V nakup 30 električnih lokomotiv, stare nenehno na popravilu

Darja Kocbek Darja Kocbek
21.03.2025 10:21

Družba SŽ-Tovorni promet bo od družbe Alstom za 150 milijonov evrov brez DDV oziroma 185 milijonov evrov z DDV kupila električne lokomotive, s katerimi bo nadomestila sedanje, ki so stare okrog 50 let

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Nove lokomotive (na sliki) bodo v primerjavi s starejšimi lahko vlekle za okrog 30 odstotkov težje tovorne vlake, njihova najvišja hitrost bo za tretjino višja.
Alstom

Družba SŽ-Tovorni promet bo od francoske družbe Alstom kupila 30 večsistemskih električnih lokomotiv Traxx 3 MS. Rok za dobavo je določen med aprilom 2027 in septembrom 2028. Pogodbo o nakupu, ki je vredna 150 milijonov evrov brez DDV oziroma 185 milijonov evrov z DDV, sta v Ljubljani s predstavniki družbe Alstom podpisala direktor družbe SŽ-Tovorni promet Ernest Gortan in član poslovodstva Remigiusz Jan Paszkiewicz.

Nadomestili bodo 38 starih lokomotiv

Z novimi lokomotivami bodo nadomestili 38 starih, ki so jih v letih od 1976 do 1980 prav tako kupile od Alstoma. Generalni direktor Slovenskih železnic Dušan Mes je pred podpisom pogodbe pojasnil, da je zaradi starosti med 15 in 20 teh lokomotiv vedno na popravilu v delavnicah. Nove lokomotive potrebujejo tudi zato, ker so vlaki danes veliko težji, kot so bili včasih.

V primerjavi s starejšimi vrste 363 bodo lahko vlekle za okrog 30 odstotkov težje tovorne vlake, njihova najvišja hitrost bo za tretjino višja. Nove Alstomove lokomotive bodo bolj prijazne do okolja, saj bodo porabile za okrog 20 odstotkov manj električne energije, tudi občutno tišje bodo od starih. Stroški njihovega sprotnega vzdrževanja bodo za polovico nižji, zagotavljajo na Slovenskih železnicah.

Dušan Mes je pojasnil, da so dobavo novih lokomotiv načrtovali tako, da jih bodo dobili, ko bo dokončan in bo začel obratovati drugi tir med Divačo in Koprom. Zagotovil je, da so se z Alstomom dogovorili za zelo dobro ceno, to je 5 milijonov evrov za eno lokomotivo. Ceno iz prvotne Alstomove ponudbe so s pogajanji znižali za 15 milijonov evrov. Alstom bo skupaj s 30 lokomotivami dobavil tudi rezervne dele v vrednosti 2,2 milijona evrov brez DDV ter izobrazil strojevodje in vzdrževalno osebje. Vzdrževanje lokomotiv bo potekalo v Sloveniji. Nakup bodo delno financirali s posojilom.

Dušan Mes: "Zaradi starosti je med 15 in 20 starih lokomotiv vedno na popravilu v delavnicah. Vlaki so danes veliko težji, kot so bili včasih."
Robert Balen

Remigiusz Jan Paszkiewicz je pojasnil, da strateške cilje v SŽ-Tovorni promet uresničujejo korak za korakom. Poudaril je, da imajo v podjetju s starimi lokomotivami Alstoma dobre izkušnje, zato pričakujejo, da bodo enako dobre tudi nove. Te bodo imele dovoljenje za obratovanje poleg v Sloveniji še v Avstriji, na Hrvaškem, v Nemčiji, na Češkem, na Slovaškem, na Madžarskem in v Srbiji. Obenem bo z njimi mogoč dostop do Opčin na meji med Slovenijo in Italijo in do postaj izmenjave prometa med Italijo in Avstrijo.

Da se ne bi ponovila zgodba s TEŠ 6

V pogodbi, ki so jo podpisali, so po besedah Dušana Mesa klavzule, ki predvidevajo visoke penale, če lokomotive ne bodo v skladu z dogovorjenimi tehničnimi zahtevami, zelo visoke penale za Alstom pogodba po direktorjevih zagotovilih vključuje tudi za zamude pri dobavi. Zagotovil je, da so standard v pogodbah, ki jih podpisujejo pri Slovenskih železnicah, tudi protikorupcijske klavzule. S tem je odgovoril na vprašanje, kako so poskrbeli, da se pri nakupu lokomotiv ne bi ponovila zgodba z gradnjo šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6). V sodnem postopku o TEŠ 6 tožilstvo namreč nekdanjemu poslovodji v Alstomu Josefu Reislu očita, da je nekdanjemu direktorju TEŠ Urošu Rotniku naklepno pomagal pri zlorabi položaja in mu omogočil pridobitev 670.000 evrov premoženjske koristi.

Pogodbo sta v Ljubljani s predstavniki družbe Alstom podpisala direktor družbe SŽ-Tovorni promet Ernest Gortan in član poslovodstva Remigiusz Jan Paszkiewicz.
Robert Balen

Družba SŽ-Tovorni promet je v zadnjih letih že delno posodobila svoj vozni park z nabavo 100 novih vagonov z zabojniki za prevoz rude, z nabavo štirih novih dizelskih lokomotiv za premik, predvsem na postaji Koper, in s celovito prenovo (remotorizacijo) 12 starejših premikalnih dizelskih lokomotiv. V prihodnjih letih načrtujejo še celovito posodobitev 12 dizelskih lokomotiv ter nabavo 750 novih tovornih vagonov različnih serij. Do leta 2030 bodo tako v pomladitev voznega parka vložili okrog 300 milijonov evrov, navajajo pri Slovenskih železnicah.

Z nakupom 30 novih električnih lokomotiv in izvedbo drugih načrtovanih investicij v vozna sredstva bo družba SŽ-Tovorni promet po besedah Dušana Mesa še utrdila svojo vlogo enega od vodilnih železniških prevoznikov blaga v regiji.

Investicija v nabavo novih električnih lokomotiv je eden od temeljnih strateških ciljev SŽ-Tovornega prometa. Posodobitev voznega parka je obenem ena od zavez sklenitve strateškega partnerstva s češkim podjetjem EP Logistics International, ki je leta 2022 z 49-odstotnim deležem vstopilo v lastniško strukturo SŽ-Tovornega prometa. Ključni strateški cilj partnerstva med Slovenskimi železnicami in EP Logistics International je vzpostavitev največjega neodvisnega zavezništva na področju železniškega tovornega prometa v srednji Evropi.

Tako izgledajo Alstomove lokomotive.
Alstom
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.