"Lanski izkoristek je zaostal za našimi pričakovanji," o turističnih bonih razmišlja Fedja Pobegajlo, direktor Turistično gostinske zbornice Slovenije. Od začetka njihove veljave, to je 19. junija lani, do 2. maja letos je bilo unovčenih 942.214 bonov v skupni vrednosti 129,2 milijona evrov. To pomeni, da je bilo vsaj delno unovčenih dobrih 46 odstotkov vseh bonov oziroma 36 odstotkov potencialnega zneska. Razlika v odstotkih je nastala zato, ker vsi boni še niso bili unovčeni v celoti.
Sektor si v tej sezoni prizadeva, da se možnost koriščenja razširi še na ostale segmente turizma, ne le na prenočitve. Hkrati pa so vladi tudi večkrat predlagali izdajo novih turističnih bonov za to sezono. Teh, kot kaže, ne bo, saj jih je več kot polovica ostala neizkoriščenih, a se turistični delavci bojijo, da to za rešitev sezone ne bo dovolj. "Večina tistih, ki so bon nameravali unovčiti, je to že storila. Seveda bo še nekaj zamudnikov, a teh ne bo več tako veliko, da bi lahko rešili letošnjo sezono. Zagotovo ne bo tako kot lani," je prepričan predsednik Združenja hotelirjev Slovenije pri Turistično gostinski zbornici Slovenije in direktor ljubljanskega hotela Slon Gregor Jamnik.
Maribor računa na "znosno sezono"
Čim večji izkupiček iz letne turistične sezone si želijo tudi v Zavodu za turizem Maribor. Kakšna so pričakovanja, njegov direktor Jure Struc sicer ne želi konkretizirati, ker da je preveč neznank. "Računam, da bo sezona znosna," pove in izrazi željo, da se domači turisti ne bodo znova odločali le za morje in etablirane turistične destinacije ter da bi kaj več denarja v mesto priteklo tudi iz naslova še neizkoriščenih turističnih bonov. "Ko gost pride v Maribor, ni več težav, ga pa je najprej res treba pripeljati sem," pravi in napoveduje, da bodo junija lansirali kampanjo, s katero bodo Slovence v mesto najstarejše trte in dobrega vina vabili s pomočjo ambasadorjev Maribora. Pripravljajo tudi petzvezdični produkt. Struc sicer računa še na tranzitne turiste. (jmc)
Precepljenost ni dovolj
Vrzel, ki bo nastala, bo zato treba zapolniti drugače. Rešitev bi lahko bili tuji gostje. "Ko bomo precepljeni, bo vse lažje, a dejstvo je, da samo to ni dovolj. Cepljeni morajo doseči tudi imunost, torej morajo preteči tisti tedni po prvem oziroma drugem odmerku, da lahko posameznik mejo tudi prečka," pravi Jamnik, ki zato večjega prihoda tujcev ne pričakuje pred koncem julija. "Prej bodo potovali le bolj premožni oziroma tisti, ki si bodo lahko privoščili PCR-teste za vso družino," še dodaja. V prvi polovici poletja bomo, kot kaže, še vedno odvisni predvsem od domačih gostov, zato bo treba privabiti vse tiste, ki bone še imajo, in tudi tiste, ki so jih že izkoristili. "Dokler meja ne sprostimo, bomo zagotovo odvisni od domačih gostov, a ob tem je treba vedeti, da nam tudi ti lahko uidejo. Če potrebujemo enak test za vstop v slovenski hotel ali za prestop meje s Hrvaško, bodo številni raje odšli čez mejo. Hrvaška je v primerjavi z lani zdaj za nas postala neposredna konkurenca," še razmišlja Jamnik.
V Italiji začetek z bazeni na prostem
Od ponedeljka je skoraj vsa Italija "rumena"; edino oba velika otoka, Sicilija in Sardinija ter majhna Dolina Aosta so še tako imenovane oranžne regije. Stanje se izboljšuje in v nedeljo so zabeležili le 139 primerov smrti s covidom, najnižji podatek od oktobra lani. Vendar sprostitev še zdaleč ni popolna. Tudi v rumenih regijah ostaja policijska ura od 22, v javnih lokalih lahko gostom strežejo samo na prostem.
Predvidevanja za prihodnje tedne so zmerno optimistična. S 15. majem bodo odprte nekatere druge dejavnosti, najprej v bazenih na prostem; vlada je tudi predčasno uvedla tako imenovano zeleno karto, to je možnost premikanja tudi med različno obarvanimi regijami s potrdilom o cepljenju že od 15. maja, s 1. junijem pa bo to pravilo veljalo tudi za državljane drugih držav EU. Vsaj še do 15. maja sicer za večino tujcev, ki pridejo v Italijo, še vedno velja obvezna petdnevna karantena.
Seveda so oči uprte v poletje. Potem ko je zimska turistična sezona v celoti propadla, je poletna zelo pomembna, saj predstavlja turizem približno 13 odstotkov BDP. Vsi se pripravljajo in hoteli sprejemajo rezervacije, marsikje je že vse zasedeno. Povsod urejajo plaže in se intenzivno pripravljajo na sezono. Za zdaj ni natančnih navodil, vendar prevladuje mnenje, da bo do poletja cepljena že tretjina prebivalcev Italije, kar naj bi bila dobra osnova za delovanje turizma. Italija pričakuje dotok tujcev, seveda bo obvezna zelena karta, to je potrdilo o cepljenju. To ne velja samo za letovišča, ampak tudi za mesta, kjer odpirajo muzeje in razstave, seveda z omejitvami, da ne bo množic. Predvidevajo tudi popolno odprtje javnih lokalov, kjer zdaj strežejo samo na prostem, seveda ob ustreznih ukrepih, predvsem razdaljo med mizami. Skratka, vse je nared za turistično sezono, čeprav je jasno, da bodo imeli zadnjo besedo epidemiologi.
Bojan Brezigar
Turistične kmetije računajo na domače goste
Lani so turistični boni rešili vse obalne, gorske in termalne destinacije. Slovenci so daleč največ dopustovali v Izoli in drugih obalnih mestih, pa tudi v Kranjski Gori in Moravskih Toplicah. Ob vseh glavnih destinacijah pa so velik delež turistov dobile tudi sicer manj turistične lokacije, kot so Bela krajina, Koroška in Prekmurje. Zelo priljubljeni so bili glampingi, apartmaji, tudi turistične kmetije.
3937 turističnih bonov v vrednosti 489.388 evrov je bilo unovčenih med prvomajskimi počitnicami
"Upamo, da bomo tudi letos dobili toliko domačih gostov kot lani. Turistične kmetije so namreč idealne za te čase. So v naravi, izolirane in z malo gosti," pravi Renata Kosi, svetovalka za turizem na kmetijah, sicer pa tudi sodelavka Združenja turističnih kmetij Slovenije. "Glede na to, da smo lani izgubili skoraj vse tuje goste, ki so še v letu 2019 predstavljali 80 odstotkov naših gostov, smo veseli za statistiko, da so lani turistične kmetije zabeležile le odstotek padca prometa. Kar 90 odstotkov vseh gostov so lani predstavljali Slovenci," razlaga Kosijeva, ki tudi sicer vidi veliko prihodnost v tovrstnem turizmu. "Gost vse bolj išče naravo, lokalno ponudbo in osebni pristop. Prav to nudijo turistične kmetije," še pravi in postreže s podatkom, da se je v zadnjih dveh letih število turističnih kmetij povečalo za sto. Trenutno jih je 587.
Ptuj: gostje iz do 600 kilometrov oddaljenih krajev
V skupini Sava Hotels & Resorts, katere del so tudi Terme Ptuj, pravijo, da v tem času beležijo povečano povpraševanje in rezervacije od druge polovice maja naprej tako za nastanitve na slovenski Obali, Bledu kot v termah in zdraviliščih. Izpostavljajo pozitivne odzive gostov, ki k njim prihajajo od prvomajskih praznikov naprej, in nadstandardne ukrepe za varnost.
V skupini sicer pričakujejo, da bodo letos njihovi gostje v prvi vrsti domači in tisti iz do 600 kilometrov oddaljenih krajev, ki se lahko k njim pripeljejo z lastnim avtomobilom. "Veliko gostov je takšnih, ki se k nam vrnejo vsako leto. Ker smo bili sedaj šest mesecev skupaj zaprti, so nekateri gostje tudi svoje počitnice, ki so jih planirali v nekem drugem obdobju, letos prestavili na poletje," pravijo. Ocenjujejo, da bodo gostje koristili turistične bone. "Gostje, ki nas kontaktirajo, komaj čakajo, da bodo lahko prišli k nam na počitnice, veselijo se uživanja na soncu, ob morju, jezeru, termalnih vrelcih, plavanja, lokalne kulinarike, aktivnostih v naravi." (hbe)
Želijo pravilo 70-odstotne zasedenosti
Večina večjih nastanitvenih obratov je sicer bila še do tega tedna zaprtih. Ob novih sprostitvah, ki večjih hotelov več ne omejujejo na 30 sob, pač pa na 50-odstotno zasedenost, se v številnih hotelih zdaj vendarle pripravljajo na odprtje. Apartmaji lahko po novem obratujejo brez omejitev glede števila gostov, saj se te enote razume kot zaprti mehurčki. V Turistično gostinski zbornici si želijo še popolne sprostitve kampov in glampingov, hkrati pa bi radi dosegli pravilo 70-odstotne zasedenosti za vse nastanitvene kapacitete, kar pa bi že lahko pomenilo začetek pozitivnega poslovanja.
Hrvati vabijo na varne otoke
Tisti, ki se na Hrvaškem ukvarjajo s turizmom, pravijo, da je najboljši pokazatelj sezone odpiranje letalskih linij. Kako kaže? S 17. majem se odpirajo linije iz Velike Britanije, junija bo vzpostavljena letalska povezava med Dubrovnikom in ZDA, medtem ko je iz Rusije proti Pulju že poletelo letalo s 150 turisti. Skupno naj bi v tej sezoni vzpostavili 180 letalskih linij.
Samo za prvomajski konec tedna je Hrvaško sicer obiskalo več kot 41 tisoč turistov oziroma skoraj trikrat več kot lani. Čeprav so rezultati v prvih štirih mesecih nekajkrat boljši kot leta 2020, so v primerjavi z letom 2019 oziroma zadnjo sezono brez pandemije precej slabši, a po ocenah turističnih delavcev vlivajo optimizem. Ta temelji na oceni, da se tretji val epidemije končuje, hkrati se je začelo množično cepljenje turističnih delavcev proti covidu-19.
Po ocenah epidemiologov naj bi do konca junija na Hrvaškem skupno cepili 55 odstotkov vseh odraslih prebivalcev. Turistični delavci že uresničujejo projekt Safe stay in Croatia, v največjih turističnih središčih pa bodo uredili tudi posebne točke za testiranje turistov.
Po rezervacijah in napovedih sodeč, so doslej največji interes za letovanje na Hrvaškem izrazili gostje iz Nemčije, Avstrije, Poljske in Slovenije. Ponudniki zasebnih namestitev zlasti reklamirajo letovanje na otokih, posebej v objektih z lastnimi bazeni. Kot pravijo, je v času pandemije najbolj varno letovati na otokih.
Mladen Mali