Bajkonur, imamo problem: Na površju ruskega modula Mednarodne vesoljske postaje so nastale razpoke

zur
07.09.2021 06:30
Ugotavljajo razpoke na površini nekaterih modulov Mednarodne vesoljske postaje in njeno zastarelo strojno opremo.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
FILE PHOTO: The International Space Station (ISS) photographed by Expedition 56 crew members from a Soyuz spacecraft after undocking, October 4, 2018.NASA/Roscosmos/Handout via REUTERS/File Photo (foto: Handout.)
Handout.

Delovanje Mednarodne vesoljske postaje (ISS) bi lahko bilo po poročanju televizije BBC močno ogroženo zaradi poškodb na površini nekaterih njenih modulov in zastarele strojne opreme. Najmanj 80 odstotkov sistemov za letenje na ruskem segmentu ISS je zastarelih, je za ruske državne medije izjavil Vladimir Solovjov, glavni inženir raketno-vesoljske družbe Energia. Solovjov je še dodal, da so na površju nekaterih delov modula Zarja odkrili majhne razpoke, ki se utegnejo sčasoma še povečati. Ruski predstavniki so že večkrat izrazili zaskrbljenost zaradi zastarele strojne opreme ISS. ISS so v vesolje izstrelili leta 1998 iz nekdanjega sovjetskega, toda tedaj po novem kazahstanskega izstrelišča Bajkonur. Rusi so zdaj celo namignili, da utegnejo po letu 2025 postajo zapustiti. Torej, v Bajkonur bi lahko imamo problem prarafrazirali sporočilo ameriške posadke nesrečnega Apolla 13, ki je leta 1970 med poletom na Luno v Nasin vesoljski center Houston sporočilo: "Houston, imamo problem!" Takrat se je sicer vse srečno rešilo.

ISS je bila zgrajena leta 1998 v okviru skupnega projekta Rusije, ZDA, Kanade, Japonske ter več evropskih držav in je bila zasnovana za 15-letno odpravo. Solovjov iz podjetja Energia, ki je razvilo ruski segment ISS, je še dejal: "Le dan za tem, ko bodo sistemi za letenje povsem odpovedali, bi se lahko začele dogajati nepopravljive napake." Že lani je tudi opozoril, da je večina opreme na postaji vedno bolj zastarela in da jo bo treba kmalu zamenjati. Nekdanji kozmonavt je hkrati sporočil, da so na ruskem tovornem modulu Zarja odkrili "površinske razpoke". Modul Zarja, ki so ga v vesolje izstrelili leta 1998, je eden najstarejših modulov ISS. Danes ga uporabljajo predvsem za hrambo zalog in opreme. "To je slabo in nakazuje, da se bodo razpoke sčasoma začele širiti," je Solovjov izjavil za tiskovno agencijo RIA. Aprila je namestnik ruskega premiera Jurij Borisov med pogovorom za rusko državno televizijo povedal, da utegne starajoči se material na postaji voditi k "nepopravljivim posledicam, h katastrofi, ki bi jo morali na vsak način preprečiti". Predstavniki Roscosmosa, ruske vesoljske agencije, pa so lani sporočili, da strukturna oslabelost postaje pomeni, da ta po letu 2030 ne bo več zmožna delovati.

Ruski vesoljski program je v preteklih letih utrpel številne udarce, od krčenja proračunskih sredstev do korupcijskih škandalov. S celo vrsto težav pa se je soočil tudi njegov segment ISS. Julija so se zaradi okvare sami od sebe aktivirali propelerji na ruskem raziskovalnem modulu Nauka in destabilizirali celotno ISS. Hkrati so po letu 2019 že večkrat zaznali uhajanje zraka iz ruskega servisnega modula Zvezda, v katerem bivajo člani posadke ISS.

Kljub vsem tem težavam je ruska vesoljska agencija napovedala številne nove ambiciozne podvige, med drugim odpravo na Venero, izgradnjo rakete za povratne polete v vesolje in odpravo na Luno, ki naj bi jo izvedli že prihodnje leto. (zur)

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta