Nad severnim Sredozemljem je namreč izrazito ciklonsko območje, z južnimi vetrovi pa k nam priteka precej vlažna in nestabilna zračna masa. Tako nas danes čaka spremenljivo do pretežno oblačno vreme s pogostimi plohami in nevihtami, ki se bodo nadaljevale tudi v noč na torek. Vmes bodo tudi močnejši nalivi. Najvišje dnevne temperature bodo od 20 do 25, na Primorskem in na jugovzhodu do 28 stopinj Celzija.
Sinoči je meteorolog Blaž Šter na Twitterju zapisal, da je "potencialno nevarna situacija za močnejša neurja". Dodal je, da bodo malenkosti odločale v kolikšni meri se bo sprostila vsa vlaga. "Pestro tudi pri sosedih," je dodal in pozval k spremljanju radarske animacije in napovedi.
{twitter}https://twitter.com/vremenolovec/status/1290005121779154946{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/NeurjeSi/status/1290128338556780544{/twitter}
Jutri bo spremenljivo oblačno s krajevnimi padavinami tudi nevihtami, zjutraj se bodo ponekod temperature spustile do 13 stopinj Celzija, najvišje dnevne pa bodo od 18 do 25, na Primorskem do 27 stopinj Celzija.
V sredo in četrtek bo na Primorskem deloma sončno in večinoma suho, drugod bo zmerno do pretežno oblačno z občasnim dežjem, ki bo pogostejši na vzhodu. Pihal bo severovzhodni veter, na Primorskem šibka do zmerna burja. Od petka naprej bo večinoma sončno, najvišje dnevne temperature bodo okoli 30 stopinj Celzija.
Narasle bodo reke, možni tudi zemeljski plazovi
Hidrologi pri Arsu pa so opozorili, da bodo v noči na torek reke zlasti na Gorenjskem, Koroškem, v Podravju in osrednji Sloveniji narasle do velikih pretokov. Ponekod bodo v torek čez dan možna tudi razlivanja rek.
V torek in sredo bodo naraščale predvsem reke s kraškim zaledjem, zlasti Krka s pritoki in Ljubljanica. Naraščale bodo tudi Sava v spodnjem toku, Drava in Mura, še sporočajo z Arsa.
Danes zvečer bo povišana tudi gladina morja, pri čemer je možno razlivanje po nižjih delih slovenske obale. Temperature rek in morja se bodo v prihodnjih dneh ohladile.
Poleg razlivanja rek in morja pa se zaradi poslabšanja vremenske slike obeta tudi nevarnost zemeljskih plazov v zahodni, južni in osrednji Sloveniji, sporočajo z Geološkega zavoda Slovenije. Zavod tako prebivalce omenjenih območij in lokacij, kjer so se v preteklosti že pojavljali zemeljski plazovi, opozarja, naj bodo pozorni na pojavljanje sprememb na tleh, objektih in pobočjih.
"Še posebej naj bodo pozorni na pojavljanje svežih razpok, posedanje in zdrse zemljine ter na zastajanje vode," so še sporočili z zavoda. Podrobnejša navodila, kako preventivno ravnati ob nevarnosti plazov, pa so dostopna tudi na njihovi spletni strani.