Zaradi vedno bolj slabih razmer v zdravstvu ter serije neizpolnjenih in prelomljenih obljub o njihovem reševanju s strani ministra za zdravje in predsednika vlade bo poslanska skupina SDS še ta teden vložila interpelacijo zoper ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, so sporočili iz največje opozicijske stranke. Kot so poudarili, želijo z interpelacijo ministra za zdravje pospešiti razpravo o realnosti koalicijskih obljub ter sposobnosti aktualne vlade za reševanje najbolj perečih problemov v državi.
Godec: Zaupanje v ministra je omajano
Poslanka SDS Jelka Godec je dejala, da je zaupanje v Bešič Loredana omajano zaradi vedno slabših razmer v zdravstvu, ki ga je povzročil tudi interventni zakon, ki je bil julija lani sprejet na ministrovo pobudo. "Interventni zakon in zdaj tudi novelacija tega zakona slabita javno zdravstvo, povzročata razkol oziroma bohotenje zasebnega zdravstva in s tem poglabljata tudi razlike med državljani. Na tiste, ki si zdravstvene storitve lahko plačajo, in tiste, ki žal čakajo v državnem zdravstvu na boljše čase," je dejala Godec. Zdravstvenemu ministru v SDS očitajo tudi neizpolnjevanje lastnih obljub in časovnic, Godec je kot primer izpostavila, da prvega julija, torej v soboto, poteče rok za sprejem posebnega plačnega stebra v zdravstvu: "Nekaj dni pred tem je že jasno, da to ne bo izpolnjeno, minister pa je dal jasno vedeti, da bo v tem primeru prevzel tudi odgovornost."
Godec je med drugim opozorila na to, da je minister kot srž problema v zdravstvu izpostavil zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS): "Vidimo, da od teh sprememb na zdravstveni zavarovalnici ne bo nič. Mi smo bili celo pripravljeni podpreti spremembe, ki so bile napovedane, žal pa danes opažamo, da zakona, ki bi prinesel spremembe ZZZS, ne bo." Minister interventni zakon v zdravstvu in s tem povezane ukrepe opeva kot zgodbo o uspehu, vendar pa pacienti in državljani sami vedo, da je to daleč od zgodbe o uspehu, je dodala vodja poslancev SDS.
Dimic: Koalicija bo ministra zagotovo zaščitila
Premier Robert Golob je v odzivu na napovedano potezo SDS poudaril, da bo interpelacijo zoper ministra komentiral, ko jo bo prebral. Če bodo v SDS uresničili svoje napovedi in interpelirali Bešič Loredana, bo to že četrta interpelacija v tem mandatu s strani največje opozicijske stranke. Lani so v SDS najprej interpelirali zunanjo ministrico Tanjo Fajon in zdaj že bivšo notranjo ministrico Tatjano Bobnar, marca letos pa so zaradi ukinitve muzeja slovenske osamosvojitve vložili interpelacijo zoper celotno Golobovo vlado. Interpelacijo po poslovniku državnega zbora lahko vloži najmanj deset poslancev, SDS jih ima 27.
Ali bodo interpelacijo proti ministru za zdravje podprli tudi v NSi, zaenkrat še ni jasno. Poslanka NSi Iva Dimic je poudarila, da v zadnjem letu Bešič Loredan ni naredil nobenih premikov na področju zdravstva v Sloveniji. "Imamo celo daljše čakalne dobe in glede na napovedano interpelacijo lahko rečem, da SDS dela ministru samo uslugo, ker ga bo koalicija zagotovo zaščitila. S tem se dela samo uslugo koaliciji in ministru, za katerega smo celo iz koalicijskih vrst slišali, da bi ga znali jeseni sami zamenjati," je bila jasna Dimic. Po njenih besedah minister po letu dni mandata sicer nima kaj dosti za pokazati, zato je vredno razmisleka, ali naj se s te funkcije poslovi in prepusti reševanje zdravstva nekomu, ki bo znal stvari postaviti na pravo mesto.
Minister ima podporo SD, v Levici interpelacije ne bodo podprli
V javnosti se že nekaj časa pojavljajo ugibanja, da bi se utegnil Bešič Loredan posloviti od ministrskega stolčka. Kritike na račun ministra naj bi prihajale tudi iz največje vladne stranke Gibanje Svoboda, katere član je tudi Bešič Loredan. Da bi moral minister odstopiti, meni tudi predsednik strateškega sveta za zdravstvo Erik Brecelj. Bešič Loredan je do zdaj trdil, da ne misli odstopiti, ker ga premier Golob ni pozval k temu, da zapusti položaj. K odstopu oziroma zamenjavi ministra za zdravje so nedavno pozvali tudi v civilni mreži Glas ljudstva in Inštitutu 8. marec. Po njihovem mnenju Bešič Loredan ne zastopa interesov bolnikov in ostalih prebivalcev, ki jim je namenjen sistem javnega zdravstva.
Poslanka Svobode Tamara Kozlovič je v odzivu na napoved interpelacije zoper ministra za zdravje poudarila, da ima minister za zdaj njihovo polno podporo. Imel jo bo, dokler bo delil njihove vrednote in izvajal dogovorjen program, je pojasnila Kozlovič. Vodja poslancev SD Jani Prednik je poudaril, da je vsaka interpelacija priložnost za opozicijo, da pove, s čim ni zadovoljna, kot tudi za ministra in koalicijo, da povedo, v kateri fazi je trenutno zdravstvena reforma: "Na obravnavi te interpelacije bomo v SD ponovili nekatera naša pričakovanja do zdravstvene reforme, ministrstva in ministra za zdravje, do interpelacije pa se bomo seveda opredelili, ko bomo videli njeno besedilo." Na vprašanje, ali Bešič Loredan še uživa njihovo podporo, pa je Prednik odgovoril, da v tem trenutku v SD ne vidijo nobenega razloga, da bi mu odrekli podporo. "Mi smo se na področju zdravstva zavezali k neki časovnici, pri čemer smo poslanci in celotna stranka že takrat opozarjali, da je ta časovnica prenapeta in preveč optimistična, kar se zdaj izkazuje za resnično, ampak to ne pomeni, da bi morali zaradi neke časovnice ministru odpovedati podporo."
Kot je dodal Prednik, so določeni zakonski predlogi že na mizi, pri reševanju zdravstvenega sistema pa ne gre hiteti. Ob tem je izrazil tudi prepričanje, da bo vladna koalicija do konca mandata naredila bistvene premike, da bo zdravstveni sistem boljši. V Levici so poudarili, da interpelacije proti Bešič Loredanu ne bodo podprli, saj ne nameravajo pristali na to, da politično dinamiko v državi diktira stranka, ki želi zrušiti aktualno vlado in ki zagovarja privatizacijo in protisocialne ukrepe: "Je pa nastopil čas, da se koalicijske stranke resno pogovorimo o ministru za zdravje in poteku zdravstvene reforme. Interventni zakon ni uspel skrajšati čakalnih vrst, ampak je zgolj prenesel še več denarja koncesionarjem, kar smo tudi napovedali, zato ga zdaj popravljamo." Ob tem so v Levici dodali, da bodo delo ministra za zdravje ocenjevali po tem, ali njegovi ukrepi prispevajo k reševanju javnega zdravstva ali ne: "Zagotovo pa potrebujemo ministrstvo za zdravje, ki bo tudi v praksi izvajalo program koalicije za izgradnjo javnega zdravstva, ne pa programa za njegovo privatizacijo." V Svobodi se na napovedano interpelacijo še niso odzvali.
Golob: Govoriti, da je bil zakon v celoti neuspešen, je pretirano
Poslanci bodo na junijski redni seji državnega zbora, ki se je danes začela z vprašanji poslancev predsedniku vlade, obravnavali tudi predlog novele interventnega zakona za zagotovitev stabilnosti zdravstva, ki prinaša plačevanje po realizaciji le za izbrane, in ne več za vse opravljene zdravstvene storitve. Na poslanskih klopeh bo tudi predlog novele zakona o zdravstvenem varstvu in zdravstvenem zavarovanju, ki predvideva preoblikovanje dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Slednjega bi nadomestili z novim obveznim zdravstvenim prispevkom in ga prenesli na zavod za zdravstveno zavarovanje (ZZZS). Parlamentarni odbor za zdravstvo je nedavno sprejel okoli dvajset dopolnil k predlogu novele zakona, ki jih je vložila vlada, tudi zamik začetka izvajanja zakona s prvega septembra na prvi januar 2024.
Problematiko vedno daljših čakalnih vrst je v poslanskem vprašanju premierju Golobu ob začetku junijske redne seje državnega zbora izpostavila tudi poslanka NSi Vida Čadonič Špelič, ki jo je zanimalo, zakaj vlada v program skrajševanja čakalnih vrst ne vključi vseh zdravstvenih izvajalcev v Sloveniji. Golob je v odgovoru na vprašanje poslanke NSi poudaril, da čakalne vrste v zdravstvu v Sloveniji niso v interesu nikomur, ne politikom in ne državljanom. Ob tem je poudaril, da se je javni zdravstveni sistem po pandemiji covida-19 na preizkušnji znašel v marsikateri državi, med drugim tudi v sosednji Avstriji, o čemer se je prepričal na nedavnem obisku pri avstrijskemu kanclerju Karlu Nehammerju.
V zvezi z interventnim zakonom v zdravstvu, ki ga je pripravila ekipa pod vodstvom ministra Bešič Loredana, je Golob priznal, da je bilo pred uveljavitvijo zakona tistih, ki so na zdravstveno storitev čakali nedopustno dolgo, manj kot danes, je pa ob tem dodal, da se je po podatkih ministrstva za zdravje prirast tistih, ki dejansko morajo čakati, zmanjšal. "Govoriti, da je bil zakon v celoti neuspešen, je mogoče enako pretirano, kot če bi rekel, da je zakon določene stvari pokazal in določene cilje dosegel," je dejal Golob in dodal, da se ne strinja s tem, da bi najdaljše čakalne vrste v zdravstvu lahko odpravili s tem, da bi zasebnikom dali še več denarja. Z ministrstva za zdravje so sporočili, da se bo Bešič Loredan na interpelacijo odzval, ko bo prejel njeno besedilo.