Sindikat vojakov od Mesca in Lukića zaradi presežnih nadur zahteva ukrepanje

Sindikat vojakov Slovenije od ministra za delo Luke Mesca in v. d. glavnega inšpektorja za delo Luke Lukića zahteva ukrepanje, saj vojaki v povprečju v zadnjih petih letih mesečno opravljajo 246 ur dela.

Glavna fotografija članka:Sindikat vojakov od Mesca in Lukića zaradi presežnih nadur zahteva ukrepanje
Tit Košir

STA, M.R.

Datum 30. marec 2023 12:43
Čas branja 2 min

Spremljajte zgodbe, ki so pomembne. Izberite Večer kot svoj prednostni vir v Googlu.

NASTAVI ↗

Pričakujejo, da bosta ministrstvo za delo in inšpektorat za delo ukrepala tudi s kazenskimi ovadbami, kot v primeru trgovskega podjetja Engrotuš.

Sindikat je spomnil na navedbe inšpektorata, da delavci v Engrotušu v enem mesecu opravijo več kot 200 ur, zato ministra in glavnega inšpektorja obveščajo, da sami že zadnjih pet let v povprečju delajo 246 ur.

Pozivu so priložili tudi tabelo 50 pripadnikov Slovenske vojske (SV). Ti so v preteklih petih letih v povprečju vsak mesec oddelali 57 ur več od polnega delovnega časa, določenega s pogodbo o zaposlitvi, ki predvideva 40 ur tedensko.

Ob tem naslovnika obveščajo tudi, da je vrhovno sodišče po predhodni odločitvi Sodišča EU odločilo, da je stalna pripravljenost na določenem kraju delovni čas. "Ministrstvo za obrambo pa še vedno zatrjuje, da je vse zakonito in v 1700 tožbah pripadnikov SV zoper državo trdi enako," so zapisali.

Od ljubljanske območne enote inšpektorata za delo je sindikat 19. decembra prejeli obvestilo o obravnavani zadevi. "Ob tem ne vemo, za kaj gre, v vsakem primeru, tudi če gre za zadevo, ki bi lahko bila odziv na naše javne objave in pisanja odgovornim ter poročanja medijev glede kršitev predpisov v SV na delovnopravnem področju, do danes nismo prejeli nobenega odgovora," so zapisali.

"Žalosti nas, da se dopušča množično zavestno in načrtno kršenje pravic slovenskih vojakov, odgovoren inšpektorat pa se ukvarja s posredovanimi tujimi delavci," so zapisali. Dodali so, da gre v obeh primerih za nujnost nadzora in ukrepanja. "A očitno so v Sloveniji posredovani tuji delavci v Engrotušu in drugje pomembnejši od slovenskih vojakov," so še zapisali.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
Kaj vas najbolj moti na nogometnem svetovnem prvenstvu?
Preveč reprezentanc nastopa.
15%
22 glasov
Tekme v nočnem času.
8%
11 glasov
Odmori za osvežitev.
3%
4 glasov
Slovesnost pred vsako tekmo.
1%
1 glasov
Odnos ameriških oblasti do nekaterih ekip in posameznikov.
30%
43 glasov
Vse po malem ...
8%
11 glasov
Nič.
6%
8 glasov
Ne spremljam SP.
30%
43 glasov
Skupaj glasov: 143