Obrambni minister Pete Hegseth in načelnik Združenega štaba ameriške vojske general Dan Caine sta na tiskovni konferenci vojaško operacijo Polnočno kladivo označila za izjemno uspešno.
"Z ukazom predsednika Trumpa je ameriška vojska izvedla natančne, močne in ciljno usmerjene udarce na tri iranske jedrske objekte. Cilj je bil uničiti njihov jedrski program," je povedal Hegseth.
Minister je dodal, da napadi niso bili usmerjeni proti iranskim oboroženim silam ali civilnemu prebivalstvu, temveč izključno proti infrastrukturi, povezani z bogatitvijo urana.
Vance: ZDA niso v vojni z Iranom
Ameriški podpredsednik JD Vance je v pogovoru za televizijo NBC News po ameriških napadih na iranske jedrske objekte zatrdil, da ZDA niso v vojni z Iranom. "Smo v vojni z njegovimi jedrskimi prizadevanji," je poudaril in dodal, da so ZDA prepričane, da so uničile iranski jedrski program.
Vance je po poročanju britanskega BBC tudi zavrnil kritike na račun ameriškega predsednika Donalda Trumpa, češ da napad presega njegova predsedniška pooblastila. Poudaril je, da to ne drži. Ameriški podpredsednik je še napovedal, da si bodo ZDA in njihove zaveznice zdaj prizadevale za trajno odpravo iranskega jedrskega programa. (STA)

General Caine je poudaril, da je operacija rezultat večmesečnega načrtovanja, tudi v sodelovanju z izraelskimi zavezniki: "Sedem bombnikov B-2 Spirit je poletelo iz ZDA in izvedlo najdaljšo misijo te vrste po letu 2001. Med napadom ni bilo zaznati iranskega zračnega ali raketnega odziva. Operacija je potekala brez zapletov."
V akciji je sodelovala tudi ameriška podmornica, ki je proti ciljem v Isfahanu izstrelila več kot 24 raket Tomahawk. Skupno je v napadu sodelovalo več kot 125 ameriških vojaških letal.
Po njegovih besedah je ameriška vojska na dva od treh ciljev odvrgla 14 masivnih bomb MOP (Massive Ordnance Penetrator), težkih več kot 13 ton in zasnovanih za uničevanje utrjenih podzemnih objektov. To je bilo prvič v zgodovini, da so bile te bombe uporabljene v pravi vojaški operaciji.
Minister Hegseth je poudaril, da ZDA ne želijo vojne, a da bodo ukrepale hitro in odločno, če bodo ogroženi ameriški državljani, zavezniki ali nacionalni interesi.
"Ko predsednik Trump govori, svet mora poslušati. Ta napad je bil jasna demonstracija ameriške odločnosti. Iran bi moral izbrati pot miru," je povedal Hegseth.
Na vprašanje, ali je bil cilj napada zamenjava režima v Teheranu, je odgovoril: "Ne. To je bila obrambna operacija, usmerjena izključno proti neposredni grožnji."
Po Hegsethovih besedah je predsednik Trump Iranu ponudil več diplomatskih priložnosti in dialog, a jih Teheran ni izkoristil. "Dali smo jim dovolj časa, a odgovor je bil molk. V nekem trenutku je bilo jasno, da moramo ukrepati," tako ameriški obrambni minister.
General Caine pa je Iran pozal, naj se vzdrži povračilnih ukrepov, saj so ameriške sile v visoki bojni pripravljenosti: "Kdorkoli bi napadel naše sile ali zaveznike, bi naredil zelo resno napako. Mi se bomo branili – odločno in brez oklevanja."