Vlado so pozvali, naj ta predlog na vrhu Nata v Haagu zavrne. SD je opozorila, da bi takšen dvig porabe ogrozil socialno državo, pa tudi gospodarsko stabilnost, so zapisali v sporočilu za javnost.
V SD svarijo pred negativnimi posledicami dviga obrambnih izdatkov za evropske družbe.
"Takšno enostransko pojmovanje varnosti bi pomenilo drastičen poseg v državne proračune in neposredno ogrozilo temeljne stebre evropskih družb: dostopno zdravstvo, javno šolstvo, socialno zaščito, stanovanjsko politiko in gospodarsko stabilnost - prednostna področja Socialnih demokratov," so sporočili.
Dvigovanju obrambnih izdatkov tradicionalno nasprotujejo v Levici, v odgovoru na predlog Nata, o katerem bo govora na vrhu zavezništva prihodnji teden, pa so se jim zdaj pridružili tudi v SD, drugi največji koalicijski stranki.
Socialni demokrati so v nasprotju z Levico sicer na vladi nedavno podprli predlog resolucije o splošnem dolgoročnem programu razvoja in opremljanja Slovenske vojske do leta 2040. Ta med drugim predvideva dvig sredstev za obrambno in varnostno politiko na dva odstotka BDP še letos, nato pa postopoma na tri odstotke do leta 2030.
Resolucijo je nato potrdil tudi DZ. Trije poslanci SD so se glasovanja sicer vzdržali.
Predlog dodatnega zvišanja, na katerega upa generalni sekretar vojaškega zavezništva Mark Rutte, pa SD razume kot "pretiran, nesorazmeren in škodljiv za socialno kohezijo, razvojno naravnanost države ter mednarodno stabilnost v luči posledične oboroževalne tekme".
"Socialni demokrati se zavzemamo za odgovorno in uravnoteženo varnostno politiko, ki temelji na sodelovanju, dolgoročni strateški presoji in utrjevanju kolektivne obrambe v okviru zavezništva Nato, zato smo tudi podprli predlog dviga obrambnih izdatkov na dva odstotka BDP, a ne na račun javnih dobrin in prihodnosti naše družbe," so poudarili.
"Evropa, ki želi ostati mirovni projekt, ne sme postati ujetnica militarizacije in tekmovanja v oboroževanju," še menijo v koalicijski stranki. Vlado zato pozivajo, naj v Haagu zavrne predlog zvišanja izdatkov na pet odstotkov.
Rutte v skladu s pozivi ZDA predlaga, da bi članice zavezništva do leta 2032 izdatke za naložbe neposredno v obrambo zvišale na 3,5 odstotka BDP, še 1,5 odstotka BDP pa bi namenile za naložbe, povezane z obrambo. Slovenija naj bi po neuradnih informacijah iz vladnih virov predlog podprla.