"Že od samega začetka izvedbe tega projekta se v javnosti žal pojavljajo dvomi tako v zakonitost izvedbe javnega naročila kot tudi dvomi v doseganje minimalnih standardov zanesljivosti izbranih antigenskih testov," je v sporočilu za javnost zapisala poslanska skupina Socialnih demokratov. "Ker gre za množičen ukrep, ki je za državljanke in državljane brezplačen, hkrati pa sodi med ukrepe boja proti pandemiji, se torej upravičeno postavljajo vprašanja o ustrezni organiziranosti testiranja, o primernosti izbranih ponudnikov, o višini obremenitve državnega proračuna ter, najpomembneje, o zanesljivosti rezultatov in transparentnosti in zakonitosti nakupa materialnih sredstev za izvedbo množičnih testiranj," so še zapisali.
Poslanci SD zato med drugim predlagajo izredno revizijo računskega sodišča in da pristojni preiščejo sume storitve kaznivih dejanj. Od predsednika vlade v funkciji ministra za zdravje Janeza Janše v sedmih dneh zahtevajo predložitev dokazil o ustreznosti antigenskih testov za množično testiranje in upravičenosti porabe proračunskih sredstev glede na stopnjo učinkovitosti testiranj z izbranimi antigenskimi testi.
Po številnih dvomih o ustreznosti hitrih antigenskih testov, ki se trenutno uporabljajo pri množičnem testiranju, je agencija za zdravila in medicinske pripomočke odločila, da sproži izredni nadzor. Borut Štrukelj z ljubljanske fakultete za farmacijo je za Večer zatrdil, da so agenciji svetovali, naj hitre teste preverijo. "Predlagali smo, da se naredi ožji izbor tistih proizvajalcev z ustreznimi certifikati, potem pa se vse te teste neodvisno testira s pravimi vzorci. Odloči naj se glede na kakovost, realnost testa in ceno," je dejal Štrukelj in zatrdil, da so to predlagali, še preden so se pojavili dvomi o teh testih. "Ne, preden so bili testi uvoženi, ampak preden so se pojavili dvomi," je zatrdil. "Na agenciji so se s tem predlogom zelo strinjali, ampak to ni njihova odločitev. To odločitev mora sprejeti ministrstvo za zdravje, agencijo pa lahko uporabijo kot organ, ki to izvede," je še dejal.
V Ljubljani zaasno ustavljeno množično testiranje
Na osnovi začasne odločbe agencije za zdravila in medicinske pripomočke prebivalce Ljubljane danes ne testirajo s hitrimi antigenskimi testi. Agencija je včeraj v postopku nadzora ugotovila, da se v okviru testiranja, ki ga izvaja ZD Ljubljana, za odvzem brisa uporablja sterilna paličica neznanega proizvajalca in brez predpisanih oznak. Zato je izdala začasno odločbo, s katero prepoveduje njeno nadaljnjo uporabo. Testiranje je bilo planirano danes od 11. ure dalje v Športni dvorani Kodeljevo. Testiranje so ustavili, saj ne razpolagajo z ustreznimi materiali za jemanje brisa. "Testiranje bomo lahko ponovno izvajali takoj, ko nam bo ministrstvo za zdravje ali ustrezna ustanova izdala dovoljenje ter priskrbela primerne brise za odvzem," so zapisali na spletni strani Zdravstvenega doma Ljubljana.
Začasno pa se ustavlja tudi množično testiranje v Medvodah, so sporočili iz tamkajšnje občine. Na občini so za STA pojasnili, da je Zdravstveni dom Medvode od zdravstvenega ministrstva prejel le 350 testov, glede na zelo velik obisk pa bo testov kmalu zmanjkalo. Zato so se odločili, da se testiranje, ki bi moralo potekati v preddverju Kulturnega doma Medvode v petek, ne bo izvajalo. S testiranjem bo Zdravstveni dom Medvode nadaljeval prihodnji teden.
Po zagotovilih pomočnika direktorja Zdravstvenega doma Maribor Aleksandra Jusa testiranje pri njih poteka nemoteno. "V Mariboru imamo dovolj testov in tudi palčk," je zatrdil.
Na ljubljanski fakulteti za farmacijo so sicer pregledali dokumentacijo štirih hitrih testov. Dveh francoskih in dveh kitajskih, vendar med temi ni bilo teh kitajskih testov, ki jih je kupila država. "V dokumentacijah testov, ki smo jih pregledali mi, je bilo vse ustrezno, a ne moremo vedeti, ali lahko verjamemo tem dokumentom ali ne. Ravno zato smo predlagali, da se pred nabavo naredi laboratorijsko testiranje," je še dejal Štrukelj.
Tudi predsednica strokovne skupine za hitre teste, sicer pa vodja laboratorija za respiratorno mikrobiologijo na Kliniki Golnik Viktorija Tomič pravi, da teh testov na Golniku niso preverjali. "V Laboratoriju za respiratorno mikrobiologijo Univerzitetne klinike Golnik teh testov nismo testirali in obenem ne vem, če so jih kje drugje testirali," je pojasnila za Večer. Pojasnila je tudi, da strokovna skupina ni dala priporočil, naj se država odloči za nakup točno teh kitajskih testov. "Mi smo pripravili strokovna priporočila za uporabo hitrih antigenskih testov ter strokovne parametre, kakšna naj bo občutljivost in specifičnost testa, ter nekatere druge parametre. Na primer enostavna izvedba, čim manjša možnost kontaminacije, enostavnost interpretacije, morebitni podatki iz objavljenih študij, čas trajanja izvedbe in cena. S tem bi si olajšali izbiro," je še odgovorila in dodala, da so bili ti kitajski testi le eni izmed primernih, glede na podatke proizvajalca.
A poudariti je treba, da laboratorijski test ni nujni pogoj. "Obvezni so standardi in certifikati, ki morajo biti iz verificiranega urada Evropske unije. Ni dovolj le kitajski certifikat. Piše pa tudi, da lahko vsaka članica izdelek testira tudi sama," je dejal Štrukelj. Kje v Evropi so bili certificirani ti kitajski testi, ki jih uporabljamo pri množičnem testiranju, za zdaj še nismo izvedeli, je pa Tomičeva potrdila, da ustrezen CE certifikat imajo.