Dobro leto dni po tem, ko je prevzem medijske družbe Pro plus, težak okoli 230 milijonov evrov, pod drobnogled vzela agencija za varstvo konkurence, se je odmevni postopek vendarle premaknil v sklepni del odločanja. Agencija je namreč konec oktobra izdala povzetek relevantnih dejstev (PRD), ki je namenjen seznanitvi priglasitelja koncentracije z odločilnimi dejstvi in dokazi, na katere agencija opira svojo namero o izdaji odločbe o neskladnosti koncentracije s pravili konkurence.
Kaj sporoča varuh konkurence?
"Glede na dosedanje ugotovitve agencije bi s predmetno koncentracijo lahko prišlo do horizontalnih učinkov predmetne koncentracije na trgu televizijskega oglaševanja, trgu nakupa pravic za prenos športnih televizijskih vsebin in na veleprodajnem trgu dobave otroških televizijskih programov. Ker bi se s predmetno koncentracijo pod eno streho združili televizijski programi priglasitelja koncentracije in podjetja Pro Plus, bi združeno podjetje lahko imelo možnost in spodbudo, da bi izvajalo vezano oziroma paketno prodajo vseh televizijskih programov združenega podjetja (konglomeratni učinki). Prav tako bi predmetna koncentracija po mnenju agencije lahko povzročila:
a) možnost trajnega usklajenega sodelovanja z drugimi operaterji na trgu,
b) povečanje zmožnosti in motiva združenega podjetja za izvajanje izključitve pri surovinah, tako da bi poslabšalo pogoje dobave televizijskih programov podjetja Pro Plus drugim operaterjem, zlasti z dvigom licenčnin,
c) povečanje zmožnosti in motiva združenega podjetja za izvajanje izključitve pri strankah v obliki popolne izključitve (konkurenčni televizijski programi ne bi bili na voljo Telemachovim strankam) in v obliki delne izključitve (npr. z uvrščanjem konkurenčnih televizijskih programov uvrščalo na visoka programska mesta in v programske sheme, ki so dostopne manjšemu številu naročnikov),
d) druge neusklajene učinke, saj bi združeno podjetje pridobivalo občutljive poslovne informacije o svojih konkurentih, kar bi mu omogočalo bistveno konkurenčno prednost."
Mandarića zanimajo Primorske novice
Srbski poslovnež Milan Mandarić se resno zanima za nakup časnika Primorske novice, je poročala Televizija Slovenija. Primorske novice sicer uradno niso naprodaj, večinski lastnik časnika, družba Splošna plovba, pa bi jo bila pripravljena prodati za dovolj dobro ceno. Po neuradnih informacijah naj bi Mandarić ponudil med enim in 1,2 milijona evrov. Mandarić je interes potrdil za Televizijo Slovenija, za katero je dejal, da bi bil nakup Primorskih novic lahko zanimiv projekt. "Imam resne namene," je poudaril Mandarić. Za nakup časopisa naj bi se po neuradnih informacijah sicer zanimalo že več kupcev, saj menijo, da gre za dobro naložbo. (STA)