Ko ostaneš brez prsta, podplata, življenja

Tomaž Ranc Tomaž Ranc
14.05.2018 00:00

Tudi Uefa opaža pirotehniko v Sloveniji, četudi je vnos na igrišča prepovedan. Domišljija pri tihotapljenju ne pozna meja.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Na tekmah NK Maribor je v Sloveniji najbolj razkošen ognjemet. 
Andrej Petelinšek

Športne prireditve so družabni dogodek, zabava in strast, žal premnogim tudi prostor, kjer sproščajo frustracije, pri čemer se niti ne zavedajo morebitnih posledic. Tudi Evropska nogometna zveza (Uefa) opaža, da je na tekmah preveč uporabe pirotehnike, ki je prepovedana in nevarna; torej ne gre le za nedolžne kulise in vizualne spektakle. Na žalost se tega zavemo šele, ko pride do najhujšega, ko kdo izgubi prst, roko, nogo ali celo življenje, kot se je zgodilo v Boliviji.
Na seminarju Nogometne zveze Slovenije (NZS) pod okriljem Uefe v Ljubljani je kakšnim stotim predstavnikom klubov, policije, zasebnega varovanja, gasilcev iz več držav predavala evropska stroka s tega področja. Novosti v pirotehniki prinašajo še večja tveganja za vse, ki prihajajo na tekme: za gledalce, osebje na igrišču in igralce. Njena uporaba je nevarna za ljudi in igro, kot so pokazali s številnimi konkretnimi primeri.

Vnos v intimnih delih

Uefa je zaznala resne incidente tudi v Sloveniji, je dejal voditelj seminarja, profesor dr. Steve Frosdick, dolgoletni policijski uradnik v Londonu, profesor kriminologije in avtor knjig s področja varnosti in nogometnega huliganizma. Prikazal je nekaj incidentov s tekme Maribora in Olimpije. Dr. Tom Smith, kemik z oxfordskim pedigrejem, ki se s preučevanjem pirotehnike znanstveno ukvarja vse življenje, je predstavil posledice rabe, ko so ljudje ostali brez prstov, oglušeli zaradi jakosti pokov, kako so z baklami zadevali igralce. Posebej izpostavljeni so vratarji, le malo pa jih ve, da je dim zaradi toksičnosti zelo nevaren za pljuča:

Dr. Tom Smith, kemik, ekspert za področje pirotehnike: "Izgubiš lahko roko, nogo, vid, dim je karcinogen, ogrožaš pa tudi igralce." 
Tomaž Ranc

"Kako lahko izpostavljajo otroke?"

Po podatkih, ki nam jih je posredoval Martin Koželj, vodja varnosti pri NZS, je bila pirotehnika v prvi slovenski ligi (podatki so do aprila) uporabljena v kar 25 krogih od skupno 28, pri čemer so jo največkrat uporabile skupine Viole (18 tekem), Green Dragonsi (10), Terror Boys Gorica (6), Small Faces NK Triglav (1) in obiskovalci tekme NK Celje (1). "Ko prižgejo dimne bakle, se dim vleče do sredine igrišča in tudi zelo peče. To je kemija, ne razumem ljudi, kako lahko izpostavljajo tudi otroke," je povedal Koželj.
K diskusiji so bili povabljeni tudi predstavniki klubov. Karl Meier, vodja varnosti v NK Maribor, je dejal, da "ljudje niso pripravljeni sprejeti pravil, dokler jih ne doleti nesreča. Vsa opozarjanja so za večino premalo. V medijih bi morali spodbujati navijače in oglaševati, da se uporabi pirotehnike odpovedo. Težava je, da varnostne službe pri vhodu nikoli ne bodo mogle stoodstotno anulirati vnosov. Princip dela naj bo vplivanje na zavest, da bodo ljudje sami spoznali, da je to nevarno zanje in za druge udeležence." Tudi Jože Mihalič, ki varuje za NK Olimpijo, je dejal, da je največja odgovornost pri klubih. Glede ukrepov je omenil omejitev starosti oseb v organiziranem navijaškem sektorju in omejitev števila navijačev, ki jih lahko obvladaš. Pirotehnika pa prehaja tudi v občinske lige, smo slišali.

Veliko sredstev karcinogenih

Smith je v ekspertnem poročilu podrobneje navedel, zakaj varne uporabe ni: plin, ogenj, svetloba, pok imajo bistven vpliv na zdravje. Še bolj, če se uporablja pogosto: "Eksplozivna moč odnese okončine, potrebne so amputacije, moč nad 150 decibeli povzroči gluhoto, doseže temperaturo nad 2000 stopinjami Celzija, povzroča hude opekline, tudi slepoto. Delci se lahko prilepijo na kožo ali nastanejo brazgotine po prsnem košu. Nekateri z baklo mahajo in tako ogrožajo druge na tribuni, veliko sredstev je karcinogenih."

Pirotehnika je prepovedana in nevarna. Uefa spremlja incidente tudi v Sloveniji.
Tomaž Ranc

Kazni bi še povečali

Kot je povedala predstavnica MNZ Alenka Komljanec, v Sloveniji zakon uporabo na javnih prireditvah prepoveduje. Težave pa so, ker lahko varnostniki po zakonu o zasebnem varovanju opravijo le površinske preglede, več pooblastil pa ima policija. Sicer policija proti kršiteljem ukrepa, je povedal dr. Simon Slokan, vodja Oddelka za javni red in mir na Generalni policijski upravi: "V letu 2016 je bilo izrečenih 15 ukrepov prepovedi udeležbe na športnih prireditvah, v letu 2017 že 30. Večina ravno zaradi uporabe pirotehnike, v 90 odstotkih gre za nogometne tekme, preostalo so košarkarske ali hokejske. Presenečen sem, da ne samo v prvi ligi v Ljubljani ali Mariboru, ampak tudi v drugi v Pomurju, Zasavju, zelo razpršeno. Kršitelji morajo plačati globo od 200 do 400 evrov, na letni ravni jih izrečemo okoli 500. Sem sodijo tudi ukrepi proti organizatorjem, ki niso izvedli ukrepov, kakor bi morali. Tretjina se jih nanaša na nevarne predmete in pirotehniko na tekmah."
V policiji menijo, da bo potrebno preventivno delovanje vseh: od družine, šole do zvez in klubov, ki si morajo prizadevati za prenehanje uporabe. Kazni bi še povečali, a se večkrat zgodi, da jih ne morejo izterjati. Frosdick je dejal, da so rabo doslej poskušali omejiti na razne načine, vsakega navijača so vabili v posebni prostor, vendar je gledanje v intimne predele in zadnjike absurdno. Tudi pomoč psov ima omejitve; če se zapre stadion, se prizadenejo vsi navijači, zato drakonski ukrepi bržkone niso rešitev.

Varni in zdravi s tekme

Uefa preučuje, kako probleme zajeziti. David Bohannon, predsednik "Think Tanka", vseevropske skupine ekspertov, ki se je ukvarjal tudi z nogometnim nasiljem v Angliji, pravi, da sta potrebna celovit družbeni pristop in razvoj navijaške kulture. Skupina pripravlja osnutek strategije za Svet Evrope, obrnila pa se je tudi na Evropsko komisijo in pripravila osnutek sklepa, ki bi bil zavezujoč za članice in nečlanice Evropske unije. "Gre za znanstvene izsledke, na katere se je treba odzvati. Vsaka država bo morala pripraviti strategijo z vsemi deležniki, ki se ukvarjajo z igro. Pripravljamo usmeritve, ki jih bodo države morale preučiti, upoštevajoč lokalne okoliščine, saj ne bomo zatirali navijaške kulture," je dejal Bohannon. Pri tem je naštel šest temeljih načel, na katerih bo strategija bazirala: represija se ne obnese, ključna sta izobraževanje in komunikacija, osredotočenje na zdravje in varnostna tveganja, uravnotežiti kazni in doseči njihovo opolnomočenje, povezovalno delovanje, a hkrati marginalizacija in izolacija uporabnikov in njihovega vpliva.

David Bohannon: "K ukrepom bomo zavezali članice in nečlanice EU." 
Tomaž Ranc
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta