Fotografija je ilustrativna.
Z današnjim dnem v državi vzpostavljamo vseh 288 predvidenih intenzivnih postelj. Rezerve od tam naprej niso velike, to ne bo šlo v neskončnost. Ko bo še ta številka presežena, bodo pacienti sicer obravnavani, vendar bo standard zelo zmanjšan, to bo veljalo tako za covidne kot necovidne bolnike, je na tiskovni konferenci povedal minister za zdravje Janez Poklukar. "Lahko bi rekli, da imamo zdravstveni lockdown, saj praktično nimamo druge izbire," pravi minister.
Poklukar: Zdravstvo je stopilo skupaj, ko bi morala naša družba
Nenujni posegi se odpovedujejo. Trenutno po Poklukarjevih besedah potekajo največja mobilizacija in največji premiki v zdravstvenem sistemu od začetka samostojne Slovenije. "Edina stvar, ki me v tem trenutku navdaja z optimizmom, je odločenost zdravstva, da smo stopili skupaj, kot bi morala stopiti skupaj naša družba," poudarja minister. "Enotni smo, da Slovenk in Slovencev ne bomo pustili na cedilu in se bomo za njihovo zdravje borili." Zdravniki se ne kregajo, je poudaril, ob tem, ko se v družbi dogaja moralno-etični zlom. Minister je ponovno pozval k cepljenju in k striktnemu upoštevanju pogoja PCT, ker še vedno nismo dosledni. Apeliral je tudi na vse delodajalce, da se delo, kolikor je mogoče, organizira od doma.
IJS: V skupini nad 65 let število okužb s koronavirusom predvidoma že doseglo vrh
Število okužb s koronavirusom je v starostni skupini nad 65 let predvidoma že doseglo vrh četrtega vala in upada, v svoji napovedi ocenjuje Institut Jožef Stefan (IJS). Gledano na celotno populacijo pa epidemija po njihovi oceni še vedno narašča. Zdravstveni minister Janez Poklukar je danes pojasnil, da prevladujejo okužbe med mlajšo populacijo.
Poklukar je poudaril, da v Sloveniji trenutno beležimo dva vrhova okužb, prvega v starostni skupini med petim in 15 letom, drugega pa v skupini med 24 in 34 letom.
Ob tem se v populaciji zmanjšuje delež potrjeno okuženih, ki potrebujejo bolnišnično zdravljenje. Slednje bi bilo lahko po navedbah IJS posledica cepljenja, prekuževanja in uporabe zdravila Regeneron. Gre za zdravilo, ki se pri bolnikih, pri katerih pričakujejo težji potek bolezni, uporablja v prvih sedmih dneh okužbe z novim koronavirusom, so pred časom sporočili z Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana.
V enotah covidnih intenzivnih terapij bo po napovedi IJS vrh predvidoma dosežen konec novembra, ob tem naj bi število covidnih bolnikov na intenzivnih oddelkih preseglo 250, "verjetno pa ne 300".
Ocenjeno reprodukcijsko število znaša 1,05.
Bolnišnice so se notranje reorganizirale in povezale, tega tudi nikdar doslej nismo videli, je povedal Poklukar. Iz necovidnih se kader seli v covidne bolnišnice. Okrog 130 zasebnikov in koncesionarjev se je odzvalo na prvi poziv, naj pridejo pomagat zdravstvenemu sistemu. Danes je minister spet pozval vse, ki lahko in so usposobljeni, da se javijo koordinatorjem covidnih bolnišnic. Predvsem manjka medicinskih sester, usposobljenih za delo na intenzivnih oddelkih, v operacijskih sobah ... Vsaj 120 medicinskih sester bi potrebovali in 20-25 zdravnikov po besedah ministra.
"Situacija je res zaskrbljujoča," je jasen Poklukar. Edini izhod je cepljenje, je ponovil in pozval tiste, ki imajo izpolnjene pogoje za to, da gredo še po tretji odmerek. Minister apelira k zdravi kmečki pameti. "Vsak dan šteje, za posameznika in za družbo."
Slovenskim bolnišnicam naj bi prišle na pomoč medicinske ekipe iz Italije
V Slovenijo naj bi na pomoč pri spopadanju z epidemijo covida-19 prišle medicinske ekipe iz sosednjih držav. Kot je v izjavi danes povedala strokovna direktorica šempetrske bolnišnice Dunja Savnik Winkler, naj bi bil že sprejet dogovor z Italijo, da bodo v Slovenijo prišli na pomoč zdravniki in diplomirane medicinske sestre.
"Danes je prišla informacija, da naj bi prišel na pomoč strokovni kader iz sosednjih držav. Tako naj bi z Italijo že imeli dogovor za pet specialistov intenzivne medicine in deset diplomiranih medicinskih sester. Kot stroka si želimo, da bi vsem slovenskim covidnim bolnikom omogočili zdravljenje v domači državi," je povedala Savnik Winklerjeva.
Zato trenutno prevozi najtežjih covidnih bolnikov na zdravljenje v tujino še niso potrebni. "Skoraj je lažje dobiti kader iz tujine, kot pa da bi organizirali prevoz kritično bolnih v tuje države," je pojasnila.
V šempetrski bolnišnici še ni razmer, ki bi jih lahko primerjali s tistimi v Bergamu v najhujših trenutkih, je še zatrdila strokovna direktorica. Vendar je obremenitev zaposlenih v bolnišnici, tudi na oddelku urgentnega centra, kjer zdravijo druga bolezenska stanja in poškodbe, za tretjino večja, kot je bilo to običajno v tem času. Prav tako je nenehno poln pediatrični oddelek bolnišnice zaradi številnih respiratornih bolezni.
Domača naloga za starše: Zaupajte otrokom
Cepljenje in upoštevanje pogoja PCT ter vzpodbujanje otrok, da se po najboljših močeh tudi držijo omejitev je zdaj domača naloga za starše, je na tiskovni konferenci povedal pediater Denis Baš.
Ne podcenjujmo otrok, pravi Baš. Otroci se hitro privadijo kirurški maski, da se prepreči prenos, zdaj ko imamo toliko okužb. Zakaj ne običajna maska? Kirurška trikrat bolj varuje od navadne in ne povzroča nobenih posledic, ne ovira dihanja, je zagotovil, da so skrbi staršev odveč.
Otrok bo zdaj pred poukom v šoli pod nadzorom odrasle osebe opravil skupinsko testiranje. Nekajkrat si bodo zavrteli palčko v nosu, in to otroci, ki si tako ali tako vsak dan vrtajo po nosu, je ponazoril.
To je neboleča in nenevarna stvar, omogoča pa, da otrok že v asimptomatski fazi ni v razredu. Ne pozabimo, je opozoril pediater Baš, da je bilo kar nekaj otrok hospitaliziranih zaradi posledic po covidu. Doma imajo pa tudi otroci družine, ki so morda zdravstveno ogrožene ali so starši zaradi covida dolgo v bolnišnici, celo na robu respiratorja.
Zaprtje šol na eni strani ter maske in samotestiranje na drugi, pediater misli, da je odločitev preprosta. Dovolite svojim otrokom, da zmorejo, je pozval starše. Ker ko je toliko okužb, kot jih imamo mi zdaj, postanejo tudi otroci dejavnik prenosa, je povedal.
Sekcija za primarno pediatrijo je pripravila filmček, v katerem 7-letni otrok pokaže, kako se samotestiranje opravi. Baš si želi, da skupinsko samotestiranje v razredu postane prijetna stvar, na katero bodo otroci ponosni.
V ponedeljek pozitivnih skoraj 50 odstotkov testov PCR
Od 7643 testov PCR je bilo v ponedeljek pozitivnih 3763, je objavil Nacionalni inštitut za javno zdravje (NIJZ). Delež potrjenih primerov je bil s tem 49,2-odstoten.
Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov je 3284 (po podatkih Sledilnika pa 3299, kar pomeni 2-odstotni prirast v primerjavi s tednom prej). Ta čas aktivnih okužb je 45.434. Včeraj so naredili 81.690 hitrih testov.
Bolnišnice zdravijo 1074 covidnih bolnikov, 236 jih potrebuje intenzivno nego, pet jih je v zadnjem dnevu umrlo. 568 bolnikov potrebuje kisik.Skupno je v bolnišnicah 66 covidnih bolnikov več kot dan prej. Intenzivno zdravljenje potrebuje sedem bolnikov več kot dan prej. Najmlajši bolnik na oddelku intenzivne terapije je star 18 let, na navadnem oddelku pa 20 let. Za primerjavo: prejšnji torek je bolnišnično oskrbo potrebovalo 200 covidnih bolnikov manj kot danes, 43 manj jih je bilo na oddelkih intenzivne nege.
UKC Maribor bo vojska posodila opremo
Slovenska vojska je danes s štirimi vojaškimi zdravstvenimi ekipami z 20 pripadniki šla na pomoč covidnim bolnišnicam, ki imajo zaradi visokega števila hospitaliziranih bolnikov težave z zagotavljanjem kadra. UKC Maribor pa bo vojska posodila tudi medicinsko opremo za spremljanje življenjskih funkcij bolnikov.
Vojaške zdravstvene ekipe bodo pomagale v obeh univerzitetnih kliničnih centrih ter v celjski in novomeški bolnišnici. V vsako od bolnišnic je napoten zdravstveni tim, ki ga sestavljajo diplomirana medicinske sestra, zdravstveni tehnik oz. srednja medicinska sestra, bolničar in dva vojna reševalca. Glede na potrebe bodo delali na intenzivnih covidnih oddelkih, oddelkih urgentne medicine in drugih bolnišničnih oddelki.
Večina pripadnikov medicinskega kadra je iz vojaške zdravstvene enote, bojni reševalci pa so pripadniki 1. oz. 72. brigade Slovenske vojske, je pojasnil poveljnik logistične brigade polkovnik Franjo Lipovec. "Delo v bolnišnicah bodo začeli takoj. Dobili bodo osnovna navodila za delo, se spoznali z režimom dela, opremili jih bodo z zaščitno opremo in razporedili na ustrezne oddelke, kjer bodo skupaj z ostalimi zaposlenimi nudili zdravstveno oskrbo," je povedal.
Vojska zdravstvenemu sistemu pri obvladovanju epidemioloških razmer ne pomaga prvič. Pred časom so iz lahke premične bolnišnice Role 2 UKC Ljubljana že tudi posodili premični rentgen.
"V Slovenski vojski smo vedno pripravljeni pomagati. Nudenje pomoči je za Slovensko vojsko prioritetna naloga in zelo smo veseli in ponosni, da lahko pomagamo," je povedal Lipovec.
Trenutno je 20 pripadnikov največ, kar lahko za pomoč bolnišnicam namenijo na daljši rok. A se bodo, je zatrdil Lipovec, razmeram prilagodili in po potrebi zagotovili več kadra. "Pomagali bomo tako dolgo, dokler nas bodo potrebovali," je zatrdil.
Zaradi razmer je aktivirana tudi skupina za krizno delovanje, ki po besedah poveljnika Civilne zaščite UKC Ljubljana Mirana Barukčića "koordinira delovanje prostovoljcev, pomoči, vsega, kar je izrednega v bolnišnici". V naslednjih dneh pričakujejo tudi vsaj 19 prostovoljcev Rdečega križa Slovenije. (STA)