg podmornice Kazan so na Kubo prispeli ruska fregata Admiral Gorškov, tanker Pašin in vlačilec. Slednji dve plovili sta v pristanišče pri kubanski prestolnici Havana vpluli davi.
Minuli teden so neimenovani viri v ameriški vladi za floridski časnik Miami Herald potrdili, da se Rusija pripravlja na namestitev mornariških in zračnih zmogljivosti za vojaške vaje nekje na območju Karibov. S tem naj bi želela Moskva pokazati, da ni polno zasedena z vojno v Ukrajini.
Kubansko zunanje ministrstvo je nato sporočilo, da bodo ruska vojaška plovila prispela na Kubo, a da ne bodo jedrsko oborožena.
Kuba naj bi po poročanju ameriških medijev pristanek ruskih vojaških plovil med drugim dovolila zaradi jeze nad lanskim pristankom ameriške jedrske podmornice v ameriški mornariški bazi Guantanamo na Kubi.
Karibska država sicer velja za zaveznico Rusije. Odnosi med državama so se dodatno poglobili po srečanju med predsednikoma, Vladimirjem Putinom in Miguelom Diaz-Canelom novembra 2022 v Moskvi.
Danes sta se sicer v ruski prestolnici sestala kubanski zunanji minister Bruno Rodriguez Parrilla in njegov ruski kolega Sergej Lavrov, poroča portal ruske tiskovne agencije Tass.
"Našim kubanskim prijateljem smo hvaležni za njihovo načelno stališče glede razmer v Ukrajini," je dejal vodja ruske diplomacije in Rodriguez Parrilu med drugim zagotovil, da bo Rusija Kubi še naprej zagotavljala pomoč.