Zakaj slovenski trgovci še vedno prodajajo plastične nagrobne sveče?

Asja Lednik
30.10.2023 06:00

Trgovci v en glas zagotavljajo, da potrošniki še vedno veliko povprašujejo po plastičnih nagrobnih svečah. A obstaja tudi nekaj alternativ.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Plastika za okolje (in naše zdravje) predstavlja izjemen problem.
Andrej Petelinšek


Kljub dobro znanim škodljivim vplivom, ki jih za okolje predstavlja plastika, lahko na trgovskih policah še vedno najdemo (pre)številne plastične izdelke. Eden takšnih, ki postaja še posebej aktualen prav v teh dneh, so nagrobne sveče. Kljub temu, da že obstaja nekaj alternativ, trgovci še vedno prodajajo plastične sveče, njihova prodaja pa je, kot pravijo, dobra.

Ponudba Sparovih trgovin bo tudi letos vključevala klasične nagrobne sveče. Med kupci so še vedno najbolj priljubljene, se pa z leti to spreminja in veča povpraševanje po ekoloških alternativah, med katerimi so najbolj priljubljene elektronske in steklene (solarne in navadne), pojasnijo v Sparu. "Proizvajalci sveč plačujejo dodatne okoljske dajatve, ki so namenjene predelavi zavrženih plastičnih nagrobnih sveč. Dodatne dajatve za predelavo odpadnih izdelkov lastnih blagovnih znamk prispeva tudi naše podjetje. S tem zagotavljamo, da se uporabljeni materiali ustrezno reciklirajo, kar prispeva k zmanjšanju obremenitve okolja."

V podjetju že nekaj let kupce spodbujajo k nakupu okolju prijaznejših alternativ, ki so široko zastopane v njihovem prodajnem programu. Poleg plastičnih sveč za enkratno uporabo in plastičnih sveč za večkratno uporabo kupcem ponujajo tudi steklene solarne sveče, steklene sveče z vložkom in eko sveče iz naravnih oziroma biorazgradljivih materialov.

Polaganje sveč na grobove ima v Sloveniji dolgo tradicijo

V Mercatorju prodajo sveč prilagajajo potrebam in željam kupcev. "Ker je v zadnjih letih zaznan padec povpraševanja po parafinskih plastičnih svečah, se tudi deleži na policah spreminjajo v smeri ponudbe elektronskih, solarnih in papirnatih sveč. Na naših policah lahko torej kupec izbere široko ponudbo različnih vrst sveč, ki pa imajo različne okoljske odtise."

Dejstvo pa je, dodajo, da ima polaganje sveč na grobove v Sloveniji dolgo tradicijo. Proizvajalci sveč so v preteklem obdobju veliko naredili na področju uporabe reciklatov, obenem pa so upravljalci z odpadki spremenili načine odlaganja in ravnanja s svečami oziroma ostanki sveč. "Seveda pa drži, da je plastika prisotna v večini sveč, ki so na razpolago na svetovnem trgu in da so na primer elektronske sveče izdelane iz plastike in da vsebujejo baterije."

"Nismo več v samem evropskem vrhu po porabi sveč na prebivalca, tako da nekaj napredka je."
Andrej Petelinšek

V Lidlu se zavedajo problematike nagrobnih sveč, predvsem v času 1. novembra, ko obeležujemo dan spomina na mrtve, zato so si zadali, da bodo do konca poslovnega leta 2023 kupcem ponudili trajnostno alternativo navadnim plastičnim svečam. "Ta cilj smo dosegli že lani, ko smo na naše police postavili alternativni izdelek, solarno svečo, ki je bila med našimi kupci dobro sprejeta."

Čeprav na Lidlovih policah sicer še najdete tudi navadne nagrobne sveče, saj je po njih še vedno veliko povpraševanja, kupcem ponujajo dve alternativi, ki zagotavljata daljšo uporabo – elektronsko svečo, ki je na voljo v redni ponudbi in gori 120 dni, tudi letos pa je za kratek čas (do razprodaje zalog) kupcem na voljo solarna sveča Vestina.

Mladi inovator z biorazgradljivimi svečami prodira na tuje trge, domači pa ostaja trd oreh

Tudi pri Hoferju, podobno kot drugi trgovci, ponudbo vedno prilagajajo željam in potrebam kupcev, hkrati pa se zavedajo vpliva uporabe klasičnih nagrobnih sveč na okolje, zato ponujajo tudi okolju prijaznejše alternative. "Na policah trgovin Hofer bodo letos kupci lahko izbirali med 8 vrstami sveč, med katerimi so papirnata, steklene in le 3 plastične. Vse sveče v naši ponudbi so reciklabilne."

Nismo več v samem evropskem vrhu po porabi sveč na prebivalca

Tudi v nevladni organizaciji Ekologi brez meja jasno povedo, da imajo nagrobne sveče vpliv na okolje. Tekom njihove izdelave, prevoza, zbiranja, skladiščenja in obdelave nastajajo škodljivi vplivi na okolje. Več kot sveč porabimo in slabše kot z njimi ravnamo, bolj izraziti so ti vplivi. "Nismo več v samem evropskem vrhu po porabi sveč na prebivalca, tako da nekaj napredka je. Sveče se v Sloveniji sicer reciklirajo, a je težava, da jih zberemo relativno malo - po zadnjih podatkih le 38 odstotkov."

"Sveče se v Sloveniji sicer reciklirajo, a je težava, da jih zberemo relativno malo - po zadnjih podatkih le 38 odstotkov."
Andrej Petelinšek

Da je plastike še vedno ogromno, opažajo tudi sami. "Samo če zavijemo med prve trgovske police, hitro ugotovimo, da je plastika povsod in dela še ogromno. Po drugi strani pa trgovci že uvajajo določene, morda za kupca nevidne ukrepe, kot so na primer spremembe embalaže za boljšo reciklabilnost, menjava plastike za okolju bolj sprejemljive materiale, kjer je to mogoče ... Trgovci imajo predvsem priložnost in moč, da vplivajo na dobavitelje lastnih blagovnih znamk. Ni skrivnost, da z marsikaterim trgovcem sodelujemo, zato imamo precej dober vpogled v te procese in razumevanje, da se vse ne da spremeniti čez noč. Dejstvo pa je, da se dela premalo na rinfuzi in ponovni uporabi, da je v obtoku še vedno preveč plastike, ki se je ne da reciklirati."

Jasno je, da plastika za okolje (in naše zdravje) predstavlja izjemen problem, še izpostavijo Ekologi brez meja. Za proizvodnjo potrebujemo fosilna goriva in zdravju škodljive kemikalije, plastika se ne razgradi kot nekateri drugi materiali, na desetine in stotine let razpada na vedno manjše koščke (mikroplastika), ki zaidejo v našo prehransko verigo. Negativen vpliv ima tako na okolje, živali in ljudi. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta